GeriEkonomi Şarap ihraç etmek silahtan iyidir, ülkenizi romantik yapar, imajı güçlendirir
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Şarap ihraç etmek silahtan iyidir, ülkenizi romantik yapar, imajı güçlendirir

Şarap ihraç etmek silahtan iyidir, ülkenizi romantik yapar, imajı güçlendirir
refid:18130542 ilişkili resim dosyası

Şili Dışişleri Bakanlığı Uluslararası Ekonomik İşler Genel Müdürü Jorge Bunster, 1.5 milyar dolar ile şarabın en büyük üçüncü ihracat kalemleri olduğu söyledi. Şarap ihracatçısı ülke imajının çok olumlu olduğuna değinen Bunster, “Şarap ihracatı, silah ihracatından çok daha iyi. Bu sizi romantik bir ülke yapıyor. Anadolu şarapçılığın doğduğu yer. Bu öyküyle rekabet avantajı sağlarsınız” dedi.

ŞİLİ Dışişleri Bakanlığı Uluslararası Ekonomik İşler Genel Müdürü Jorge Bunster, yeni dünya şarapçılığının önde gelen ülkelerinden biri olduklarını belirterek, “Geçen yıl 1.5 milyar dolarlık şarap ihracatı yaptık” dedi. Bakır ve orman ürünlerini dışarda tuttuklarında en çok taze meyve, sonra deniz ürünleri ve üçüncü olarak da şarap ihracatı yaptıklarını anlatan Bunster, “Taze meyve 3 milyar dolar, deniz ürünleri 2 milyar ve şarap 1.5 milyar dolar gelir sağlıyor. 14 ayrı şarap bölgesi, kendi özel üzümleri olan bir ülkeyiz” dedi. ‘Şili Lezzetleri İstanbul’da’ etkinliğine katılan Bunster, şarap ihracatçısı olmanın avantajlarını şöyle sıraladı: “Bir kere şarap romantik bir şey. Eğer şarap ihraç ediyorsan tüm dünyada romantik bir ülke olarak algılanıyorsun. Şarap ihraç etmek silah, top, tüfek ihraç etmekten çok daha iyidir. Ülke imajına çok pozitif katkı sağlıyor. Üstelik merak edilen, görülesi bir ülke oluyorsunuz. Turizme katkısı da tartışılmaz.”
Milli gurur kaynağı
Şili’nin 400 yıllık şarap kültürü olduğuna değinen Bunster, 30 yıl önce ülke ekonomisini dışarıya açtıklarında kimi sektörlerin global rekabete dayanamayıp yok olduğunu, buna karşılık şarapçılığın son 25 yılda çok değiştiğini söyledi. Bunster, “20 yılda dünyanın en büyük 5’inci şarap üreticisi olduk. Bugün eski dünya olarak bilinen Fransa, İtalya, İspanya’da bizim şaraplarımızın tüketilmesi milli grurumuz. Dünyada yaptığımız araştırmalarda da Şili deyince insanların aklına ilk şarap geldiğini gördük” diye konuştu.
Anadolu’nun öyküsü müthiş
İstanbul’a geldiklerinde özellikle Türk şaraplarını tattıklarını belirten Bunster, Türk şarap üreticilerine ve hükümete şu tavsiyelerde bulundu: “Kapadokya bölgesinden şaraplar içtik. Öküzgözü üzümünü çok beğendim. Anadolu’nun şarabın doğduğu toprak olduğuna inanılır. Bu müthiş bir hikaye. Bu hikaye ile dünya şarapçılık pazarında çok avantaj sağalayabilirsiniz. Tüm üreticiler birlikte hareket etmeli ve hükümetin desteği şart. Çünkü bu çok fazla oyuncu ülkenin, markanın olduğu bir alan. Biz kalite-fiyat dengesiyle yer edindik siz hem tarihi öykünüz hem de kalite-fiyat pozisyonlamasıyla iyi bir yer edinebilirsiniz. Şili yurtdışında yılda 30 şarap etkinliği düzenliyor ve sektör 200 bin civarı kişiyi istihdam ediyor.”

Bunster: Çin en büyük ticari partnerimiz her şey akıllı bir telefona bakıyor

ŞİLİ’nin 2010 yılında Türkiye’ye 284 milyon dolar ihracat yaptığını, Türkiye’nin Şili ihracatının ise 88 milyon dolar olduğunu hatırlatan Şili Dışişleri Bakanlığı Uluslararası Ekonomik İşler Genel Müdürü Jorge Bunster, “Bu yılın ilk 4 ayında ise bizim size ihracatımız 153 milyon dolara çıktı. Bu, aynı dönem karşılaştırmasında geçen yılın yüzde 163 üzerinde. Sizin bize ihracatınız ise yüzde 58 artarak 41 milyon dolara ulaştı” dedi. İki ülke arasındaki mesafenin hiç önemli olmadığına değinen Bunster, en büyük ticari partnerleri Çin’in de çok uzakta olduğunu söyledi. Bunster, “Mesafelerin ne önemi var? Dünya teknoloji sayesinde giderek küçülüyor. Her şey elinizdeki küçük bir akıllı telefona bakıyor” diye konuştu.

Siz bize biz size kapı olalım

ŞİLİ Dışişleri Bakanlığı Uluslararası Ekonomik İşler Genel Müdürü Jorge Bunster, iki ülkenin ekonomilerini birbirine benzeterek, “Sizde de bizde de açık ekonomi olmak ve serbest ticaret gibi vizyonlar var. Biz sizin Güney Amerika’ya hatta bütün Amerika’ya açılan kapınız olmaya adayız. Siz de bizim Ortadoğu ve Afrika’ya açılan kapımız olabilirsiniz” dedi. Bunster, Türkiye’ye en çok bakır satarken, Şili’nin Türkiye’den otomobil, makina, testil ve hazır giyim ve demir alabileceğini de hatırlattı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle