GeriEkonomi Şampanyanın vergisi üç yıldır değişmedi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Şampanyanın vergisi üç yıldır değişmedi

Gelir İdaresi Başkanvekili Osman Arıoğlu, şampanyadaki yüzde 276 ÖTV’nin 2002’den bu yana yürürlükte olduğunu söyledi. Arıoğlu, ‘Bu hükümet döneminde şampanyanın vergisinde hiçbir değişikliğe gidilmedi. Alkollü (diğer) içkilerin litre başına 6 YTL olan vergileri geçen şubatta 11.2 YTL’ye yükseldi’ dedi.

GELİR İdaresi Başkanvekili Osman Arıoğlu, şampanya ve köpüklü şaraplar üzerindeki yüzde 276 oranındaki verginin yeni olmadığını, bu oranın Özel Tüketim Vergisi’nin(ÖTV) çıktığı 2002 yılından bu yana yürürlükte olduğunu söyledi.

TARTIŞMA SÜRÜYOR:

Hürriyet’in önceki günkü manşetinde yer alan, Rixos otelleri sahibi Fettah Tamince’nin otellerde sahte içki içirildiği yönündeki açıklamasıyla başlayan tartışma sürüyor. Maliye Bakanlığı ile Gelir İdaresi’nde alkollü içkilerden alınan vergilerin düşürülmesi yönünde herhangi bir çalışma planlanmıyor. Gelir İdaresi Başkanvekili Arıoğlu, alkollü içkilerden alınan verginin bira ve rakı gibi fiyatı daha düşük olan içkilerde yüksek yansıdığını belirterek, ‘Fiyat düşük olduğu için oransal vergi, asgari verginin üzerinde oluyor’ dedi. Alkollü içkilerde en son geçen şubat ayında yapılan ÖTV artışıyla, litre başına 6 YTL olan verginin 11 milyon 212 bin liraya çıktığını hatırlatan Arıoğlu, şöyle dedi: ‘Bu hükümet döneminde şampanyanın vergisinde hiçbir değişikliğe gidilmedi. Ucuza şampanya mal etme iddiası doğru görünmüyor. Ama vatandaşın bu vergiyi yüksek bulma hakkı var. Vergi yükü yüksek, denilebilir. ÖTV 2002’de çıktı ama ondan önce de gider vergisi adı altında alınıyordu.’

KAÇAK KADAR RİSK DE ARTIYOR:

Arıoğlu, yüksek vergilerin içki ve sigarada kaçakçılığı arttırdığı yönündeki tartışmalara değinirken, ‘Vergiler yüksekse, kaçağın avantajı kadar riski de yükseliyor. Bunu göze alan için de tedbir gerekiyor’ dedi. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın bu konuda yasal düzenleme hazırladığını ve Vergi Usul Kanunu’na eklenen bir maddeyle kaçakçılığı azaltacak önlemler alınacağını söyleyen Arıoğlu, ‘Kaçağı önlemek için üretim bantlarına sistem eklenecek. Şimdi onun üzerindeki altyapı çalışmalarını sürdürüyoruz’ diye konuştu.

VERGİ GÜVENLİĞİ İÇİN:

İçki ve sigarada kaçakçılığı önlemeye dönük düzenleme, Gelir İdaresi Başkanlığı’na ‘vergi güvenliği’ni sağlamak için yetki veriyor. Düzenleme ile elektrikli, elektronik, manyetik cihaz ve sistemler kullandırmaya, bu sistemler aracılığıyla, bandrol, pul, barkod, hologram, kupür, damga, sembol gibi özel etiket ve işaretlerin kullanılmasına zorunluluk getirilecek..

Tamince: Biri konuşmamı uçurmuş, abartmış olabilirim

HERŞEY dahil otellerin yüzde 90’ının içkinin içine farklı maddeler koyduğunu söyleyen Rixos Otelleri’nin patronu Fettah Tamince, sözlerine tepki gösterenlere, ‘Ne hükümeti vurmak istedim, ne turizmciyi. Kimse kusura bakmasın ama bunları da söylemek zorundayız’ dedi. Tamince, otellerin yüzde 90’ının içkiye katkı maddesi koyduğunu söylerken rakamı abartmış olabileceğini belirtti. Fettah Tamince, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Meclisi’ndeki konuşması sırasında gazeteci bulunmadığını, konuştuklarının gazeteye nasıl ulaştığını da bilmediğini belirtti. Tamince, DHA muhabirine şunları söyledi: ‘Herhalde biri konuşmamı uçurmuş. Benim iyiliğimi isteyen biri değil ama neyse. Bana ‘2015’de Türk turizminin vizyonu ne olur?’ diye sordular, ben de çıkıp konuştum. ‘Çuvaldızı kendimize batıralım’ dedim. Las Vegas, Dubai örneklerini verdim. İçki konusunda söylediklerim doğrudur. Bugün hangi barmene sorarsanız sorun, içkiye katkı maddesi konulduğunu söyler. Ha, yüzde 90’ı bunu yapıyor derken abartmış olabilirim. Hadi, yüzde 9 diyelim. Ben bunları söylerken, ne hükümeti vurmak istedim, ne turizmciyi. Ben de bu işten ekmek yiyorum ve hep beraber bu gemideyiz. 4 bin 500 çalışanım ve 100 milyonlarca dolarlık yatırımım var. Turizmin bir parçasıyım ve gökten zembille de inmedim. Sektörün sorunları vardır. Kimse kusura bakmasın ama bunları da söylemek zorundayız.’

Yorumları Göster
Yorumları Gizle