Şanlıurfa'ya Türkerler'den 158.5 milyon dolar

Hürriyet Haber
17.10.2005 - 16:30 | Son Güncelleme:

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF), Uzan Grubu varlıkları arasında yer alan Şanlıurfa Çimento Fabrikası'nın satışı için düzenlediği ihalede en yüksek teklifi 158 milyon 500 bin dolarla Türkerler İnşaat verdi.

Sepetçiler Kasrı'nda gerçekleştirilen ihalede, 56 milyon dolar muhammen bedelli çimento fabrikası için kapalı zarfla verilen teklifler açıldı. İhale için idari belgelerini teslim eden kuruluşlardan en yüksek teklif 122 milyon 500 bin dolarla Çimsa'dan geldi.

Çimsa Çim. San. ve Tic. A.Ş. ile Heidelberg Çim. San ve Tic. A.Ş., Türkerler İnş. Tur. Mad. A.Ş., Limak Mad. Yapı Çim. San ve Tic. A.Ş., Sanko Paz. İth. İhr. A.Ş. ve Asko Tekstil San ve Tic Paz A.Ş. oluşan 6 şirket açık artırmaya katılmaya hak kazandı. Sanko ve Asko'nun teklif sıralamasında 5. sırayı aynı miktarda teklifle paylaşmaları nedeniyle açık artırmaya katılan şirket sayısı 6 oldu. ABD Doları cinsinden 250 bin dolarlık artırımlarla yapılan açık artırmada, bütün yatırımcılar, açık artırma sürecine katılarak fiyatı hızla yukarıya çektiler.

Alman HeidelbergCement tarafından TMSF'nin çimento fabrikaları ihaleleri öncesinde kurulan Heidelberg Çim. San ve Tic. A.Ş, açık artırmada Akçansa'daki ortağı Sabancı Grubu'nun şirketi Çimsa ile de karşı karşıya geldi.
Oldukça çekişmeli geçen açık artırma sürecinde Heidelberg 4, Çimsa 3, Limak 2 ve Türkerler ile Asko 1'er kez mola aldılar.

İhalenin açık artırma bölümünde, en yüksek teklif 158 milyon 500 bin dolarla Türkerler İnş. Tur. Mad. A.Ş'den alındı. Bu teklif, 56 milyon dolarlık muhammen bedelin yaklaşık 2.8 katını oluşturdu. Teklif, Fon Kurulu'nun onayına sunulacak.

Türkerler İnşaat, merkezi Ankara'da bulunan ve 1973 yılından bu yana tanınmış giyim mağazası ile hizmet vermeye başlayan, inşaat, tekstil, dış ticaret ve bilgi teknolojileri alanında faaliyet gösteren Türkerler Şirketler Grubu'na ait bulunuyor.  

ÖZKAZANÇ:   FİYAT, BİZİM DÜŞÜNDÜĞÜMÜZ RAKAMLARI AŞTI”

Türkerler İnşaat Genel Müdür Yardımcısı Ercan Özkazanç,  fiyat konusundaki değerlendirmesinin sorulması üzerine, ”Bugüne kadar yapılan ihalelerdeki süreçleri hep birlikte takip ettik. O konuda normal bir fiyat gibi değerlendiriyoruz. Ama fiyat, bizim düşündüğümüz rakamları aştı. Yine de biraz daha marjımız vardı” dedi.

Özkazanç, ödeme konusunun daha sonra değerlendirileceğini bildirdi. Özkazanç, Şanlıurfa Çimento Fabrikası'nın önemli bir yerde bulunduğunu vurgulayarak, “Fabrikayı, Irak pazarına da hitap etmesi bakımından önemli görüyoruz” dedi.

“BİZİM İÇİN ÇİMENTO BİR HEDEFTİ”

Ankara'daki Türkerler İnşaat'ın Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı Kazım Türker'in yaptığını, 30 yıldır tekstil sektöründe yer alan Türkerler'in marka bir isim olduğunu ve inşaat sektöründe de önemli yatırımları bulunduğunu anlatan Özkazanç, şunları kaydetti: “Kamu ihalelerinde de var. Ankara'da ortak olarak metro ve altyapı çalışmalarımız var. Arıtma tesisi, doğalgaz gibi inşaatta değişik alanlarda çalışmalarımız var. Petrol şirketimiz var. Grubumuzda bilişim sektöründe çalışan firmalar var. Bizim için çimento bir hedefti. Şanlıurfa'yı aldığımız için gurur duyuyoruz.”
Özkazanç, Türkerler İnşaat'ın ortaklı bir şirket olduğunu ve bu ortaklarının tanınmayan kişilerden oluştuğunu da bildirdi.

KONUKOĞLU: “BUGÜN TİCARİ DAVRANMAK ZORUNDAYDIK”

Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Konukoğlu da herkesin bir limiti olduğunu belirterek, “Gaziantep Çimento Fabrikası için duygusal davrandık, bugün ticari davranmak zorundaydık” dedi. Limak İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir ise açık artırmada iyi savaştıklarını ifade ederek, ”Fiyatlar, sektörün maksimum fiyatları. Çok güzel bir ihale oldu. İçimiz rahat” diye konuştu. Verilen bilgiye göre, Şanlıurfa Çimento Fabrikası, yıllık 577 bin 800 ton klinker ve 580 bin 800 ton çimento üretim kapasitesine sahip bulunuyor.

İHALEYE KATILAN FİRMALAR

İhaleye, “Kur İnş. Tic. ve San. A.Ş, Çimentaş İzmir Çim. Fab. T.A.Ş, Çimka Çim. San. Tic. A.Ş, Sanko Paz. İth. İhr. A.Ş, Asko Tekstil San. ve Tic. Paz A.Ş, BÇG Çimento İnş. San. ve Tic. A.Ş, K-L Çimento Yat. Mad. San. ve Tic. A.Ş, Limak Mad. Yapı Çim. San. ve Tic. A.Ş, Oci Çimento A.Ş, Kiler Alışveriş Hizm. Gıda San. ve Tic. A.Ş, Birçim Çim. ve Mad. San. ve Tic A.Ş, Kadoğlu Petrolculük Taş. Tic. San. İth. İhr. A.Ş, Tümad Mad. San. ve Tic. A.Ş, Çimsa Çim. San. ve Tic. A.Ş, Çetinkaya Çimento A.Ş, Modern Çimento San. ve Tic. A.Ş, Heidelberg Çim. San. ve Tic. A.Ş, Türkerler İnş. Tur. Mad. A.Ş”den oluşan 18 şirket katılıyor.
İhalede, kapalı zarfla en yüksek teklifi veren 5 şirket, açık artırmaya hak kazanacak.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı