Sapanca’ya Avrupa’nın en büyük SPA oteli

Emre ÖZPEYNİRCİ
03.10.2005 - 01:46 | Son Güncelleme:

Capitol Alışveriş Merkezi ve Richmond otellerinin sahibi Mustafa Aksoy, Pamukkale’de sahip olduğu 3 termal otele ilaveten 50 milyon dolarlık yatırımla dünyanın en büyük ‘Termal Köyü’nü kurmaya hazırlanıyor. Aksoy, Sapanca’da da 20 milyon dolarlık yatırımla Avrupa’daki en büyük SPA otelini açacak.

CAPİTOL Alışveriş Merkezi ve Richmond otellerinin sahibi Mustafa Aksoy, gözünü sağlık turizminde Avrupa’nın en büyüğü olmaya dikti. Pamukkale’de sahip olduğu 3 termal otele ilaveten 50 milyon dolarlık yatırımla dünyanın en büyük ‘Termal Köyü’nü kurmaya hazırlanan Aksoy, Sapanca’da da 20 milyon dolarlık yatırımla Avrupa’daki en büyük SPA otelini açıyor.

KUNDURACININ OĞLU:

Kunduracının oğlu olduğunu söyleyen 56 yaşındaki Mustafa Aksoy, ilkokulu bitirdikten sonra çalışmaya başladığını, parayı ise askerden sonra girdiği deri ve konfeksiyon işinden kazandığını belirtiyor. Askere gidene kadar ayakkabıcıda çırak olarak çalışan ve askerden sonra Kapalıçarşı’da deri işine soyunan Aksoy, ‘7 yıl deri işi yaptıktan sonra bir çok kişinin bu sektöre girmesiyle kaliteyi düşürdüler ve bende konfeksiyon işine girdim’ diye konuşuyor. Konfeksiyon alanında Irak ve Lübnan’a yaptığı ihracattan büyük paralar kazandığını saklamayan Aksoy, bu paranın bir kısmıyla Capitol’un bulunduğu araziyi satın aldığını kaydediyor. Bugün yılda 36 milyon dolar ciroya ulaşan bir grubun başkanı olan Aksoy gelişmeleri şöyle anlatıyor: ‘O dönem herkes konfeksiyon işine girmiş ve kalite düşmüştü. Ben de bu yüzden yeni arayışlardaydım. Konfeksiyon işini tamamen bitirmiştim. Gayrimenkula çok meraklıyımdır. Altunizade hiç tanımadığım bir bölge olmasına rağmen açılan ihaleye girdim ve 90 bin metrekarelik arsayı tamamen tesadüf eseri aldım. Ama daha sonra arsanın ortakları tarafından açılan davanın sonuçlanması için 4.5 yıl bekledim. Parayı da yatırmıştım. Sonuç lehimize oldu ve Capitol projesine soyunduk. Mahkeme olmasaydı Capitol Türkiye’nin ilk alışveriş merkezi olacaktı.’

12 AY ÇALIŞAN OTELLER:

Aynı dönemde başka bölgelerde de gayrimenkul yatırımı yaptığını ifade eden Aksoy, ‘İstiklal Caddesi’nde aldığım yerde ilk Richmond Otelimizi kurduk. Arkasından Pamukkale’de 3 ve Efes’te bir otel daha geldi’ dedi. Şu anda 2 bin yatak kapasitesine sahip olduğunu, kısa sürede bu sayıyı 10 bine çıkartmayı hedeflediğini belirten Aksoy, ‘Amacım sağlık turiziminde ve şehir içinde büyümek. Tatil Köyü kurmayı düşünmüyorum. 12 ay çalışacak oteller açmayı planlıyorum’ diye konuşuyor. Pamukkale’de 1600 yatak kapasiteli 3 termal oteli bulunduğunu, yeni projeleri ise hayata geçirmeyi planladıklarını kaydeden Aksoy, şöyle devam ediyor: ‘Pamukkale’deki problem gelen turistlerin sadece 1 gece kalması. Antalya’dan veya diğer turizm bölgelerinden bir günlük turlarla gelip, akşamüstü saat 6’da otele girerek sabah saat 6’da çıkıyorlar. Otellerin doluluğunda bir sorun yok ama Pamukkale’ye bir faydaları olmuyor. Biz gerek tarih gerekse termal su konusunda büyük bir kaynağa sahip bu bölgeye daha uzun süreli ve daha fazla turist çekmek istiyoruz. Bu konuda gerek Fransa hükümeti gerekse turizm bakanlığı destekli yeni bir projeyi hayata geçireceğiz.’

DÜNYADA BU BOYUTTA YOK:

50 milyon dolarlık yatırımla oluşturulacak bu projeyle dünyanın en büyük ‘Termal Köyü’nü kuracaklarını kaydeden Aksoy, ‘Fransa bize bu konuda danışmanlık verecek. Turizm bakanlığı 3, valilik ise 2 milyon dolarlık katkı sağlayacak’ dedi. Aksoy, Pamukkale’de kendilerinin sahip olduğu otellerin dışında 4 otel daha bulunduğunu ifade ederek, ‘Termal Köyü projesini diğer otellerle birlikte kurduğumuz PATERO şirketi bünyesinde yapacağız. Bu proje tamamen sağlık odaklı tesislerden oluşacak. Yatak konusunda 7 otel hizmet verecek. Dünyada bu boyutta bir tesis yok’ diye konuştu.

Avusturya’dan SPA oteli için destek aldık

TURİZM alanındaki yatırımlarının hızla devam ettiğini ve Sapanca’da Vakıflara ait 17 dönümlük bir tesisi 49 yıllığına kiraladıklarını söyleyen Aksoy, ‘20 milyon dolarlık yatırımla buraya Avrupa’nın en büyük Spa ve wellness otelini kurduk. Richmond Wellness SaPAnca isimli otelin açılışını 1-2 ay içinde yapacağız’ dedi.

Sapanca gölünün kenarındaki bu tesisi kiraladıklarında böyle bir otel yapabileceklerini tahmin bile edemeyeceklerini kaydeden Aksoy şöyle konuştu: ‘Biz deprem riskine karşı buradaki tesisi yıkarak biraz geriye taşıdık. Depremden etkilenmeyecek bir yapıda inşa ettik. Daha sonra bu bölgeyi hareketlendirmek için oteli Spa ve wellness merkezi haline getirdik. Bu konuda Avusturyalı bir şirketten danışmanlık ve destek aldık. Bir çok otelde bugün Spa var ama bu büyüklükte wellness merkezi ve Spa olan başka bir otel yok. Benzeri Avusturya’da var ama bizimki kadar büyük değil.’

Göl manzaralı 133 odaya sahip otelin özellikle İstanbullura hitap edeceğini söyleyen Aksoy, ‘Güzel bir haftasonu geçirmek isteyen veya hafta içi kafa dinlemek isteyenler Sapanca’da göl kenarındaki bu otele gelecektir’ dedi.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı