GeriEkonomi Satıcı: İhracatın artışı gittikçe yavaşlıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Satıcı: İhracatın artışı gittikçe yavaşlıyor

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı, “Rakamlardan da net şekilde görüldüğü gibi ihracatın artışı gittikçe yavaşlamaktadır” dedi.

TİM Başkanı Satıcı, Ocak ayı ihracat rakamlarının açıkladığı toplantıda yaptığı konuşmada, her ay bir ili ziyaret ederek ihracat rakamlarını açıkladıklarını söyledi.

Buradaki temel amacın hem bu illeri daha yakından tanımak, hem de ulusal kamuoyunun önüne bu illeri üretici ve ihracatçı vizyonu ile çıkarabilmek olduğunu ifade eden Satıcı, bu amaçla Samsun'a geldiklerini anlattı. Satıcı, Samsun'un ekonomik yapısı ve vizyonu hakkında da çeşitli değerlendirmelerde bulundu. Konuşmasında Merkez Bankası'yla ilgili değerlendirmelerde bulunan Satıcı, ihracatçılar olarak Merkez Bankası'nın özerk olmasına karşı olmadıklarını, ancak uygulanacak kur ve para politikaları ile fiyat istikrarının mutlaka sağlanması gerektiğini söyledi.
Bunun halkın alım gücünün artması yönünde olması gerektiğini belirten Satıcı, şunları kaydetti: “Fakat asıl vurguladığımız husus bu söylediklerimizin hiçbirinin bugün gerçekte var olmadığıdır. Türkiye'de fiyat istikrarı yoktur. Nispi fiyat dengesi bozulmuştur. Enerji fiyatları, hammadde fiyatları, üretim girdileri alabildiğine yükselmekte, halkın yaşamsal ihtiyaçları üzerinde vergiler yükselmekte buna paralel olarak hayat pahalılığı da ciddi şekilde artmaktadır.”
İstihdamda büyük sıkıntı yaşandığını, cari açık ve dış ticaret açığından şikayet edildiği bir dönemde bazı sektörlerin maliyet ve kur seviyesi nedeniyle üretimden soğumalarının ve yerini ithalata terk etmelerini iyi bir gelişme olmadığını belirten Satıcı, “İthalatı düşük kurla besleyip enflasyonu bu yolla düşürmeye çalışmak işin kolayına kaçmak değil de nedir” diye konuştu.

Bir ülkenin refaha kavuşmasını yolunun üretim, ihracat ve bunlardan kaynaklanacak tasarruf artışı olduğunu ifade eden Satıcı, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Eğer yurt içinde üretilen malları doğru kurgulanmış para politikaları nedeniyle ithal mallarla ikame etmeye başlamışsak, refah artışını ve sürdürülebilir büyümeyi sağlayabilmek bizim için hayal ötesi haline almaya başlamıştır. Sanayici ve üreticinin bu konudaki eleştirilerini, sıkıntılarını, feryatlarını 'bunlar çıkar peşinde' diye göz ardı etmek ülke ekonomisine yapılan en büyük ihanetlerin başında gelmektedir.”

Türkiye'nin ihracatının 2003 yılında yüzde 32.4, 2004 yılında yüzde 33.7 arttığını, 2005 yılında ise artışın yüzde 14.7'ye gerilediğini vurgulayan Satıcı, “2006 yılında ise ihracat artışını yüzde 10 olarak tahmin etmekteyiz. Rakamlardan da net şekilde görüldüğü gibi ihracatın artışı gittikçe yavaşlamaktadır. 3 senedir her fırsatta dile getirmeye çalıştığımız olumsuzluklar sayesinde ihracatçılar zorlanmaya başlamıştır” diye konuştu.

AB İLE İLİŞKİLER

Türkiye'nin AB ile ilişkilerine de değinen Satıcı, “2006 yılının ilk ayını geride bıraktığımız bugün üyelik müzakerelerimiz açısından biz TİM olarak son derece umutluyuz. Bu anlamda Devlet Bakanı ve Başmüzkereci Ali Babacan ve ekibini tebrik ediyoruz” dedi.

Satıcı, bugün olduğu gibi tarama raporlarının yayınlanmasının ardından da müzakere pozisyonlarının hazırlanması aşamasında her türlü bilgi ve görüş desteğini vermekten mutluluk duyacaklarını söyledi. Kıbrıs konusunda yaşanan gelişmelerle ilgili ise “Son bir haftada yaşanan gelişmeler oldukça umut vericidir” diyen Satıcı, 'Türkiye'nin Kıbrıs konusunda attığı bu ileri adımla birlikte AB'nin de diplomasini bu esaslar temelinde işletmesini umut ediyoruz” diye konuştu.

İHRACAT RAKAMLARI

Ocak ayı ihracat rakamlarını değerlendiren Satıcı, Ocak ayı ihracat rakamlarındaki düşüşü aktarmanın kendisine herkesten daha fazla acı verdiğini söyledi. Türkiye'nin ihracatının Kurban Bayramı tatilinin de etkisi ile Ocak ayında önceki yılın Ocak ayına göre yüzde 1'lik kayıpla 4 milyar 944 milyon dolar olarak gerçekleştiğini belirten Satıcı, sektörler bazında gerçekleştirilen rakamlarla ilgili bilgiler verdi.

Bazı sektörlerdeki ihracat düşüşüne dikkat çeken Satıcı, “Seneye eksi 1'le başladık. Ancak tarımsal sanayi ve sanayi ürünlerinde eksi 4'lük bir düşüş var ki bu gerçekten üreticilerin, sanayicilerin, ihracatçıların anlatmaya çalıştığı sıkıntıyı rakamsal bir ifade olarak ortaya koyuyor” diye konuştu. 2004 yılında yüzde 64 olan ihracatın ithalatı karşılama oranının 2005 yılında yüzde 63'e gerilediğini vurgulayan Satıcı, dış ticaret açığının 42,9 milyar dolar ile yüzde 24,7 arttığını bildirdi.

HAMMADDE İTHALATI

2005 yılı Aralık ayında ihracat rekoru kırıldığını, ancak ithalatında rekor düzeye çıktığını belirten Satıcı, “Bu rekorun altında yatan ana sebep daha önce de dile getirdiğimiz gibi 81,3 milyar dolarlık bir hacim ve yüzde 70,1'lik orana ulaşan hammadde ve ara malı ithalatıdır. Bazıları bunu iyi bir haber gibi anlatmaya çalışıyor. Evet, her şeyi zaman çözecek ve gösterecek” diye konuştu. Satıcı, milyar dolarla ifade edilen dış borç olduğunu, bunun telafi edilebileceğini, ancak kaybedilen zamanın telafi edilmesinin zor olduğunu da sözlerine ekledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle