GeriEkonomi Schroeder: Türkiye güçlü geri döndü Avrupa’da eşitlik hak etti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Schroeder: Türkiye güçlü geri döndü Avrupa’da eşitlik hak etti

Danimarka Sanayiciler Konfederasyonu Başkanı Johan Schroeder, Türkiye’nin büyüme oranları, enflasyon oranlarındaki düşüş, yatırım ve ihracat rakamlarına dikkat çekerek, ‘Türkiye bütün gücüyle geri döndü. Avrupa Birliği Türkiye’ye tarih verirken eşit davransın’ dedi.

DANİMARKA Sanayileri Konfedarasyonu Başkanı Johan Schroeder Türkiye ekonomisini 2001 yılında yaşadığı krizin ardından bütün gücüyle geri döndüğünü belirterek, ‘Türkiye demokrasi ve insan hakları konusundaki Kopenhag Kriterleri’ni tamamlar tamamlamaz AB’den müzakere tarihi almalıdır’ dedi. Schroeder, AB’nin Türkiye’ye diğer aday ülkelerle eşit davranması gerektiğini vurgulayarak, ‘Türkiye’ye eşit kriterler ile eşit muamele yapılsın’ dedi.

Türkiye’nin AB yolculuğuna 1963 yılında Avrupa Ekonomik Topluluğu Ortaklık Anlaşması imzalamasıyla başladığını hatırlatan Johan Schroeder, Konfederasyon olarak Türkiye’nin AB’ye katılımıyla ilgili tartışmayı da çok yakından takip ettiklerini söyledi.

Sanayi açısından bakıldığında üyeliğin Türkiye ve AB ekonomileri arasındaki ticari ilişkilerin şu andaki düzeyini destekleyeceği ve daha da geliştireceğinin son derece açık olduğunu vurgulayan Johan Schroeder, ‘Şu anda önemli olan reformların etkin bir şekilde hayata geçirilip uygulanmasıdır’ dedi

Schroeder, ’Şahsen ben bunun olacağına ikna olmuş durumdayım’ dedi. Schroeder, ‘Türkiye’yi son yıllarda reformları hayata geçirme konusunda devam eden çabaları için tebrik ediyoruz. Malların ihracatının, ülkelere doğrudan yapılacak yatırımlarla birlikte know how ihracatına dönüşmesi için de çaba göstereceğiz’ diye konuştu.

YATIRIMLAR ARTTI

Türkiye’deki Danimarka doğrudan yatırımlarının 1994’den 2001’e kadar büyük ölçüde artığını işaret eden Schroeder, şunları söyledi:

‘Türkiye’de Danimarka yatırımlarının büyüme oranında yüzde 400’lük bir artış bütün AB ülkelerinin bu dönemde gerçekleştirdiği büyümeden daha fazladır. Danimarka firmaları, Türkiye ile yatırımı son derece avantajlı bulmaktadırlar ve doğrudan yatırım sayesinde müşterilerimiz açısından ticari engelleri de azaltarak, ithalat ulaşım maliyetlerimizi azaltarak, daha birbirimize yaklaşmış olacağız. Türkiye’nin Gümrük Birliği’ne katılmasından sonra Danimarka’dan Türkiye’ye yapılan ihracat 1995’den itibaren ortalama yüzde 11 oranında artış göstermiştir. 2002 yılında yüzde 47’lik orana ulaşmıştır. Bu 15 AB ülkesi arasındaki en yüksek büyüme oranıdır.’

Enerji ve çevreye ilgi duyuyoruz

DANİMARKA
Prensi Joachim Danimarkalı şirketlerin Türkiye’de özellikle enerji ve çevre alanlarında yatırım yapmak istediklerini söyledi. Prens Joachim konuşmasını şöyle sürdürdü: ‘Enerji ve çevre sektöründe Danimarkalı şirketler dünyanın eliti sayılabilir. Türk enerji ve çevre sektörlerinin modernleştirilmesi ve liberalleşmesi, Türkiye’deki yatırım olanağını geleceğe dönük olarak daha da artıracaktır.’ Joachim, Danimarkalı işadamlarının Türkiye’deki potansiyelin farkında olduğunu ve herz geçen gün gelişen işlerinden memnuniyet duyduklarını bildirdi.

Prens: Potansiyel var işbirliği yapalım

DANİMARKA
Prensi Joachim Türkiye ile Danimarka arasında önemli bir ticaret potansiyelinin bulunduğunu bu potansiyelin kárlı bir işbirliğine dönüştürülmesi gerektiğini söyledi.

Danimarka Prensi Joachim, Türkiye ile Danimarkalı şirketler arasında önemli bir ticari potansiyel olduğunu belirterek ’Karşılıklı faydalı, karlı işbirliği için önümüzde uzun ve güzel bir yol var’ dedi.

Danimarka-Türk İş Forumu’nun açılışında konuşan Prens Joachim, Her iki ülkenin de ticari şirketlerinin ve girişimcilerinin mevcut fırsatları en iyi şekilde değerlendirmesini sağlamanın önemli olduğuna dikkat çekti. Prens Joachim konuşmasına şöyle devam etti:

‘Bu potansiyelden tam yararlanmak için daha yapacağımız epey şey olduğunu düşünüyorum. Bilge bir adam birgün şöyle demiş: Eylem olmadan vizyon sadece bir hayaldir, vizyon olmadan eylem sadece zaman geçirmeye yarar. Eylemle birlikte vizyon ise dünyayı değiştirebilir. İnanıyorum ki bugün burada bulunanlar, hem vizyon sahibi, hem de eylem sahibi’ diye konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle