GeriEkonomi Satışa onay çıktı, Ataköy 'mega turizm merkezi' oluyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Satışa onay çıktı, Ataköy 'mega turizm merkezi' oluyor

Tasfiye edilen Emlak Bankası'nın Ataköy Grubu şirketlerindeki kamu hisselerinin 120 milyon 250 bin dolara Denizciler Ataköy Ortak Girişim Grubu'na satılması onaylandı.

Özelleştirme Yüksek Kurulu'nun Ataköy Turizm Tesisleri ve Ticaret A.Ş'nin sermayesindeki yüzde 58.59, Ataköy Otelcilik A.Ş. sermayesindeki yüzde 56.49 ve Ataköy Marina ve Yat İşletmeleri A.Ş'deki yüzde yüzde 15.07 oranındaki hisselerinin satışına yönelik olarak açılan ihalenin sonucunu onaylayan kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

40'IN ÜZERİNDE DENİZCİ VAR:

Denizciler Ataköy Ortak Girişim Grubu'nun sözcülüğünü Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan yapıyor. Grupta, aralarında MNG, Yalçın Sabancı, Deniz Nakliyat, Turkom gibi 40'ın üzerinde Deniz Ticaret Odası üyesi şirket bulunuyor.

200 MİLYON DOLAR:

Şartname gereği ihalede ortaya çıkan fiyatın yüzde 65.57'si verilerek Vakıfbank hisselerini de alacak olan Denizciler Ataköy OGG, Ataköy Grubu şirketleri için yaklaşık 200 milyon dolar ödeyecek. Denizciler, Ataköy'de mega bir turizm merkezi yaratmayı planlıyor. Denizciler, yeni bir marina inşaatı ile Ataköy'ü kruvaziyer turizmine açacak. Crown Plaza ve Holliday Inn Otelleri de yenilenecek. Denizciler, geçen aralık ayında Ataköy Turizm İnşaat A.Ş. (DATİ) şirketini kurdu. Şirketin kurucu ortakları ise Şadan Kalkavan (Yönetim Kurulu Başkanı), Gündüz Kaptanoğlu, Fuat Miras, Metin Kalkavan ve Eşref Cerrahoğlu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle