GeriEkonomi Sanayide elektrik indirimi yolda
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sanayide elektrik indirimi yolda

EPDK TETAŞ'ın, TEDAŞ'a elektrikte yüzde 10.5 oranında indirim yapmasına vize verdi. Böylece TEDAŞ'ın, sanayicilere bugünkünden yüzde 5 daha ucuza elektrik satmasının da yolu açılmış oldu. İndirimli tarifenin hemen devreye girmesi bekleniyor.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), hafta başında gerçekleştirdiği toplantıda, Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt Şirketi'nin (TETAŞ) eylül ayında yaptığı indirim başvurusunu karara bağladı. Kurul, TETAŞ'ın TEDAŞ'a sattığı elektrikte yüzde 10.5 indirim yapmasına izin verdi.

TETAŞ yetkilileri, EPDK kararının salı günü ellerine ulaştığını, TEDAŞ'a EPDK kararı uyarınca birkaç gün içinde indirimli tarifeden elektrik vermeye başlayacaklarını bildirdiler.

İNDİRİM YÜZDE 5 OLARAK YANSIYACAK

TETAŞ'ın indirim talebinde bulunduğu dönemde EPDK'nın TEDAŞ'la ilişkiye geçerek, bu isteğe vize verilmesi durumunda uygulamanın nasıl olacağı konusunda bilgi aldığı vurgulandı.

TEDAŞ'ın, satın aldığı elektrik fiyatındaki yüzde 10.5'lik indirimi doğrudan tüketiciye yansıtamayacağını belirttiği kaydedildi. TEDAŞ, bazı giderler düşüldükten sonra kalan oranın konutlara değil yalnızca sanayicilere yansıtılacağı yönünde görüş belirttiği kaydedildi.

TEDAŞ'ın, bu kapsamda sanayicilere elektriği bugünkü fiyatından yüzde 5 daha ucuza verebileceğini bildirdiği öğrenildi.  Sanayicilere, uygulama çerçevesinde yılın geri kalan 2 ayında gereksinim duyacakları elektrik, indirimli tarifeden peşin olarak da satılabilecek.

TETAŞ'TA YENİ İNDİRİM HAZIRLIĞI

TETAŞ yetkilileri, yüzde 10.5'lik indirimi yenilerinin izleyeceğini bildirdiler. Yetkililer, yeni bir indirim için yapılan çalışmanın  tamamlandığını, bunu da kısa bir süre sonra onay için EPDK'ya göndereceklerini bildirdiler.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle