GeriEkonomi Sahte para nasıl anlaşılır
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sahte para nasıl anlaşılır

2005’te kullanıma girecek olan Yeni Türk Lirası banknotlarda 6 ayrı güvenlik önlemi bulunuyor.

Yeni Türk Lirası banknotlardan 1, 5, 10 ve 20 YTL’ler şu anda kullanılan 1, 5, 10 ve 20 milyon Türk Lirası banknotların tasarımıyla büyük ölçüde benzerlik taşıyor. 50 ve 100 YTL’lik banknotlar ise yeni tasarlandı.

Tanıtımı yapılan YTL’de tüm banknotların ön yüzünde Atatürk portresi bulunuyor. 1, 5, 10 ve 20 YTL’lerdeki banknotlardaki Atatürk portresi aynen korunurken, yeni tasarlanan 100 ve 50 YTL’lerde ise 1927 yılında Cemal Işıksel tarafından çekilmiş ve Kültür Bakanlığının bir yayınında alınan Atatürk portresi kullanıldı.

Şu andaki 100 milyon liraya denk gelen 100 YTL’nin arka yüzünde İshakpaşa Sarayı’nın görüntüsü, ön yüzünde ise Merkez Bankası Başkanı ve Başkan Yardımcısı Şükrü Binay’ın imzaları bulunuyor. Boyutları 81x158 milimetre olan paranın hakim rengi koyu mavi.

Arka yüzünde Kapadokya tasarımı olan 50 YTL’nin de ön yüzünde Merkez Bankası Başkanı Serdengeçti ile Başkan Yardımcısı Sedef Ayalp’ın imzaları bulunuyor. Hakim rengi turuncu olan 50 YTL’nin boyutları ise 81x152 milimetre.

20 YTL’nin arka yüzünde 20 milyon TL’lik banknotlarda olduğu gibi Efes Antik Kenti’nin resmi yer alıyor. Ön yüzünde de Merkez Bankası Başkanı ile Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Erdem Başçı’nın imzaları bulunuyor. 76x1262 milimetre boyutunda olan 20 YTL’nin hakim rengi ise yeşil.

Arka yüzünde şu andaki 10 milyon TL’lik banknotlarda olduğu gibi Piri Reis’in Dünya Haritası bulunan 10 YTL’nin ön yüzünde de Merkez Bankası Başkanı ve Başkan Yardımcısı Prof.Dr. Salih Fatih Özatay’ın imzaları bulunuyor. 10 YTL’nin boyutları 76x162 milimetre, hakim rengi de kırmızı.

5 YTL’nin arka yüzünde Anıtkabir görüntüsü, ön yüzünde de Merkez Bankası Başkanı’nın ve Başkan Yardımcısı Şükrü Binay’ın imzaları bulunuyor. Hakim rengi yeşilimsi kahverengi olan 5 YTL’nin boyutları 76x162 milimetre.

Banknotlar arasında en küçük değere sahip olan 1 YTL’nin ise ön yüzünde Atatürk Merkez Bankası Başkanı’nın ve Başkan Yardımcısı Sedef Ayalp’ın imzaları, arka yüzünde de Atatürk Barajı bulunuyor. Boyutları 76x156 milimetre olan 1 YTL’nin hakim rengi bordo ve mavi.

GÜVENLİK ÖZELLİKLERİ

YTL’nin güvenlik özellikleri, filigran, kabartma baskı, renk değiştiren mürekkep, emniyet şeridi, bütünleşik görüntü ve gizli görüntüden oluşuyor.

Filigran; banknot ışığa tutulduğunda Atatürk portresinin küçüğü ve kupür değeri görülüyor.

Kabartma Baskı; paranın ön yüzünde çeşitli yerlerde bulunuyor. Dokunulduğunda hissediliyor.

Renk Değiştiren Mürekkep; Farklı açılardan bakıldığında altın sarısından yeşile dönüşüyor. 1 YTL haricinde tüm banknotlarda bulunuyor.

Emniyet Şeridi; Paranın arka yüzünde kesik gümüşi çizgi olarak görülüyor. Işığa tutulduğunda düz bir hat şeklini alıyor. Üzerinde TCMB harfleri bulunuyor.

Bütünleşik Görüntü; Para ışığa tutulduğunda diğer yüzdeki parçayla bütünleşerek tek bir şekil oluşturuyor.

Gizli Görüntü; Banknot yatay konumda ve göz hizasında ışığa tutulduğundü görülebiliyor. Ön yüzde bulunuyor.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle