GeriEkonomi Savunma sanayi ithalata bağımlı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Savunma sanayi ithalata bağımlı

Savunma sanayi ithalata bağımlı

SAVUNMA Sanayii Müsteşarlığı’nın (SSM) güncellediği Strateji Dökümanı’nda, firmaların hammadede ağırlıklı ithalat bağımlısı oldukları vurgulanırken, alt yüklenicilerle ilgili de kısa vadeli kredilerin yarattığı sıkıntıya dikkat çekildi.

SSM, 2018-2022 Savunma Sanayii Sektörel Strateji Dökümanı’nı güncelledi. Güncellenen dökümanda firmalarının giderlerinde en büyük harcama kalemlerinin malzeme ve işçilik olduğu belirtilerek, firmaların hammadede ağırlıklı ithalat bağımlısı oldukları vurgulandı. Firmaların borçlanma yapılarına yer verilen dökümanda finansal sıkıntıya dikkat çekilerek, şöyle denildi: “Elektrik elektronik ve yazılım, havacılık ve uzay ile silah sistemleri sektörlerinde ana yükleniciler ağırlıklı olarak uzun vadeli avanslar ile borçlandı. Alt yüklenici ve yan sanayi firmaları ise avansa dayalı projelerinin çok olmaması nedeniyle ağırlıklı olarak kısa vadeli banka kredileri ve satıcı finansmanı ile firma dışı kaynak sağlamakta, tesis, makine, cihaz gibi maddi duran varlık yatırımlarını da ağırlıklı kısa vadeli borçlar ile finanse etmeye çalışmaktadırlar. Bu durum ilgili firmalarda finansal sıkıntı yaratmaktadır.”

Gemi inşa ve kara araçları sektöründe ise genel olarak aktiflerin yüzde 70’inin firma dışı kaynak ile yüzde 30’unun da firmaların öz kaynakları ile finanse edildiği belirtilerek, sektörde öz kaynak yetersizliğinin dikkat çektiği kaydedildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle