Sağıroğlu, Global Menkul için 17 yıl çalıştığı bankayı bıraktı

Hürriyet Haber
29.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

Piyasalarda tam bir bahar havası yaşanıyor. Seçimlere çok kısa süre kaldı. Seçim sonrasına ilişkin piyasalarda büyük bir iyimserlik hakim. Özellikle seçimlerden sonra Türkiye'de iyi bir dönemin başlayacağına olan yaygın bir inanç var.

Seçim sonrasından umutlu olan finans sektöründe, yeni dönemdeki beklentilere dönük çalışmalar da yapılıyor. En büyük hazırlık, borsa aracı kurumlar cephesinde dikkati çekiyor. Global kriz yüzünden geçen yıl personel indirimine gitmek zorunda kalan aracı kurumlar, son haftalarda yeni alımlara başladılar. Son iki ayda İMKB, deyim yerindeyse, yüzde 77'yi bulan primle patlama yaptı. Bu gelişme, aracı kurumları ister istemez daha fazla para kazanmak için yeni yapılanmalara yöneltti.

Kriz nedeniyle en fazla eleman indirimi yapmak zorunda kalan aracı kurumlardan biri de Global Menkul Değerler'di.

Fakat İMKB'nin ödenmiş sermayesi açısından en büyük aracı kurumu olan Global Menkul Değerler yönetiminde, şimdilerde yeni dönem için çok yoğun bir hazırlık dikkati çekiyor. Geçen yıl çalışanlarının bir bölümünü, başka aracı kurumlara kaptıran Global Menkul Değerler'de geçtiğimiz haftalarda, ilk değişim, Genel Müdür düzeyinde gerçekleşti. Bir dönem Global'de kurumsal fon yönetiminden sorumlu olarak çalışan Ian Connor, yeni yılda şirketin Genel Müdürü olarak görev yapmaya başladı.

Global'de Connor'ın boşalttığı koltuğa, finans dünyasında ve özellikle halka arzlarda uluslararası piyasalarda adından sözettiren TSKB'nin Kurumsal Finansman Müdürü Mehmet Sağırloğlu getirildi. Global Menkul Değerler'in yatırım bankacılığı için Hazine'de başvurusu bekliyor.

TSKB gibi bir bankadan aracı kuruma geçişi ve hedefleri üzerine yaptığımız sohbette Mehmet Sağıroğlu, gerekçesini ‘‘değişim ihtiyacı’’ olarak açıklıyor.

DEĞİŞİM İHTİYACI

17 yıldır TSKB'de görev yaptığını belirterek sözlerine başlayan Sağıroğlu, transgeri ile ilgili sorumuzu şöyle cevapladı:

‘‘Bir yerde 17 yıl çalışmak oldukça uzun bir süre. Global Menkul'den gelen teklifi değerlendirdim. Global sermaye piyasalarında çok önemli bir yeri olan bir şirket. Yurtdışı iletişim ağını çok iyi geliştirmiş durumda. Böyle bir kurumda, yatırım bankacılığına ağırlık verilmesi gerekiyor. Bu doğrultuda Global'den teklif gelince TSKB'deki uzun çalışma hayıtıma son vererek, yeni bir dönemi başlatmanın zamanının geldiğini düşündüm. Profesyonellik gereği, Bilgi birikimimi başka yerlerde değerlendirmek istediğim için buradayım.’’

TSKB'den herhangi bir ekip transferi düşünmediğini de belirten Sağıroğlu, Global'daki hedefleri ile ilgili olarak şunları söyledi:

‘‘Uluslararası piyasalarda ilişkileri oldukça güçlü. Yabancı kuruluşlar da Türkiye'de bir aracı kurumdan çok küçük de olsa bir yatırım bankası ile çalışmayı istiyorlar. Böyle olunca, yabancıların gözünde daha saygın, alt yapısı daha güçlü bir kurum görüntüsü veriyorsunuz. Amacımız, dış piyasalardaki ilişki ağımızı da kullanarak, Global menkul'ü, büyük çaplı halka arzlarda öne çıkarmak. Eskiden 40-50 milyon dolarlık halka arzlarbüyük operasyonlar olarak gösteriliyordu. Bunlar artık orta düzeyde işlemlre olarak nitelendiriliyor. Hedefimiz daha büyük montanlık arzlara imza atmak. Seçimler sonuçlarından umutluyum.’’Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı