GeriEkonomi Şamanlığa dair çarpıcı bilgiler bu kitapta
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Şamanlığa dair çarpıcı bilgiler bu kitapta

Şamanlığa dair çarpıcı bilgiler bu kitapta

Şamanlığı nasıl bilirsiniz? Genel olarak bir tür doğaya tapma olarak kafalara yerleşmiştir. Birçok geleneğimizin, davranışlrımızın ve yerleşik değerlerimizin şamanlıktan geldiğini öğrendiğimizde ise şaşırırız. Eski Türklerin bir zamanlar şaman, yani “kham” olduklarını genellikle unuturuz.

Oysa insanoğlunun binlerce yıl biriktirdiği deneyimleri görmezden gelmek ne kadar doğrudur ? Peki, nedir şamanlık ve şamanizm? İsterseniz şimdi geleneksel Türk Khamlığının (şamanizmin) yaşamımıza neler kattığını ve hala bizi nasıl etkilediğini yakından görelim. Şamanizme ilişkin öğrenmek istediklerinizi Asu Mansur’un “Şaman GözüKham Karak adlı kitaptan öğrenmek mümkün.

Asu Mansur’un araştırması “Şaman Gözü”, Destek Yayınları’ndan çıktı.Bu kitabın öteki şamanizm kitaplarından ayrılan en önemli yanı, bir şamanın gözünden yazılmış olması. Geleneksel Türk Şamanizmi’ni hem aileden gelen kalıtsallıkla hem de Sibirya’da gördüğü eğitim sonucunda Kham (Şaman) olmayı başarmış birinin deneyimlerinden yararlanarak bir iç yolculuğa çıkmaya hazırlanabilirsiniz.

Bu kitapta “Şaman” kelimesi yerine çoğu yerde “Kham” sözü kullanılmasının nedeni, ‘Geleneksel Türk Khamlığı’nından söz etmesindendir. Yazar bunun bir

Şamanlığa dair çarpıcı bilgiler bu kitapta

din değil, dinin uygulanış biçimi olduğunu da sözlerine ekliyor.Bu uygulamalar arasında derin bir ilme sahip olmayı gerektirmeyen sihir, tılsım, şifa ve tölge (doğurulan) yöntemleri yer almaktadır. Yaşamı yeniden yorumlamak be doğayla bütünleşmek için Geleneksel Türk Khamlığı’ndan uygun bir seçenek.NazarNazar genel olarak hepimizin korktuğu,  en azından ürperdiği bir konudur. Eski Türklerde köz değme olarak geçen nazarın tarihi de insanlık tarihi kadar eskidir. Yıkıcı köz de kıskançlıktan doğan bir bakıştır.Örneğin kişinin dudak, göz, kirpik, saç gibi fiziksel özellikleri üzerine yöneltilen yıkıcı bir köz, bu bölgelerde sıkıntıların meydana gelmesine neden olur. Yıkıcı köze uğrayan kişinin koruma kalkanı zayıflar ve tehlikelere açık olur.

Doğumda erkeğin rolü
Doğum yalnızca kadına has bir durummuş gibi yaşanır. Oysa kadın kadar erkek de doğum sürecinin bir parçasıdır. Erkek doğum sırasında karısının elini tutarak güç vermelidir şamanlığa göre, eğer koca ya da baba adayı yoksa kadının babası kızının elini tutarak destek vermelidir. 

Türk kahvesini neden köpüklü severiz?
Türk kahvesinde bol köpüklü tercih edersiniz değil mi? Bunun kökenleri yine eski çağlara kadar uzanıyor. Paranın çağrılmasıyla ilgili yapılan bir sihirle bağlantılıdır. Bol köpük, doğada bol bulut demektir. Bol bulut da bol yağmur, bereket ve can suyudur. Kahvenin köpüğü de bolluğu davet etmek içindir. Köpük fincanın etrafına yayılıyorsa bu paranın daha süratli geleceğini gösterir. Ortada toplanıyorsa, biraz daha zamana ihtiyacı var demektir ve sabır edilmesi icap eder. Nundan sonra kahvenizdeki köpüğe dikkat.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle