GeriEkonomi Schröder: Wolfowitz’in başkanlığına veto yok
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Schröder: Wolfowitz’in başkanlığına veto yok

ALMANYA Başbakanı Gerhard Schröder, ABD Başkanı George Bush’un Dünya Bankası Başkanlığı için düşündüğü isim Savunma Bakan Yardımcısı Paul Wolfowitz’e destek verdi. Alman n-tv televizyonuna konuşan Schröder, mayısda görev süresini tamamlayacak Dünya Bankası Başkanı James Wolfensohn’un görevini Paul Wolfowitz’e devretmesini ülkesinin veto etmeyeceğini söyledi.

BUSH TELEFON ETTİ: Schröder, ‘ABD Başkanı bana telefon ederek fikrimi sordu. Ben de Almanya’nın bu konuda kendi yolunda gitmeyeceğini söyledim. Almanya, Wolfowitz’le yapıcı şekilde çalışabilir. (Wolfowitz’in göreve gelmesi halinde) Olumlu sürprizlerle karşılaşmayı umut ediyorum’ şeklinde konuştu. Almanya Wolfowitz konusunda Bush’a destek veren ilk büyük Avrupa ülkesi oldu. Wolfowitz’in Dünya Bankası’nın başına getirilmesi konusunda daha önce Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac’ın sözcüsü, ‘ABD yönetiminin seçimini not ettiklerini’ belirtirken İngiltere Başbakanı Tony Blair sessiz kalmıştı. Dünya Bankası başkanları, yönetimde söz sahibi olan büyük kreditör ülke temsilcilerinin oybirliğiyle göreve getiriliyor.

ABD SEÇİYOR: Teamüllere göre Dünya Bankası başkanlığı için ABD’nin gösterdiği aday bankanın hissedarı diğer 24 üye tarafından kabul ediliyor. IMF başkanının belirlenmesinde ise Avrupalılar söz sahibi oluyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle