GeriEkonomi Şanlıurfa'da 190 bin kişiye iş umudu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Şanlıurfa'da 190 bin kişiye iş umudu

Şanlıurfa'da 190 bin kişiye iş umudu
refid:21163039 ilişkili resim dosyası

Şanlıurfa Suruç Ovası Pompaj Sulaması Projesi tamamlandığında yaklaşık 190 bin kişiye istihdam sağlanacak.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği'nden  yapılan yazılı açıklamaya göre, Şanlıurfa Suruç Ovası Pompaj Sulaması Projesi'nde  yer alan ve tamamlandığında Dünya'nın 5. büyük tüneli olacak Suruç Tüneli'nde  çalışmalar devam ediyor. Projenin en önemli ayağını oluşturan toplam 17 bin 185  metre uzunluğunda, 7,80 metre kazı çapında ve 7 metre iç çapındaki Suruç  Tüneli'nde bugüne kadar 9 bin 750 metre kazı yapıldı.

Devreye alındığında Atatürk Barajı'ndan Suruç Ovası'na saniyede 90 m3 su  aktaracak olan Suruç Tüneli, Türkiye'deki birçok nehirden daha büyük debiye sahip  olacak. Suruç Tüneli ile birlikte 8 üniteden oluşan Suruç Ovası Pompaj Sulaması  tamamlandığında ise Suruç Ovası'nda toplam 950 bin dekar tarım arazisi basınçlı  olarak yağmurlama ve damla sistemiyle sulanacak.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı DSİ Genel Müdürlüğü tarafından  gerçekleştirilen projenin toplam maliyeti 1,5 milyar lira olarak belirlendi.  Proje tamamlandığında yılda ortalama 270 milyon lira gelir artışı ve yaklaşık 190  bin kişiye istihdam sağlanacak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle