GeriEkonomi Sanayide üretim yüzde 21.1 arttı iki haneli büyüme sinyali verdi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sanayide üretim yüzde 21.1 arttı iki haneli büyüme sinyali verdi

Sanayide üretim yüzde 21.1 arttı iki haneli büyüme sinyali verdi
refid:14684669 ilişkili resim dosyası

Büyümenin öncü göstergesi sanayi üretimi mart ayında yüzde 21.1 arttı. Yılın ilk üç ayındaki sanayi üretimi artışı da yüzde 16.3 olarak gerçekleşti. Bu gelişme, yılın ilk 3 ayındaki büyümenin çift haneli çıkma olasılığını yükseltti.

EKONOMİK büyümenin öncü göstergesi olan sanayi üretiminde artış devam ederken, mart ayında artış oranı yüzde 21.1’e, endekste 116.2’ye ulaştı. Geçen yılın mart ayında ise sanayi üretimi yüzde 20.9 gerilemişti. İlk çeyrekte yüzde 16.3 artan sanayi üretimi, büyümede çift hanenin sinyal verdi. İstatistik Kurumu (TÜİK), 2010 yılı Mart ayı Sanayi Üretim Endeksi’ne göre, alt sektörler itibariyle bir önceki yılın aynı dönemine göre imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 23.9, madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 9.1, elektrik, gaz ve su sektörü endeksi yüzde 6.7 yükseldi.
Kriz öncesine dönemedi
Takvim etkisinden arındırılmış endeks bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 17.8 artışla 113.5 oldu. Endeks ocak ayında 100.2, şubat ayında 99.4 olarak gerçekleşmişti. Ancak mart 2008’de bu endeksin 121.7 olduğu hatırlanınca yaşanan toparlanmanın, kriz öncesi dönemin hâlâ yakalanamadığı da görüldü. Takvim etkisinden arındırıldığında imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 20.2, madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 9.1, elektrik, gaz ve su sektörü endeksi yüzde 6.7 artış gösterdi. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretim endeksi ise, bir önceki aya göre yüzde 0.9 yükseldi. Ana sanayi grupları sınıflamasına göre, en yüksek artış yüzde 35.3 ile sermaye malı imalatında görüldü. Ara malı imalatı yüzde 28.5, dayanıklı tüketim malı imalatı yüzde 27.7, dayanıksız tüketim malı imalatı yüzde 12.4, enerji yüzde 5.1 arttı. İmalat sanayi üretim endeksi alt gruplarında en yüksek artış yüzde 68.2 ile başka yerde sınıflandırılmayan elektrikli makine ve cihazların imalatında görüldü. Bunu yüzde 56.8 ile motorlu kara taşıtı, römork ve yarı römork imalatı izledi.

İstikrarlı bir çıkış var, sevindirici

SANAYİ ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, mart ayı sanayi üretim verilerinde istikrarlı bir çıkış bulunduğunu belirterek, “Bu sevindirici” dedi. NTV katıldığı bir programda sanayi üretimini de değerlendiren Ergün, şunları söyledi: “Elektrik tüketimine ve sektörel olarak bazı sektörlerdeki üretim ve ihracat rakamlarına baktığımız zaman bunun önümüzdeki ay da devam edeceğini rahat bir şekilde söyleyebiliriz. 2010’da öngördüğümüz yüzde 3.5’i de revize edip, daha yüksek bir büyüme rakamıyla karşı karşıya kalacağımızı şimdiden söyleyebiliriz.”

Geçen yılki kayıplar telafi ediliyor

İSTANBUL Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Tanıl Küçük, verileri şöyle değerlendirdi: “Sanayi üretimindeki artışın, ilk aylardaki kadar yüksek oranlı olmasa bile, önümüzdeki aylarda da devam edeceği beklentisi içindeyiz. Ancak, şunu hatırlatmalıyız ki, üretim, geçen yılın mart ayında yüzde 20,9 düşmüş, bu yıl yüzde 21,1 artmıştır. Yüksek oranlı artışlar sevindirici olsa da, esasen, geçen yılki kayıpların telafi edildiği gerçeği gözden kaçmamalıdır. Kayıpların telafi edilmesi önemlidir ama asıl hedef, artı üretim, ilave üretim aşamasına geçmek olmalıdır.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle