Sanal alemdeki ticarete ağır ceza

Süleyman DEMİRKAN /ANKARA
13.08.2009 - 13:12 | Son Güncelleme:

SANAYİ ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, cep telefonu ve internet üzerinden kısa mesaj veya mail yoluyla, "Yasalar ihlal-tüketiciler istismar" edilerek yapılan ticareti yakın takibe aldıklarını açıkladı.

Bu konuda yüz milyonlarca liraya varan cezalar yazdıklarını kaydeden Ergün, bu konudaki izleme ve denetimi, sistemli olarak yaygınlaştıracaklarını da duyurdu.

Çin ürünleri yakın takipte

Ergün, TBMM'de Hürriyet'e yaptığı açıklamada, 10-20 Ağustos arasında 78 büyük ilde bin 819 ürün üzerinde denetim faaliyeti yapacaklarını, çoğu ithal ürün olan kalitesiz, garanti belgesiz, kullanma klavuzsuz 15-16 kalem elektrikli ev aletlerini çok sıkı denetleyeceklerini söyledi. Bunlar arasında klimalar, saç kurutma makineleri, ütüler, montaj aletleri bulunduğunu anlatan Ergün, şunları söyledi:

Tüketici mağdur olmayacak

"Bu denetim satış yerlerinde yapılacak. Bunların CE'sine, garanti belgesine, kullanma kılavuzuna, içeriğine bakacağız. Birçok ürün üzerinde yazdığı özellikleri taşımıyor. Müşteri alıyor, o özellikleri taşımadığı ortaya çıkıyor. Üstelik, garanti belgesi ve servisi de yok. Türkiye'ye ithal edilen ürünlerin garanti belgesi, servisleri ve adresleri gibi hususların yer alması gerekiyor ki, tüketici bundan mağdur olmasın. 10 günlük denetimlerde, numuneler laboratuvarlarda analiz edilecek.

Uzun vadeli olacak

İkinci aşamada, bir yıllık periyotta yapılacak denetim faaliyetlerini kapsayacak. Bu denetimler geniş bir yelpazeyi ve coğrafyayı kapsayacak. Üç yıllık periyotta planlanan denetim çalışmaları da var. Denetim, hem yerli, hem ithal ürünleri kapsayacak.

Tüketciler başvursun

Bütün illerde tüketici şikayetlerini değerlendiren özel komisyonlarımız var. Şikayetler işleme alınıyor. Elde edilen verilere göre de zaman zaman piyasa denetim ve gözetim faaliyetlerine çıkılıyor. İhlal ve istismar eden firmalara ciddi cezalar uygulanıyor. Bu cezaları tüketici bilincinin yaygınlaşması ve böylece bu olumsuzluklarını önlenmesi için bu cezaları daha görünür şekilde duyuracağız.

Sanal alemdeki istismarlar

Cep telefonlarına kısa mesajlarla 'şunu yaz, şu numaraya gönder' deniliyor. Maliyetinden söz edilmiyor. Yazıp gönderiyorsun, sonra kabarık bir fatura geliyor. Tüketici yaptığının bedelini ağır ödüyor. Tüketcinin bu onayı, 'Uzak Mesafeli Sözleşme' anlamına geliyor. Bunu senden istiyorsa; maliyetini, sana kaça mal olacağı gibi hususları da göndermesi lazım.

Acayip cezalar yazdık

Biz bunlarla ilgili acayip cezalar yazdık. Bunu kim yaptıysa, -isterse GSM şirketinin kendisi yapsın- ona ceza kesiyoruz. Valla şu ana kadar yüz milyonlarca lira ceza yazdık.

Her mesaja ayrı ceza

Her bir kişiye çekilen mesaj denetimde belli oluyor. Binlerce kişiye bu mesajı çekiyorsa, cezayı binlerce kez tekrarlıyor demek. O zaman adam 100 bin mesaj çekmişse bir anda 150-200 milyon cezaya çarptırılıyor. 100 bin kişiye gönderilen mesaj için her birine 1 lira kessen, adam başı 100 bin lira olur. Yasa gereği, her bir mesaj bir cezayı gerektiriyor. Aslında bunlar böyle dipten sessizce yapılan işler, ama toplum pek bilmiyor."

Uygun olmayanı topluyoruz

Denetimlerle tüketici haklarına aykırı uygunsuz ürünleri toplatıyoruz. Gümrüğe de, 'Şu şu ürünler Dünya Ticaret Örgütü yasalarına da aykırı, bunların girişini engelleyin' diyoruz."

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı