GeriEkonomi Sarkozy, ’stratejik şirketleri kimseye kaptırmam’ fonu kuruyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sarkozy, ’stratejik şirketleri kimseye kaptırmam’ fonu kuruyor

Sarkozy, ’stratejik şirketleri kimseye kaptırmam’ fonu kuruyor
refid:10196002 ilişkili resim dosyası

Zor durumdaki bankalarını küresel mali krize karşı desteklemek için açıkladığı yardım paketini uygulamaya koyan Fransa, stratejik önem taşıyan şirketler için ’müdahale fonu’ oluşturacağını duyurdu. Fransız Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, kredi krizinin ülkedeki pek çok bankayı iflasın eşiğine getirmesi nedeniyle ülkedeki stratejik önemde olan şirketlere müdahale için ülke varlık fonu oluşturulacağını açıkladı. Bu fonun 200 milyar Euro’luk büyüklüğe sahip olduğu tahmin ediliyor.

FRANSA, ekonomi kurtarma paketine ek olarak ülkedeki stratejik önemdeki şirketler için müdahale fonu oluşturacağını açıkladı. Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, kredi krizinin ülkedeki pek çok bankayı iflasın eşiğine getirmesi nedeniyle ülkedeki milli stratejik önemde olan şirketlere müdahale için ülke varlık fonu oluşturulacağını söyledi.

Avrupa’ya önderlik edecek

Fransa’nın doğusunda Annecy şehrinde iş dünyasına konuşan Sarkozy, kredi krizine karşı sanayi tepkisi için alınan ekonomik önlemler yanında büyük ölçekli bir fonu da duyurdu. Sarkozy, "Parlementoya, bu önlemleri en hızlı şekilde uygulamaları talebinde bulunacağım" dedi. Sarkozy, fonun, stratejik kurumlarda sermaye ihtiyacı olduğunda, her zaman müdahale edebileceği şekilde oluşturulacağını kaydetti. Sarkozy, Avrupalı hükümetlerin aynı yoldan yürümesine önderlik etmeye de söz verdi.

200 milyar Euro’luk fon

Fransa’nın günlük gazetesi Le Figaro’ya dayandırılan rapora göre de, 200 milyar Euro’luk (256 milyar dolar) bütçesi olduğu tahmin edilen fon, kamu girişimlerinde var olan hükümet müdahale fonları ve hisselerinden oluşturulacak. Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy, aynı zamanda yeni yatırımlar, kredi verenler ve firmalar arasında ’kredi arabulucuları’ yaratılması için, yüzde 3.5 oranındaki yerel iş vergilerinde iki yıllık moratoryum uygulanacağını açıkladı. Fransız bankalar da, 260 milyar Euro’luk devlet fonu paketi ve kredi garantisine karşılık olarak özel firmalara yönelik kredi miktarlarını artırmaya söz verdi.

Lehman’a göz yumuldu

Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy, Lehman Brothers’ın batmasına göz yumduğu gerekçesiyle ABD’yi de eleştirdi. Sarkozy, ABD’yi, zor durumdaki finans kuruluşuna yardım için gerekli müdahaleleri zamanında yapmadığı gerekçesiyle suçladı. Sarkozy, şunları söyledi: "Devletler gerektiği gibi etkili bir biçimde harekete geçmediği ve maalesef ABD’nin Lehman Brothers’a yaptığı gibi zor durumdaki finans kuruluşunun batmasına izin verilmesi halinde, bunun faturasını, çalışanlar, emekliler, tasarruf sahipleri ağır ödüyor. Bu tür krizlerde, özellikle KOBİ’ler kendileri için gerekli finansmanı bulamadıkları için büyük zorluk çekiyor. Önemli mali kuruluşların batışlarına göz yumulması ’sorumsuzluk’."

Tehlikeli hale geliyor

İşverenler Sendikası Başkanı Laurence Parisot da, "Mali kriz tehlikeli hale geliyor, özellikle orta ve küçük işletmeler olmak üzere çoğu Fransız firmasını ölümle tehdit ediyor" dedi. Parisot, Başbakan Francois Fillon’a, bir mektupta uyarısını yaparken, başbakana yeni vergiler ve ödemeler uygulamaya koymaması konusunda öneride bulundu.

Serbest piyasa diktatörlüğü öldü

FRANSA
Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, konuşmasında, serbest piyasa ekonomisini de eleştirerek, "Kriz, serbest piyasa ideolojisine güvenin sarsıldığını ve ekonomilerin başarılı olması için devlet müdahalesi gerektiğini gösterdi. Piyasa diktatörlüğü ideolojisi öldü. Şu anda olan, aynı zamanda entelektüel ve ahlaki bir devrim. Bu krizden şu anda sahip olduğumuzdan daha iyi bir dünya meydana çıkabilir" diye konuştu.

’Müdahale fonu’na Almanya tepkisi

FRANSA
Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin stratejik şirketlere müdahale fonu kurma planına, ilk tepki Almanya’dan geldi. Sarkozy’nin görüşlerine hızlı cevap veren Alman hükümeti, AB ülkelerinde alınacak her önlemin AB kurallarına uygun olması gerektiğini söyledi. Alman Hükümet Sözcüsü Ulrich Wilhelm, "Alman hükümeti, daha korumacı önlemlerin Almanya’da gerekli olmadığına inanıyor. Aynı zamanda yabancı devralmalarına karşı alınacak önlemler, AB iç piyasa kurallarına uyumlu olmalı" dedi. Wilhelm, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in, Fransa’daki müdahale fonunu Pekin’deki iki günlük toplantıda Sarkozy’yle konuşmayı planladığını aktardı.

Roubini: Dünya resesyon riski altında

KÜRESEL
kredi kriziyle ilgili yaptığı isabetli tahminlerle tanınan New York Üniversitesi Ekonomi Profesörü Nouriel Roubini, dünyanın ciddi bir resesyon riski altında olduğunu ve resesyonun en az iki yıl sürebileceğini söyledi. CNBC Europe’a konuşan Roubini, bütün dünyanın ekonomik durgunluk beklediğini belirterek, "Sadece ABD’de değil, Avrupa, Japonya, Kanada, Yeni Zelanda ve İngiltere’de dünya çapında bir durgunluk yaşanacak" dedi. ABD’de iki yıl daha durgunluğun süreceği tahmininde bulunan Roubini, şu öngörülerde bulundu: "İşsizlik oranı yüzde 8.5-9’a tırmanacak. Emtia fiyatlarında yüzde 20 düşüş olacak."

Yorumları Göster
Yorumları Gizle