GeriEkonomi Sanayicinin küskünlere karşı mektup zinciri
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sanayicinin küskünlere karşı mektup zinciri

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Zafer Çağlayan, İstanbul, Adana, Balıkesir, Kocaeli, Konya, Gaziantep, Kayseri, Ege Bölgesi, Eskişehir, Denizli Sanayi Odası Başkanlarına mektup göndererek, TBMM'de yaşananlar karşısında sessiz kalmamalarını istedi.

Genelkurmay Başkanı Hüseyin Kıvrıkoğlu'nun seçimlerin zamanında yapılması gerektiğini söylemesinden sonra, sivil toplum kuruluşları da aynı yönde harekete geçti. Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Zafer Çağlayan, hükümet hakkındaki gensorunun görüşülmesinin öncesinde, 10 sanayi odası başkanına bir mektup gönderdi.

Sanayi odası başkanlarını, seçimlerin zamanında yapılması ve Meclis'te yaşanan tatsız tartışmalar karşısında tavır almaya çağıran Çağlayan, ‘‘Geçen hafta Cumartesi günü bir yandan Meclis'teki tatsız görüntüleri izledik. Diğer yandan 13 insan diri diri yakıldı. Ama Meclis'e bu haber ulaştığında kimsenin kılı bile kıpırdamadı. Artık bu görüntülere dayanamıyoruz. O nedenle diğer Sanayi Odası başkanlarına bu çağrıyı yapma ihtiyacını duydum’’ dedi. Çağlayan, oda başkanlarına gönderdiği mektubunda şu görüşlere yer verdi:

İŞTE BOZUK KARNE

‘‘Bazı vekilerin son günlerde oynadıkları oyunları her Türk vatandaşı gibi hayretle ve ibretle izliyorum. Gelin bu kişelerin performanslarını hatırlayalım:

Siyasi ve ekonomik istikrarı sağlayacak ciddi bir düzenleme yapmadılar. Reel sektör ile mali sektörü boğaz boğaza getiren mali sektör düzenlemeleri gerçekleştirilmedi.

Bu yıl 2.5 katrilyon lira açık verecek olan sosyal güvenlik alanında reform yapmadılar. Gümrük Birliği uyum yasalarını çıkarmadılar. Özelleştirme için gerekli altyapıyı oluşturmadılar.

Bir paket sigara bile alınamayan 300 bin lirayı hálá ağır para cezası kabul ederek, adalet reformunu yapmadılar.

Kamu yönetimi reformunu yapmadılar. 5590 sayılı Odalar Kanunu'nu çıkarmadılar.

Ama, ciddi ekonomik sıkıntıların yaşandığı bir dönemde erken seçim kararı aldılar.

Vergi Kanunu'nda bazı önemli düzenlemeleri yapmayarak, ekonomiyi iyice içinden çıkılmaz hale getirdiler.’’

İSO GÜNDEMİ

Öte yandan, son gelişmeler üzerine İstanbul Sanayi Odası (İSO), çarşamba günü yapılacak Meclis toplantısında, küskünlerin hareketi ile ortaya çıkan siyasi durumu da gündemine almaya hazırlanıyor. Aylık Meclis toplantısında, Başkan Hüsamettin Kavi'nin de konuyla ilgili açıklamalar yapacağı öğrenildi.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle