Satışları 2.1 milyar Euro’yu buldu İtalya’da şirket arayışı hızlandı

Hürriyet Haber
14.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Eczacıbaşı Topluluğu CEO’su Erdal Karamercan, 2010’un kendileri açısından planlanan doğrultuda geçtiğini belirterek, satışların Euro bazında yüzde 17 artışla 2.1 milyar Euro’ya, yurtdışı gelirlerinin de yüzde 15.8 artışla 562 milyon Euro’ya ulaştığını belirtti.

Karamercan, “Gelirlerimizdeki artışın yanı sıra, geçtiğimiz yıl istihdam rakamlarında da artış sağladık ve çalışan sayımız, 9 bin 300’den 10 bin 100 kişiye yükseldi. Çalışanlarımızın yüzde 19’unu, yurtdışı çalışanlarımız oluşturuyor” dedi. Seramikte teknoloji ve inovasyonun beşiği olan İtalya’da şirket satın alarak veya stratejik işbirlikleri oluşturarak, teknoloji ve inovasyona birinci elden sahip olmak istediklerini ifade eden Karamercan, çalışmalarının sürdürüldüğünü anlattı.

Rusya’da satış genişliyor

Eczacıbaşı Topluluğunun 2010 yılı faaliyetlerini anlatan Erdal Karamercan, şunları söyledi: “2008 yılında Topluluğa katılan Alman Burgbad kuruluşunun borsadaki tüm hisselerini satın alarak, tek hissedar konumuna geldik. Grup şirket satın almalarının yanı sıra, yeni yatırımlarla da büyümeye devam ediyor. Rusya’nın Serpukhov Bölgesi’ndeki karo seramik fabrikasının yapımı tamamlandı. Bu yılın ilk çeyreğinde tam üretime geçecek. Seramik sağlık gereçleri fabrikasının da temeli atıldı. Rusya’daki etkinliğimizi artırmak amacıyla, kendi mağazalarımızı açarak satış ağını genişletiyoruz. Moskova, Kazan, Yekaterinburg ve Serpukhov’daki 4 mağazamız 2010’da faaliyete geçti. Yurtiçinde ise 2010’da açılan 7 yeni mağazayla birlikte, toplam mağaza sayımızı 20’ye yükselttik.”

Eczacıbaşı-Monrol 3 yeni tesis yatırımına başladı

ERDAL Karamercan, sağlık grubunda ise Eczacıbaşı-Monrol Nükleer Ürünler’in özellikle Türkiye’deki pazar lideri konumunu güçlendirmek amacıyla 2011’de faaliyete geçecek üç yeni üretim tesisinin yatırımına başladığını söyledi. Yurtdışında ise, başta 2011’de faaliyete geçecek olan Romanya ve Mısır tesisleri olmak üzere, Polonya, Ürdün ve Bulgaristan’da da üretim tesisi yatırımları konusunda çalışmalarının hızla ilerlediğini belirten Karamercan, “Bu çerçevede, 2012 yılında 7’si yurtiçi, 9’u yurtdışında olmak üzere toplam 16 tesiste üretim yapmayı hedefliyoruz” dedi.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı