GeriEkonomi Şarık Tara: Garsonluk da yaptım basketbol ve müzik içimde kaldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Şarık Tara: Garsonluk da yaptım basketbol ve müzik içimde kaldı

Şarık Tara: Garsonluk da yaptım basketbol ve müzik içimde kaldı
refid:3889249 ilişkili resim dosyası

Adana’da bir toplantıda liderlik konusu üzerine konuşan Enka’nın kurucusu Şarık Tara, yaşadığı zorlukları örnek göstererek gençlerden umutsuzluğa kapılmamalarını istedi. Gençliğinde garsonluk bile yaptığını söyleyen Tara, hayatı boyunca eksikliğini hissettiği üç konuyu ise ’basketbol, müzik ve flört’ olarak sıraladı.

ENKA’nın kurucusu ve Onursal Başkanı Şarık Tara, hayatı boyunca ’basketbol, müzik ve kızlarla flört’ konusunda eksiklik hissettiğini söyledi. Adana Rotary Kulübü’nün ’Gençler için liderlik eğitimi’ kapsamında düzenlenen seminerde deneyimlerinden yola çıkarak liderlik kavramını anlatan Şarık Tara, özel hayatıyla ilgili soruları da yanıtladı.

LİDERLİK SORUMLULUK İSTER: ’Lider’ denilince akla genellikle büyük yöneticiler, holding patronları, büyük komutanların geldiğini söyleyen Tara, "Oysa bir meslekte de lider olunabilir. Örneğin bence Fazıl Say bir liderdir. İşini iyi yapıyor olmak, mesleğine yenilikler getirmek, herkesin ’yapılamaz’ dediği bir işi yapmak da lider olduğunuzu gösterir. Liderlik sorumluluk gerektirir ve bir lider sorumluluklarını her şartta yerine getirir" diye konuştu.

GARSONLUK YAPTIM: Yaşadığı zorlukları örnek göstererek gençlerden ümitsiz olmamalarını isteyen Şarık Tara, özellikle iş bulamamaktan korkmamaları gerektiğini söyledi. Kendisinin de özellikle gençliğinde çok zor günler geçirdiğini anlatan Tara, şunları söyledi: "Benim gibi garsonluk yaparak da hayatınızı kazanabilirsiniz. Hayatınız boyunca çeşitli krizler yaşayabilirsiniz. Ben iki günde bir tas işkembe çorbası içtiğim, ceketlerimi ters yüz ederek yenilediğim günlerimi iyi hatırlarım. Benzerini siz de yaşamak zorunda kalabilirsiniz. Bunları hep kendi özgüveninizle aşın. Çaresiz kaldığınızı düşündüğünüz anlar olabilir. Ama kendi iradenizle bu durumları aşabilirsiniz."

FLÖRT EDEMEDİM: Seminer sonrası öğrencilerin sorularını cevaplandıran Tara, basketbol, müzik ve kızlarla flört konusunda hep bir eksiklik hissettiğini belirterek, şöyle konuştu: boyunca basketbol, müzik ve kızlarla flört konusunda eksiklik hissettim. Basketbol oynardım. Ancak öğrenimim nedeniyle devam ettiremedim. Sürdürebilseydim belki milli takıma bile girerdim. Müzikte de hiç yeteneğim yok. En azından gitar çalıp bir iki şarkı mırıldanabilmeyi isterdim. Bir de gençliğimde çok çalışmaktan kızlarla flört edemedim. Vakit bulamıyordum. Kızkardeşimin sınıf arkadaşlarına ücretsiz özel ders verirken şimdiki eşim Lale hanımla tanışmıştım. Onunla 6 yıl mektuplaştıktan sonra 1956’da evlendim. Yakında 50’nci evlilik yıldönümümüzü kutlayacağız."

Yorumları Göster
Yorumları Gizle