GeriEkonomi Sanayide ortalama ücret 1,144 YTL
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sanayide ortalama ücret 1,144 YTL

Türkiye'de imalat sanayiinde 2005 yılının ikinci döneminde kişi başına aylık ortalama brüt kazanç 1,280 YTL, kişi başına aylık ortalama brüt ücret ise 1,144 YTL olarak gerçekleşti.

İmalat Sanayi Üç Aylık İstihdam Anketi'nin 2005 yılı ikinci Dönem (Nisan-Mayıs- Haziran) geçici sonuçlarına göre, bu yılın ikinci döneminde fiili çalışma karşılığı saatlik brüt ücret, işyeri büyüklüğüne göre karşılaştırıldığında, “işyeri büyüklük grubu arttıkça, kişi başına fiili çalışma karşılığı saatlik brüt ücretin de arttığı” görüldü.

Aylık ortalama brüt kazançlar iki basamaklı ekonomik faaliyet kolu itibariyle incelendiğinde, en yüksek ortalama brüt kazanç 3, 991 YTL ile “Kok kömürü, rafine edilmiş petrol ürünleri imalatında” olurken, onu 2,296 YTL ile “Kimyasal madde ve ürünleri imalatı” izledi

KAMU VE ÖZELDE ÜCRETLİ ÇALIŞANLARIN KAZANÇLARI

Aylık ortalama brüt kazançlar kamu-özel sektör ayrımında incelendiğinde ise 2005 yılının ikinci döneminde kamu sektöründe en yüksek ortalama brüt kazanç 3,616 YTL ile kok kömürü, rafine edilmiş petrol ürünleri imalatı ve 2,895 YTL ile ana metal sanayi sektöründe oldu.

Özel sektörde ise en yüksek ortalama brüt kazanç, 4,861 YTL ile kok kömürü, rafine edilmiş petrol ürünleri imalatı ve 2,281 YTL ile kimyasal madde ve ürünleri imalatı sektöründe oldu Genelde kamu sektöründe çalışanların ortalama brüt kazançlarının, özel sektörde çalışanlara göre daha yüksek olduğu tespit edildi.

İŞYERİ BÜYÜKLÜĞÜNE GÖRE KAZANÇLAR

Yine imalat sanayiinde işyeri büyüklüğüne göre kişi başına aylık ortalama brüt ücret ve kazançlar karşılaştırıldığında, işyeri büyüklüğü arttıkça kişi başına aylık ortalama brüt ücret ve kazancın da yükseldiği görüldü.

İşyerinin doğrudan veya dolaylı toplu iş sözleşmesi kapsamında olup olmama durumuna göre aylık ortalama brüt ücret ve kazançlar incelendiğinde, toplu iş sözleşmesi kapsamındaki işyerlerinde ücretli çalışanların aylık ortalama brüt ücret ve kazançlarının, toplu sözleşme kapsamı dışında bulunan işyerlerine göre daha yüksek olduğu görüldü.
Toplu iş sözleşmesi kapsamındaki işyerlerinde, 2005 yılının ikinci döneminde kişi başına aylık ortalama brüt kazanç 1,728 YTL ve kişi başına aylık ortalama brüt ücret 1,523 YTL oldu.

Toplu iş sözleşmesi kapsamındaki işyerleri ile kapsam dışındaki işyerleri arasındaki ücret farklılığı, kamu-özel sektör ayrımında da değişmedi. Sonuç olarak, toplu iş sözleşmelerinin ücretler ve kazançlar üzerinde çok etkili olduğu görüldü.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle