GeriEkonomi Sanayi üretimi iyice hız kesti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sanayi üretimi iyice hız kesti

Sanayi üretiminde Haziran ayında başlayan durgunluk eğilimi Temmuz ayıyla birlikte iyice belirginleşmeye başladı. İE'nin açıklamasına göre sanayi sektörünün üretim artış hızı Temmuz ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1'e kadar düştü. Yılın ilk yedi ayındaki toplam üretim artış hızı ise yüzde 6.6 olarak gerçekleşti. Sanayi üretimi geçen yıl Temmuz ayında yüzde 12.1, yılın ilk yedi ayında ise yüzde 7.8 düzeyinde artış kaydetmişti. Üretim, geçen yılın aynı ayına göre bu yıl Ocak ayında yüzde 5.7, Şubat'ta yüzde 16.8, Mart'ta yüzde 7.6, Nisan'da yüzde 5.9, Mayıs'ta yüzde 9, Haziran'da yüzde 2.6 düzeyinde artmıştı. Temmuz ayında imalat sanayi sektörünün üretimi geçen yılın aynı ayına göre yüzde 0.5 oranında daha düşük gerçekleşirken, madencilik sanayi üretimi yüzde 6.3, elektrik, gaz ve su sektörünün üretimi yüzde 9.4 oranında büyüdü.

Yılın ilk yedi ayında ise imalat sanayi sektörünün üretiminde yüzde 5.6, madencilik sektörünün üretiminde yüzde 15.9, elektrik, gaz ve su sektörünün üretiminde ise yüzde 10.4 artış yaşandı.

İmalat sanayiinin alt sektörlerinden gıdada üretim geçen yılın ilk yedi ayına göre yüzde 6.1, mensucatta yüzde 11.9, kağıt ve basımda yüzde 7.2, kimyada yüzde 2.3, taş ve toprağa dayalı sanayiide yüzde 5.2, makina sanayiinde ise yüzde 19.2 oranında artış gösterdi. Metal ana sanayii üretimi ise yüzde 1.4 geriledi.Yorumları Göster
Yorumları Gizle