Şampiyonlar Ligi finalinde 351 milyon Euro’luk cumartesi bereketi

Hürriyet Haber
22.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

Tarihinde ilk kez cumartesi günü oynanacak final maçı Şampiyonlar Ligi ekonomisini canlandırdı. Madrid’de Inter ve Bayern Münih arasında bugün oynanacak final maçının ekonomik değeri 351.5 milyon Euro oldu. MasterCard’ın araştırmasına göre, kupayı alan 120 milyon Euro kazanacak.

İSPANYA’nın başkenti Madrid’te bugün oynanacak Şampiyonlar Ligi finali, 351 milyon Euro’luk değere ulaşacak. Bayern Münih ve Inter arasında oynanacak finalde 90 dakika sonunda kupayı kaldıran takım 120 milyon Euro’ya yakın gelir sağlayacak. MasterCard tarafından yapılan araştırmaya göre final maçını kaybeden taraf evine 70 milyon Euro’luk bir gelirle dönecek.

41 milyon Euro’luk artış

Geçen sezona göre daha hızlı büyüyen futbol endüstrisi bu yıl Şampiyonlar Ligi’nde de gelirleri artırdı. Bir önceki finale göre son maçın ekonomik etkisi 41.5 milyon Euro yükseldi. 5 yıl sonra İngiliz ve İspanyol kulüplerinin yer almadığı final maçı Avrupalı taraftarları da heyecanlandırdı. Araştırmaya göre, Şampiyonlar Ligi finalinin sadece Avrupa ekonomisine katkısı 94 milyon Euro olarak hesaplandı. Almanya ve İtalya’dan gelenler başta olmak üzere taraftarların maçı izleyebilmek için yapacağı seyahat harcamalarının payı büyüdü. Bununla birlikte, taraftarların tişört, atkı ve benzeri taraftar aksesuarlarına harcayacağı para, yiyecek, içecek gibi harcamalarla dev bir ekonomi oluştu.

Madrid’e 50 milyon Euro

Araştırmaya göre, final maçına ev sahipliği yapacak şehrin kazancı da önemli ölçüde arttı. Ev sahibi Madrid’in fianl maçından beklediği gelir 50 milyon Euro oldu. Bu rakam, Santiago Bernabeu Stadyumu’nda ve tüm Madrid’deki barlarda, kulüplerde, mağazalarda, otellerde, turistik mekanlarda ve bahislerde kısa süre içinde harcanacak paradan oluşuyor. Bununla birlikte, turizm ve ileride gerçekleşecek mega etkinliklere ev sahipliği yapma potansiyelinin artması, uzun vadede Madrid’e ekonomik katkı sağlamaya devam edecek. Madrid’in 50 milyon Euro’luk kazancı, 2009 yılı ev sahibi Roma’nın elinde tuttuğu 45 milyon Euro’luk kazanç rekorunu da geride bırakıyor. Bu artışın en büyük nedeni ise Şampiyonlar Ligi finalinin haftasonuna alınmasından kaynaklanıyor. Cumartesi günü Madrid’e 120 binden fazla taraftarın gelmesi bekleniyor.

Pasta büyüyor

Bugün oynanacak olan final maçı, taraftar sayısını artıracak. Ekran başına daha fazla izleyici çekecek final maçı reklam harcamalarına da önemli katkı yapacak.
2004 yılından beri, Şampiyonlar Ligi finalinde sahne alan takımların yüzde 80’i İngiliz ve İspanyol kulüpleriyken bu sezon İtalyan ve Alman kulüpleri finalde mücadele edecek.
Ortalama 170 milyon izleyiciyi ekran başına çekmesi beklenen Şampiyonlar Ligi final maçı, 106 milyon izleyiciye ulaşan Superbowl’u ve 145.2 milyon izleyiciye ulaşan, 2009 final maçını da geride bırakacak.

Final maçının ekonomik profili

Finale ev sahipliği yapacak şehir bu yıl 50 milyon Euro kazanacak.
Şampiyon olan kulübün kasasına 120 milyon Euro girecek.
Şampiyon olan takımın şehri 17.5 milyon Euro gelir sağlayacak.
Kaybeden kulüp 70 milyon Euro’nun sahibi olacak.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı