GeriEkonomi Savunma sanayinin cirosu 8 milyar dolar olacak, en büyük payı Ankara kapacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Savunma sanayinin cirosu 8 milyar dolar olacak, en büyük payı Ankara kapacak

Savunma sanayinin cirosu 8 milyar dolar olacak, en büyük payı Ankara kapacak
refid:17822509 ilişkili resim dosyası

Türkiye’de hızla büyüyen savunma sanayi 5 yıl sonra 8 milyar dolarlık ciroya ulaşacak. Ankara’nın savunma sanayindeki önemine değinen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Bu alan hızla büyürken Ankara’da pay alacak. 2016’da savunma sanayisinde ciro hedefimiz 8 milyar dolar. Bunun 6 milyar doları Ankara’dan sağlanacak” dedi.

Savunmanın başkenti

Ankara Ticaret Odası’nın (ATO), 2009-2010 yılında en çok vergi ödeyen ve ihracat yapan üyelerine plaket verdiği törende konuşan Erdoğan, şunları söyledi: “Türkiye’nin savunma sanayisinin yüzde 80’ini barındırmak suretiyle, savunma sanayisinin başkenti Ankara’dır. TAİ tesisleri içinde 100 milyon dolarlık bir yatırımla Uzay ve Uydu Merkezi kuruyoruz. Gölbaşı yakınlarında, 100 milyon dolarlık bir yatırımla Radar ve Elektronik Harp Tasarım Merkezi kuruyoruz, 2 yılda bunlar faaliyete geçecek.”

Spekülasyon yapanlar var

Bankaların genel müdürlüklerinin Ankara’dan İstanbul’a taşınması konusunu da değerlendiren Erdoğan, şunları kaydetti: “Bunun da spekülasyonunu yapanlar var. Dünya finans sektörleri siyasi merkezler olarak gelişmiş ülkelerde böyle bir değerlendirmeyi yapar. Türkiye, bu değerlendirmeyi yıllardır yapıyor, kendi dönemimizi kast ediyorum ama adımını atmamıştı. Şimdi biz bu adımı atıyoruz. Fakat bu adımı atarken Ankara’nın üzerinde siyasi misyonu da var.”

Serbest ticaret merkezi

Ankara’ya yapılacak yeni yatırımları anlatan Erdoğan, “Kazan’da bir lojistik üs kuruldu ve şu anda 1200 kişiye istihdam sağladık, 2 bin 800 kişi daha iş imkanı bulacak. Şirket sayısını 400’e ulaştırmayı hedefledik. Ankara’da uluslararası serbest ticaret merkezi kuracağız. Sadece bu bölgeden ihracat hedefimiz 3 milyar dolar. Akyurt ilçesine de 1 milyon 800 bin metrekarelik alana fuar merkezi kurulacak” dedi.

Ankara-Konya hızlı tren hattı ay sonunda açılacak

ANKARA’nın 1923 yılında adeta bir kasaba görünümünde olduğunu, şu anda ise her alanda bir Avrupa kentine dönüştüğünü kaydeden Erdoğan, şöyle konuştu: “Ankara’yı hızlı trenin de bir merkezi haline getiriyoruz. Ankara-Eskişehir hattını tamamlayarak 2009 yılında hizmete açmıştık. Eskişehir-İstanbul ve Eskişehir-Bursa hatlarının inşası devam ediyor. Ankara Konya hızlı tren hattımız tamamlandı, deneme sürüşleri yapılıyor, birkaç hafta içinde, belki de bu ay sonuna kadar o hattı da artık hizmete açıyoruz. Böylece Konya-Ankara arası 1 saat 15 dakikaya düşüyor.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle