GeriEkonomi Sanayide çarklar hızlanıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sanayide çarklar hızlanıyor

Sanayide çarklar hızlanıyor
refid:24677505 ilişkili resim dosyası

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2013 yılı temmuz ayı sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı. Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi temmuzda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4.6, bir önceki aya göre ise yüzde 0.9 arttı.

Temmuzda bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 2.3, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 1.6 azalırken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 6.2 arttı. Ana Sanayi Grupları (MIGs) sınıflamasına göre, 2013 yılı temmuz ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 2.7 ile dayanıklı tüketim malı imalatında görüldü. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayisinde en yüksek artış yüzde 10.0 ile motorlu kara taşıtı, treyler (römork) ve yarı treyler (yarı römork) imalatında oldu. Bunu, yüzde 7.7 ile elektrikli teçhizat imalatı ve fabrikasyon metal ürünleri imalatı (makine ve teçhizat hariç) takip etti.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, sanayi üretim endeksinin beklentilerin üzerinde artmasında çift haneli ihracat artışının önemli etken olduğunu söyledi. Çağlayan, “Türkiye’de iç talebin zayıf olduğu bir dönemdeyiz. Bu bir süre daha devam edecek. Bu yıl sanayi üretimimizde de önceki yıllardaki performansın gerisindeyiz. Böyle bir dönemde temmuz sanayi üretiminin iyi gelmesi sevindirici. Beklenenden iyi gelen bugünkü veri ağustos ve eylülde de devam ederse biraz daha iyi bir 3. çeyrek rakamı görebiliriz. Ama yıl genelindeki büyüme daha önce ifade ettiğim gibi yüzde 3’ün biraz üzerinde olacak gibi görünüyor” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle