GeriEkonomi "Şambayat bölgesi petrolde son on yılın en verimli sahası"
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  6
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"Şambayat bölgesi petrolde son on yılın en verimli sahası"

"Şambayat bölgesi petrolde son on yılın en verimli sahası"
refid:14639837 ilişkili resim dosyası

ADIYAMAN’ın Şambayat petrol sahasında incelemelerde bulunan Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Genel Müdürü Mehmet Uysal, Şambayat bölgesinde çıkan petrolün, son 10 yılda Türkiye’de keşfedilen en büyük ve en verimli saha olduğunu söyledi.

TPAO Bölge Müdürlüğü’nün çalışmalarını yerinde görmek ve bazı incelemelerde bulunmak üzere Adıyaman’a gelen TPAO Genel Müdürü Mehmet Uysal, Adıyaman Valisi Ramazan Sodan’ı makamında ziyaret etti. TPAO Genel Müdür yardımcıları Ahmet Altıparmak ve Besim Şişman ile Vali Sodan’ı ziyaret eden Uysal, Adıyaman’ın Türkiye Petrollerinin önemli bölgelerinden biri olduğunu belirtti. Genel Müdürü Mehmet Uysal, “Son yıllarda Adıyaman’da çok ciddi anlamda keşiflerimiz oldu. Özellikle Şambayat sahasının son 10 yılda Türkiye’de keşfedilen en büyük ve en verimli saha olduğunu düşünüyoruz. Bu sahanın gelişmesi ve diğer çalışmaları yerinde izlemek için genel müdür yardımcıları ile Adıyaman’a geldik” dedi.

ADIYAMAN'DA GÜNDE 10 BİN VARİL

Türkiye’de petrol üretimi açısından Adıyaman’ın önemli olduğunu vurgulayan Uysal, Türkiye’de günde 600 bin varil petrol tüketildiğini söyledi. Bu rakamları her seferinde söylediğini belirten Uysal, Adıyaman ve Türkiye’deki üretimlerle ilgili olarak konuşmasına şöyle devam etti:

“Bizim kuyularımız günde 30- 40 bin varil petrol üretiyor. Bizim bin tane kuyumuz var. Dünya ortalamasında olduğu gibi bin kuyunun hepsi eğer bin varil petrol verseydi biz bugün TPAO olarak günde 1 milyon varil petrol üretiyor olurduk ancak bizim ortalamamız son derece düşük. Bu da tabiatın bize bir cilvesidir. Ama son günlerde yaptığımız keşiflerde üretimimizi bin varilin üzerine çıkabilecek kuyularımızı keşfettik. Adıyaman’da günde ortalama 10 bin varil petrol üretiyoruz. Çok kısa bir sürede bu rakamları çok yukarılara doğru tırmanacağına inanıyorum.”

SONDAJ SAYIMIZI ARTIRACAĞIZ

Adıyaman’da yaptığı üretimi katlayarak artırmayı hedeflediklerini belirten TPAO Genel Müdürü Mehmet Uysal, TPAO’nun memleket ekonomisine katkısının çok daha yüksek boyutlara ulaşacağını, burada sondaj sayısını artırmayı düşündüklerini söyledi. Uysal, “Bütün gayretimiz ve çabamız Adıyaman’da bu sondaj sayımızı artırmaya yöneliktir. Burada yaptığımız inceleme ve çalışmaları Ankara’da tekrar gözden geçirerek, değerlendirmelerde bulunacağız” diye konuştu.

TPAO ADIYAMAN'A KIZ YURDU YAPTIRACAK

TPAO olarak Adıyaman’da kalıcı işler yapmayı hedeflediklerini ve bu doğrultuda mesai harcadıklarını da belirten Genel Müdür Mehmet Uysal, TPAO olarak Adıyaman’da 500 kişilik bir kız öğrenci yurdu yapılması için çalışma başlatacaklarını sözlerine ekledi.
Adıyaman Valisi Ramazan Sodan da, “TPAO heyetine ilimizde yapacakları çalışmalardan dolayı teşekkür ediyorum. TPAO’nun ilimizde bir kız öğrenci yurdu yapılmasına ilişkin girişimlerini ve bu konudaki çalışmalarına valilik olarak her türlü desteği vereceğiz. TPAO’nun bu konuda yapacakları çalışmalardan da Adıyaman olarak memnuniyet duyacağız” dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle