Geri Ekonomi Savaşan şahin yoruldu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  9
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Savaşan şahin yoruldu

Savaşan şahin yoruldu
refid:27062693 ilişkili resim dosyası

ABD Savunma Bakanlığı, 82 adet F-16D’nin metal yorgunluğu gerekçesiyle uçuşlarını durdurdu. Uçaklarda özellikle kokpit etrafındaki çatlakların metal yorgunluğundan kaynaklandığı bildirildi. Arızalı uçaklar, üretici şirket Lockheed Martin’in tarafından incelenecek.

TÜRKİYE’DE DURUM

Türk Hava Kuvvetleri envanterine 1987’de giren 44 adet F-16D bulunuyor. TAI’nin bu zamana kadar çok sayıda F-16 modernizasyonu yapmasına rağmen envanterdeki bu uçaklarda aynı problemin olup olmadığını tespit için çalışma yapılması bekleniyor. Türkiye’deki üretim ve modernizasyonlar da Lockheed Martin ile birlikte TAI’de yapılıyor.

F-16’LARIN ‘D’ VERSİYONU

F-16D’ler F-16 savaşan şahinlerin farklı bir versiyonu. Resmi verilere göre Türkiye’de 240 adet F-16 bulunuyor. Bunların 44 tanesi “D” versiyonunda. Söz konusu uçaklar, en kritik savaş ve eğitim görevlerinin yapıldığı Konya, Akıncı, Balıkesir, Merzifon ve Diyarbakır’daki üslerde kullanılıyor. Hava Kuvvetleri Komutanlığı 2030 yılına kadar bu uçakları envanterde tutmayı planlıyor. Uzun vadeli yapılan bu plana göre 2030’da bu uçaklar elden çıkarıldıktan sonra yerlerini F-35’ler ve milli muharip uçak projesi kapsamında üretilecek jetler alacak. Aynı versiyondaki F-16 uçaklarını İsrail, Belçika, Hollanda, Pakistan, Danimarka ve Norveç de kullanıyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle