GeriEkonomi Sarkozy: EFSF'te görüşmeler sıkıştı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sarkozy: EFSF'te görüşmeler sıkıştı

Sarkozy: EFSF'te görüşmeler sıkıştı
refid:19035804 ilişkili resim dosyası

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Paris ve Berlin arasında, Euro Bölgesi kurtarma fonunun ateş gücünün nasıl artırılacağına ilişkin anlaşmazlığın bölgenin borç krizinin aşılmasına ilişkin planları geciktirdiğini söyledi.

 

Fransız parlamenterlerle dün bir araya gelen Sarkozy, anlaşmazlığın görüşmeleri engellediğini belirtti. Sarkozy daha sonra AB'nin 23 Ekim'de Brüksel'de yapacağı toplantıdan önce çıkmazın aşılması için Frankfurt'ta Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Jean-Claude Trichet onuruna düzenlenen yemekte görüştü. 

Fransa, Avrupa Finansal İstikrar Fonunu (EFSF) güçlendirmenin en etkin yolunun, EFSF'yi, Avrupa Merkez Bankası fonlarından yararlanabilecek bir bankaya dönüştürmek olacağını savunurken, Almanya Merkez Bankası ve hükümeti buna karşı çıkıyor.

“Almanya'da koalisyon bu konuda bölündü. İkna etmemiz gereken sadece Angela Merkel değil” diyen Sarkozy'nin bu sözleri, Euro Bölgesi liderlerinin haftasonu yapılacak AB zirvesinde açık ve ikna edici bir plan üzerinde anlaşıp anlaşmayacaklarına ilişkin endişeleri artırdı.

Euro Grubu Başkanı Jean Claude Juncker, “Merkel ve Sarkozy'nin görüşmesinde bir anlaşmaya varıldı mı?” sorusuna, “Cumartesi ve pazar günü halen toplantı halinde olacağız” yanıtını verdi.

Fransa Maliye Bakanı Francois Baroin, Frankfurt'ta gazetecilere yaptığı açıklamada, “Fransa'nın tavrını biliyorsunuz ve bunda ısrarcıyız. En iyi çözümün, fonun (EFSF) merkez bankasıyla bankacılık lisansına sahip bulunması olduğunu düşünüyoruz, ancak herkes merkez bankasının ağzı sıkılığını biliyor” dedi.

Baroin, “Herkes Alman hükümetinin ağzı sıkılığını da biliyor. Ancak bizim için en etkin çözüm bu olmaya devam ediyor” diye konuştu.

Alman hükümetinden bir yetkili ise Berlin yönetiminin, ECB'nin kurtarma fonunu desteklemesine tereddütsüz biçimde karşı olduğunu ifade etti.

Bu arada İngiltere'de yayımlanan Financial Times gazetesi, Avrupa'da bankacılık sistemini güçlendirme planlarının, piyasa beklentilerini karşılamayacağını yazdı.
Gazetenin haberine göre, son resmi tahminler Avrupalı bankaların sermaye açıklarının 100 milyar eurodan az olduğunu gösteriyor.

Uluslararası Para Fonu (IMF), Avrupalı bankaların sermaye açığının 200 milyar euro olduğu tahmininde bulunmuştu, piyasa uzmanları bankaların sermaye ihtiyacının 275 milyar euro seviyesinde olacağını öngörüyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle