GeriEkonomi Sakıp Sabancı'ya şeref nişanı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sakıp Sabancı'ya şeref nişanı

Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac,Türkiye-Fransa ilişkilerine yaptığı katkılardan dolayı Sakıp Sabancı`ya, ``Legion d`Honneur`` şeref nişanı verecek.

Fransız hükümeti, çok değerli hat eserleri ve tabloları içeren ``Altın Harfler koleksiyonunu Louvre Müzesi`nde sergileyerek Türk-Fransız kültür ilişkilerine yaptığı katkılar ve Fransa`nın önde gelen şirketlerinden Danone, Carrefour ve BNP ile sürdürdüğü başarılı ortaklıklardan dolayı Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sakıp Sabancı`ya, Legion d`honneur şeref nişanı verme kararı aldı.

Sabancı Holding`den yapılan açıklamaya göre, Sabancı`ya şeref nişanı, 16 Kasım Cuma günü Elysse Sarayı`nda yapılacak törenle Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac tarafından takdim edilecek. 15 Kasım Perşembe akşamı ise, Fransa Büyükelçisi Sönmez Köksal, Türk büyükelçiliğinde Sakıp Sabancı onuruna bir davet verecek.

Legion d`honneur nişanı, Sakıp Sabancı`nın dördüncü büyük nişanı olacak. Türkiye-Belçika ilişkilerine yaptığı katkılar nedeniyle 1987 yılında ``Belçika Kraliyet Nişanı``, Türkiye-Japonya ilişkilerine yaptığı katkılar nedeniyle 1992 yılında ``Kutsal Hazine Altın ve Gümüş Yıldız Nişanı`` ile onurlandırılan Sakıp Sabancı`ya, 1997 yılında da ``Devlet Üstün Hizmet Madalyası`` takdim edildi.

``Altın Harfler: Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi`nden Osmanlı Hat, Resim Sanatı Koleksiyonu``, 1998-2001 yılları arasında dünyanın en önemli müzelerinden New York Metropolitan Müzesi, Los Angeles Sanat Müzesi, Harvard Üniversitesi Müzesi, Paris Louvre Müzesi, Berlin Guggenheim Müzesi ve Frankfurt Sanat Müzesi`nde sergilendi ve koleksiyonu yaklaşık 3.5 milyon sanatsever ziyaret etti. Ayrıca, sergi içeriği bir sömestr boyunca Harvard Üniversitesi`nde ders olarak okutuldu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle