GeriEkonomi Sanayici yüksek faiz riskinden kaçıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sanayici yüksek faiz riskinden kaçıyor

Sanayiciler, yüksek faizden iş yapamaz hale geldiklerini belirtiyorlar. Sabancı, ‘‘anormalin anormali faizlerle büyük fabrika yapılmaz'' derken, Halis Komili, yüksek faizli enflasyonist ortamın işadamını esas gayesinden uzaklaştırdığını söylüyor.

Yüksek faizler, bankacılar ile işadamlarını karşı karşıya getiriyor. İş adamları yüksek faizlerle, sanayiciliğin baltalandığını ve yatırım yapmanın olanaksız hale geldiğini savunuyorlar.

Türkiye'nin en büyük şirketlerinden Sabancı Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Sakıp Sabancı, A.A.'nın haberine göre, ‘‘anormalin anormali'' olarak nitelediği yüksek faizlerle büyük fabrikalar kurulamayacağını bildirdi.

Üretimin en önemli girdilerinden birinin de kredi faizi olduğunu vurgulayan Sabancı, diğer ülkelerdeki rakipleriyle aynı seviyeleri istediklerini söyledi. Sabancı, ‘‘Bu yüksek faizle, bu anormalin anormali yüksek faizle, büyük fabrikalar yapılamaz. Yapılırsa mucize olur, yetersiz olur'' dedi. Dünyada faizler yüzde 3-5'te seyrederken, Türkiye'de faizlerin yüzde 100-150 oranlarına ulaştığına dikkat çeken Sabancı, ‘‘İndirilecek diye ahdettik, niyet ettik, lakırdı ürettik ne oldu? Sıfır aldık'' dedi.

Sakıp Sabancı, yüksek faizin nedeni konusundaki görüşlerini ise şöyle anlattı:

‘‘Devlet iyi düzenlemeler yapmamış, matematiği olmayan gelir gider trafiği var. Seçim ekonomileri geliyor, başka filmler oluyor. Taban fiyatlarında ayrı filmler oluyor. Devlet bunu yapa yapa, bunun neticesi borçlanma mecburiyeti... Devlet o sandalyeye oturmuş, kalkamıyor.''

Boyner Holding Yönetim Kurulu Başkanı Osman Boyner ise, ‘‘Enflasyon yüzde 50'ler civarında dolaşırken, yüzde 120'li faizlerle ayakta kalmak, Türk müteşebbisin kabiliyetidir. Dünyanın neresinde olursa olsun, başkası tepetakla gider'' dedi.

Komili Holding Yönetim Kurulu Başkanı Halis Komili de, yüksek faizli enflasyonist ortamın, işadamını, varlık nedeni olan üretimden, esas gayesinden uzaklaştırdığını kaydederek, ‘‘Olayın bu tarafı daha sakıncalı. Maalesef birçok insan, risk almaktan, iş yapmaktan kaçar hale geliyor. Hastalığın en büyük zararı burada. Sosyal dengeleri de gittikçe bozuyor'' dedi.

KOÇ'TAN YAKINMA

Koç Holding Stratejik Planlama Grubu Başkanı Necati Arıkan da, herkes gibi kendilerinin de yüksek faizden şikayet ettiklerini söyledi. Arıkan, faizlerin yüksekliğinin, piyasaları ve talebi olumsuz etkilediğine dikkat çekti.

Organik Kimya A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Aldo Kaslowski ise, bu faizlerle yatırım yapmanın imkansız olduğunu belirtti.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle