GeriEkonomi Sahibinin sesiyle çalışan kredi kartları geliyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sahibinin sesiyle çalışan kredi kartları geliyor

ABD’li BeepCard firması, sahibinin sesinden söylenen şifreyi duymadan çalışmayan bir kredi kartı geliştirdi. İlk prototipi üretilen kart, normal kredi kartından üç kat daha kalın.

CALIFORNIA merkezli BeepCard şirketi, sadece sahibinin sesiyle çalışan kredi kartı üretti. Kredi kartı hırsızlığının önüne geçmenin en etkili yollarından biri olarak lanse edilen kredi kartları, içine yerleştirilen çip sayesinde sahibinin sesinden duyacağı şifreyi tanımadan çalışmıyor.

Şirket, bu buluşun temel amacını, çalınan kredi kartının hırsızlar tarafından kullanılmasını ya da başkasının kredi kartıyla internet üzerinden alışveriş yapılmasını önlemek olarak açıkladı. BeepCard’ın CEO’su Alan Sege, üretilen prototipin normal kredi kartı boyutunda olduğunu ve mikrofon, hoparlör , batarya ile ses tanıyan çipin ilk defa birarada kullanıldığını kaydetti. Kredi kartlarının boyunun ve eninin standart boyutlarda, kalınlığının ise normalden 3 kat fazla olduğunu açıklayan Sege, kartı inceltmek için çalışmaların sürdüğünü ve bu amaçla daha küçük çipler kullanmayı planladıklarını söyledi.

SİNYAL VEREN HOPARLÖR

BeepCard, sesle çalışan kredi kartlarının üretiminde, internet üzerinden satışlarda meydana gelen hırsızlıkları önlemeye yönelik çalışmaları temel aldıklarını kaydederken, daha önce mikrofon yerine sadece bilgisayarın tanımlayabildiği bir sinyal veren hoparlör kullanıldığını açıkladı.

SESLİ ŞİFRE

Eski sistemde; bilgisayarın, karttan verilen sinyal ile kendi verilerinde kayıtlı kart detaylarını kaşılaştırarak kart sahibinin kredi kartını elinde tutup tutmadığını tespit ettiği kaydedildi.

Sinyaldeki kimlik kodunun ise her kullanımda sadece ‘server’ın bildiği ve daha önceden belirlenmiş olan komutlarla değiştirildiği vurgulanırken, bu yöntemin sinyalin kaydedilip hırsızlık amacıyla kullanılmasını önlediği dile getirildi. Ancak bu yöntemin çalınan kredi kartlarına bir çözüm getiremediğinin altı çizildi.

Yeni kredi kartları ise sadece sahibinin belirleyeceği sesli şifreyle kimlik tanımlaması yapıyor. Hırsızlar ise kartın şifresini bilseler bile kart sahibinin sesi olmadan kartı kullanamıyorlar. Daha önce cep telefonlarında sesli arama yapmak için kullanılan bu teknoloji, kart sahibinin sesini tanıması ve karta sığabilecek ufak batarya üretilmesi için geliştirildi. Yeni kartların daha uzun süre kullanılabilmesi için batarya yalnızca kart kullanılırken açılıyor.

Nasıl çalışıyor

Kart yüzeyindeki batarya düğmesine basılınca ‘şifrenizi söyleyin’uyarısı çıkıyor.

Şifreyi söyleyen ses tanımlanırsa, kimlik bilgileri sinyalden kontrol ediliyor ve kart kullanımına izin veriliyor.

Zarar görmemesi için kredi kartını ortasına yerleştirilen kredi kartları 2 yıl süreyle günde 10 kullanıma uygun şekilde üretiliyor.

Sistemin risklerinden biri, grip, kısılma gibi nedenlerle kullanıcısının sesinde yaşanabilecek değişiklikleri algılamaması.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle