GeriEkonomi Savunma Bakanı Yılmaz, İSO Meclisi'nde konuştu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Savunma Bakanı Yılmaz, İSO Meclisi'nde konuştu

Savunma Bakanı Yılmaz, İSO Meclisi'nde konuştu
refid:28082616 ilişkili resim dosyası

İstanbul Sanayi Odası Meclisi'nin her ay düzenlediği aylık meclis toplantılarının sonuncusuna Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz da katıldı. Toplantı, Meclis Başkanı ve Kale Grubu Başkanı Zeynep Bodur Okyay’ın açılış konuşmasıyla başladı. Okyay, Türk sanayisinin "er meydanı" olduğunu belirterek, bu sektörden bugüne kadar önemli "babayiğitler" çıktığını ve çıkmaya devam edeceğini söyledi.

Türkiye'nin 2023 yılında dünyanın 10 büyük ekonomisi arasına girme hedefine yürürken katma değeri yüksek, yenilikçi sanayi yatırımlarına büyük ihtiyacı olduğuna işaret eden Okyay, bu noktada havacılık ve savunma sanayisinin kritik önem taşıdığını vurguladı.

Dünyada ilk 10 ekonomi arasında gelişmiş savunma ve havacılık sanayisine sahip olmayan tek bir ülke bulunmadığına dikkati çeken Okyay sözlerine söyle devam etti: “Özel sektörümüzün katkı koyduğu savunma sanayisi projesi 400'ü buldu. F35 gibi pek çok önemli küresel savunma projesinde sorumluluğumuzu layıkıyla yerine getirdik, getiriyoruz. Doğası gereği kamunun desteği ve yönlendirmesiyle büyüyen savunma sanayisi, esas olarak Türk sanayicisinin er meydanı niteliğindedir. Bu sektörden bugüne kadar önemli babayiğitler çıkmıştır ve çıkmaya devam edecektir. Bu konuda hükümetimizden en önemli beklentimiz, karar alma süreçlerini hızlandırmasıdır.”

'ORTA SINIF İKİ KAT ARTTI'
Daha sonra kürsüye çıkan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Türkiye'nin zor bir dönemden geçtiğini belirten Yılmaz, İSO toplantısına katılan ilk Milli Savunma Bakanı olduğunu, bunun da Türkiye'de bir savunma sanayisinin varlığına işaret ettiğini söyledi. Yılmaz, Türkiye'de geçen yılın seçimlerle geçtiğini aktararak, Türkiye'nin bu seçimlerden ekonomik sıkıntıya düşmeden çıktığını anlattı.

Güçlü bir ekonomiye sahip olmanın güçlü bir orduya katkı sağlayacağına vurgu yapan Yılmaz, güçlü bir ordu için güçlü bir savunma sanayisine ihtiyaç duyduğunu dile getirdi.

Yılmaz, ekonomiden artan kaynakların savunma sanayisine katkısının önemine değinerek, şöyle devam etti: "Dünya Bankası'nın açıkladığı son rapora göre, Türkiye'de son 10 yılda orta sınıfın tam iki kat arttığı söyleniyor. Dünya Bankası hesaplarına göre, orta sınıf yüzde 22'den yüzde 44'e yükselmiş durumda. Orta sınıfın güçlenmesi, sadece ekonomik değil, aynı zamanda demokrasi adına da önemli bir kazanımdır. Orta sınıfın yükselmesi demek; demokrasinin derinleşmesi, cumhuriyetimizin güçlenmesi demektir."

İhracatta son 12 yılda yaşanan gelişmelere ve 2023 hedeflerine değinen Yılmaz, katma değeri yüksek ürünlerin üretilmesi konusunda iş adamlarına çağrıda bulundu. Yılmaz, ekonomik alanda belirlenen teşvik bölgelerinin istatistikleri hakkında bilgiler vererek, ülke genelinde sosyal devlet anlayışıyla hayata geçirilen projeleri anlattı.

Özgürlüğün olmazsa olmaz şartının savunma sanayisi olduğuna vurgu yapan Yılmaz, "Bunu biz Kıbrıs Savaşı'nda gördük. Başkasının silahıyla savaşa girilemeyeceğini öğrendik" dedi.

'TEMEL ÇATIŞMA BİÇİMİ DEĞİŞTİ'
İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, "Güvenlik ve yeni savaşlar endişesinin küresel ölçekte olduğu kadar coğrafyamızda da giderek arttığı dönemde, savunma helikopteri ATAK, gemi projesi MİL-GEM, milli tank projesi ALTAY ve yerli insansız hava aracı ANKA önde gelen başarı hikayeleridir" dedi.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın katılımıyla gerçekleştirilen İSO Meclisi'nin Ocak ayı olağan toplantısı, "Savunma Sanayisinde Kendine Yeterli Bir Türkiye Vizyonu ve Bu Alandaki Gelişmelerin Ekonomimize ve Geleceğimize Katkıları" ana gündemiyle düzenlendi.

Bahçıvan, temel çatışma biçiminin değiştiğini, Kuzey Kafkasya'dan Afganistan'a, Nijerya'dan Gazze'ye uzanan çatışmalarla "İkiz Kuleler ve Paris'teki insanlık dışı son terör saldırısındaki" temel dinamiklerin geleneksel tanımlarla açıklanamadığını söyledi.

Savaş riski yükselirken, insanlık tarihinde eşine rastlanmayacak güvenlik kaygısının yaşandığını ve en çok güvenlik önleminin alındığı bir dönemden geçildiğini ifade eden Bahçıvan, şunları belirtti:


Yorumları Göster
Yorumları Gizle