GeriEkonomi Sandberg bilişimde kadın eksikliğinden yakındı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sandberg bilişimde kadın eksikliğinden yakındı

Sandberg bilişimde kadın eksikliğinden yakındı
refid:25612746 ilişkili resim dosyası

FACEBOOK’un iki numaralı ismi Sheryl Sandberg, günümüzde teknolojide kadınların daha fazla yer alması için Atatürk örneğini verdi. Sandberg, “Atatürk, kadınlara destek için 1934’te gerekli adımları attı. Şimdi daha fazlası yapılmalı” dedi.

SOSYAL paylaşım devi Facebook’un İcra Kurulu Başkanı (COO) ve ‘Kadının Yeni Manifestosu’ olarak nitelenen ‘Lean In’ kitabının yazarı Sheryl Sandberg, kadınların bilgisayar tabanlı işlerde yeterince temsil edilmediğini belirterek, “Kadınlar bilgisayar teknolojileri alanında olmaktansa daha çok biyoloji gibi alanları tercih ediyor. Kız çocuklarımıza bilgisayar becerilerini biraz daha fazla kazandırmamız lazım” dedi.

VADİ GERİDE KALDI

Sandberg bilişimde kadın eksikliğinden yakındı

Vodafone Türkiye ana sponsorluğunda yürütülen CEO Club Özel toplantısına katılan Sandberg, kadınların iş yaşamında karşılaştığı zorluklar, kadın dayanışması, kadın-erkek eşitliği gibi konularda değerlendirmeler yaptı. Hürriyet Yazarı Ertuğrul Özkük’ün sorusunu yanıtlayan Sandberg, Silikon Vadisi şirketlerindeki kadın çalışanların sayısının dünya ortalamasının gerisinde olduğunu belirtti. Sandberg, Silikon Vadisi’nde kadın çalışan oranının yüzde 13’e gerilediğini ifade ederek, “Kadınlar bilgisayar teknolojileri alanında olmaktansa daha çok biyoloji gibi alanları tercih ediyor. Kız çocuklarımıza bilgisayar becerilerini biraz daha fazla kazandırmamız lazım. Bilgisayar alanında ve matematikte kız çocuklarının geri kaldığını görüyoruz maalesef ama kız çocuklarımızın ilgilerini diri tutmalıyız, onlara yapamazsın denildiğinde zaten herkesten iyi yaparlar, bu bir gerçek” dedi.

DAHA FAZLA DESTEK

Kadınların iş hayatında birbirlerine daha fazla destek olmaları gerektiğini dile getiren Sandberg, insanlarda kadın dayanışması konusundaki duyarlılığın gün geçtikçe daha fazla artacağını kaydetti. Sandberg, önce kadınların birbirlerine tepeden bakmamayı öğrenmelerinin gerektiğini vurguladı. Genç kızların geleceklerini belirlerken liderlik konusuna odaklandıklarını belirten Sandberg, “Çocuğunuz olduğu zaman çok zor kararlarla karşı karşıya kalıyorsunuz. Bu bir gerçek. Ama üniversitedeki bir kız bunu daha o dönemden düşünmeye başlıyor. Geleceğini planlarken ileride yoğun bir iş hayatı ve yanında aile hayatı olacağını biliyor ve düşünürken iş hayatında en tepeye odaklanıyor” dedi. Kadınların daha adil ilerleyebilmesi için desteklenmesi gerektiğini ifade eden Sandberg, Atatürk’ü örnek gösterdi. Sandberg, “Türkiye kadınların desteklenmesi için gerekli adımları attı. Mesela Atatürk’ün, 1934 yılında kadınlara seçme ve seçilme hakkı vermesi önemli bir adım. O dönemde Türkiye, Fransa ve İsveç gibi ülkelerle aynı seviyede yer aldı. Kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olması için daha fazlası yapılması gerekiyor” şeklinde konuştu. Türkiye’nin birçok ülkenin öncüsü konumunda olduğuna dikkati çeken Sandberg, fırsat eşitliğinin daha fazla gelişmesinin birçok ülkeye yol göstereceğine işaret etti.

KADINLAR İŞTE DE MUCİZE YARATACAK

Sandberg bilişimde kadın eksikliğinden yakındı


VODAFONE Türkiye İcra Kurulu Başkanı Gökhan Öğüt, bir anne olarak ‘hayatın mucizesini’ var eden kadınların, iş hayatında da pek çok mucizeler yaratma imkanı olduğuna inandıklarını söyledi. Öğüt, “Kadınların iş dünyasında hak ettikleri yerlere gelmeleri desteklenmeli” dedi.

ÜST DÜZEY YÖNETİMDE TÜRK KADINI ZİRVEDE

Sandberg bilişimde kadın eksikliğinden yakındı

CEO Club’ta konuşma yapan Doğan Online Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan Boyner, kadın-erkek eşitliği konusunda en temel sorunun sistem değil, kadının hayal etmeyi istememesi olduğunu ifade etti. Türkiye’de kadınların istihdama katılma oranının yüzde 26 olduğunu kaydeden Boyner, “Bu rakam Avrupa ve ABD’de yüzde 50. Ama Türkiye’de çok ilginç bir detay var. C seviyesinde yani genel müdür, CEO veya bunun bir altı seviyesindeki kadınların iş hayatındaki temsil oranı yüzde 12. ABD’nin ve Avrupa ülkelerinin üzerinde. Sadece Finlandiya’nın gerisinde. Türkiye, dünyada ikinci sırada” dedi.

Bu rakamın çok ilginç olduğunu söyleyen Doğan Boyner, ABD’den Türkiye’ye ilk döndüğü zamanlarda en önemli sorunların başında Türkiye’deki kız çocuklarının eğitime katılma oranı bulunduğunu hatırlattı. Doğan Boyner,
“1 milyon okula gidemeyen kız çocuğu vardı. İstihdama katılmalarının önündeki en büyük engel, eğitimdeki eşitsizlik diye düşünüyorduk. ‘Baba beni okula gönder’ gibi eğitim odaklı çalışmalar yaptık. Binlerce kız çocuğu okula gitti. Daha sonra 6 yıl içinde hem bizlerin hem de diğer sivil toplum kuruluşlarının katkısıyla Türkiye’deki eğitim seviyesinde kız-erkek olarak kayıt eşitliğine ulaşıldı. Ancak istihdamda hiçbir artış olmadı. Hep yüzde 25’lerde kaldı. Daha sonra istihdamda neler yapabiliriz diye çalışmaya başladık. Doğum izinlerinin arttırılması, işyerlerinde kreşlerin kurulması, süt odalarının olması gibi sistemsel dönüşümlerin yapılmasını tartıştık. Bu değişimlerin savunuculuğunu yaptık. Ancak sistemde ne kadar değişiklik yaparsak yapalım, kadının üst seviyedeki temsiliyeti çok değişmiyor” şeklinde konuştu.
Goldman Sachs’a analist olarak işe başladığı dönemi anlatan Doğan Boyner, “Bir yılın sonunda kızlar olarak toplandık. O sohbette Goldman Sach’ın başına gelmek isteyen hiç kimse yoktu. Herkes daha kolay bir hayat düşünüyordu. Ülkeler arasında fark olmadığını gördük. En temel sorun sistem değil, kadınların hayal etmemesiydi.Toplumsal dönüşümde, kadınların içselleştirdiği bazı gerçeklerin yıkılması, beklentilerin yerle bir edilmesi gerekiyor. Bunun çok küçük yaştan itibaren başlatılması şart” yorumunu yaptı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle