GeriEkonomi Sahte içkiye karşı eylem planı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  8
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sahte içkiye karşı eylem planı

Sahte içkiden artan ölümler üzerine, ilgili kamu kuruluşları sahte içkiyle mücadeleye dönük acil eylem planını uygulamaya koyma kararı aldı.

Bursa, Antalya ve İzmir'de sahte içkiden meydana gelen ölüm olaylarının ardından, Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu (TAPDK, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü'ne birer yazı göndererek, “son günlerde sahte içkiden kaynaklanan ölümlerle ilgili alınacak önlemler” konusunda, acil toplantı çağrısında bulundu.

İlgili kurum temsilcileri, geçtiğimiz günlerde TAPDK'da bir araya gelerek, kaçak ve sahte içkiyle ilgili tespit ve değerlendirmeler yaptı. Bu çerçevede, alınacak tedbirleri belirledi.

ÖNLEM PAKETİ

Toplantıda, sahte ve kaçak içkiyle mücadele amacıyla alınması kararlaştırılan önlemler şu şekilde sıralandı:
-Tarım ve Köyişleri Bakanlığının sahte ve taklit bandrollü ürünlerden numune almasının sağlanması. Ürün kontrollerinin yaygınlaştırılması, alkol oranı ve diğer katkı maddeleri ile ilgili daha sağlıklı tespitler yapılması.
-Tarım ve Köyişleri Bakanlığının açık içki satılan yerlerde de numune almasına dönük yöntem geliştirilmesi.
-Bandrol denetimlerinin sayısının artırılması ve daha etkin denetim yapılması.
-Denetim yöntemlerinin geliştirilmesi ve denetimde kullanılan mobil cihazlarının sayısının artırılması.
-Jandarma ve Emniyet mensuplarına sahte içkiyi tanıma konusunda eğitim verilmesi.
-Gümrük Müsteşarlığının alkollü içki ithalatında, gümrüklerdeki bandrol kontrollerinde hassasiyetin artırılması.
-Vatandaşın sahte içki ve bandrol konusunda bilgilendirmesine yönelik kampanya düzenlenmesi. Bu çerçevede, vatandaşı uyarıcı afişler hazırlanması ve televizyonlarda tanıtıcı filmler yayınlanması.

-SAHTE VE TAKLİT ÜRÜN TEBLİĞİ

Bu arada, Gelir İdaresi Başkanlığı, alkollü içki piyasasında sahte ve taklit ürünlerle mücadeleye dönük bir tebliğ de hazırlıyor.
Buna ilişkin taslak, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile TAPDK başta olmak üzere, ilgili kuruluşlara gönderilerek, görüş istendi. Söz konusu tebliğ taslağı, gelen görüşlerin ardından son şeklini alacak ve Resmi Gazete'de yayımlanmak üzere Başbakanlık'a gönderilecek.
Taslak, ilgili birimlerin yanı sıra vatandaşın sahte ve taklit ürünleri kolayca ayırt edebilmesine dönük düzenlemelere yer veriyor.
Taslakta, cihazla kontrolün yanı sıra sahte ve taklit ürünlerin, göz kontrolüyle nasıl ayırt edilebileceğine ilişkin hususlar bulunuyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle