GeriEkonomi Sakın kredileri geri çağırmayın, ne demek istediğimi bilirsiniz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sakın kredileri geri çağırmayın, ne demek istediğimi bilirsiniz

Sakın kredileri geri çağırmayın, ne demek istediğimi bilirsiniz
refid:10132045 ilişkili resim dosyası

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Türkiye’nin krize karşı aldığı önlemler ilgili bilgi verirken, bankaları da sert bir dille uyardı.

Bankalara "Sakın ha kredileri geri çağırmayın" diyen Unakıtan, "Kendilerinden özellikle istiyorum. Bunun ne demek olduğunu onlar iyi bilirler. Birbirimize sıkıntı yapmayalım" diye konuştu.

DÜNYAYI etkisi altına alan küresel krize karşı aldıkları tedbirler çerçevesinde hükümet olarak yeni yeni düzenlemeler yaptıklarını anlatan Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, bankaların gayet dikkatli bir şekilde işlerine devam ettiğini söylemekle birlikte, uyarısını da yaptı. Funds World Turkey 2008 konferansındaki konuşmasında, bazı banların paniğe kapılıp ’Eyvah, ileride bulursam, bulmazsam’ diye, kredilerini geri çağırmamasını söyleyen Unakıtan, böyle yaparak reel sektörü sıkıntıya sokmamalarını istedi.

Bankalarla toplantı yapacağım

"Sakın ha kredilerini geri çağırmayın" diyen Unakıtan, bu konuda şunları söyledi: "Bu iş alemini en fazla etkileyen konudur. Ben bankalarımızla toplantı da yapacağım. Onlarla detayları da görüşeceğiz. Biz bankacılarımıza güveniyoruz. Bir kredi geri çağırması yapmasınlar. Adam almıştır, ona göre yapıyor, ediyor falan. ’Şimdi getir krediyi.’ ’Benim krediye daha 6 ay, bir yıl var.’ ’Olsun ben istiyorum’ altına da yazmışlar karınca duası gibi bir şey. ’At buraya imzayı’ atıyorlar. Orada her şey yazıyor. İstediği an geri alır diye. Reel sektörümüzü sıkıntıya sokmasınlar, reel sektörsüz bankacılık, bankasız da reel sektör olmaz. İkisi de birbirine muhtaç, biz de ortada hakem gibi hükümet. Sakın ha yapmasınlar bunları. Kendilerinden özellikle istiyorum. Bunun ne demek olduğunu onlar iyi bilirler. Birbirimize sıkıntı yapmayalım. Çok şükür güven bunalımı, likidite sıkıntımız yok."

Afrika kabilesi de etkilenir

Dünyada 1929’dan sonraki en büyük krizin yaşandığını, eskisi gibi istikrar ve likidite bolluğunun da olmadığını hatırlatan Unakıtan, önde gelen yatırım bankalarının ve özel şirketlerin tasfiye edilmeye başladığını söyledi. Krizin son günlerde Avrupa ve Asya ülkelerine de yansıdığını, krizden Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin de etkilendiğini söyleyen Unakıtan, "Dünyada bu krizden etkilenmeyen yok. Afrika’daki kabileler bile bundan etkilenir. Onların da kendilerine göre etkilenmeleri olur. Herkes nasibini alır" dedi.

Oturduğu yerden konuşmasın

"Bu kadar bozulan yapıda mali tedbir almasaydık, mali kriz rüzgarında savrulurduk" diyen Unakıtan, Başbakan’ın "Hamdolsun durumumuz iyi" sözlerine atıfta bulunularak yapılan değerlendirmelere de şu yanıtı verdi: "Başbakanın bu sözleri, hiçbir şey yapmıyoruz demek değil. ’Krizden etkilenirsek nasıl etkileniriz’ bu nokta üzerinde durarak tedbirlerimizi alıyoruz. Bütün ekonomi idaresi olarak krize karşı gerekli tedbirleri almak üzere sabahlara, gece yarılarına kadar çalışıyoruz. Kimse oturduğu yerden konuşmasın. ’Bizi kriz etkilemezmiş o yüzden biz rahatmışız’, hayır, tüm tedbirleri alıyoruz."

Terör ve uyuşturucu parası hariç, gelen para için kimseye soru sormayacağız

YURTDIŞINDAKİ mevduatları Türkiye’ye getirmek için bir tasarı hazırladıklarını ve çok kısa süre içerisinde yasalaşacağını söyleyen Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, bu konuda şunları söyledi: "Yurtdışında parası olanlar belirli bir zaman içerisinde getirdikleri takdirde, ister şirketlerine ister bankaya koysunlar, sisteme sokmak şartıyla, hiç bir soru sormayacağız, inceleme yapmayacağız. Türkiye dışında kazançları olan herkes getirsin. Vergi yok, geriye dönük bir şey yok. Paramıza sahip çıkacağız. Yurt dışında kazanılan paraya uyuşturucu, terör, insan ticaretiyle ilgili paralar olmamak kaydıyla, vergi sorgulaması yapılmayacak. Bugün (dün), kanunu tamamlayıp meclise sunacağız."

Yorumları Göster
Yorumları Gizle