GeriEkonomi Saf ve beyaz bir rüya
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Saf ve beyaz bir rüya

Evlilik çağına gelmiş her genç kızın rüyasıdır gelinlik giymek. O bembeyaz büyülü elbise içinde, bir kuğu edasıyla en özel gününü yaşamak... Akay Gelinlik'in diktiği haute-couture gelinlikler de Türk genç kızlarının yanı sıra tüm Avrupa'da alıcılarına ulaşıyor.

Mahmutbey'de üç bin metrekarelik alanda kurulan Akay Moda Evi'nde, 60 kişilik personel ithal kumaşlarla birbirinden farklı modeller üzerinde çalışıyor. Akay Gelinlik, internette web sayfası bulunan tek gelinlik firması. Dünyanın her yerinden mesaj alan firmayı, NASA'da çalışan bir kadın mühendis de internette ziyaret ederek gelinlik istemiş.

Beş ortağın işlettiği Akay Moda Evi, 36 yıllık bir tekstil geçmişine sahip. Ortaklar, aile mesleğini dedelerinden aldıkları prensiplerden ödün vermeden sürdürmeye çalışıyorlar. İlk olarak bayan giyim üzerine çalışan Akay ailesi, daha sonra gelinlik işine de el atmış.

Türkiye'de gelinlik işiyle uğraşan çok firma bulunmasına rağmen Akay Gelinlik, Türkiye'nin en büyük showroom'unu kurarak ve Avrupa'ya Türk etiketi ile gelinlik satarak diğerlerinden farkını ortaya koyuyor. Yurt içinde Türkiye'nin çeşitli yerlerine posta yoluyla gelinlik servisi yaptıklarını belirten Akay, yurtdışında da Yunanistan, Finlandiya, İtalya, İspanya, İsrail ve İngiltere'ye gelinlik ihraç ediyor. Türkiye'nin Avrupa'da ciddi bir tekstil potansiyeli bulunduğunu belirten Ermiya Akay, ‘‘Biz yanlış yapmamak zorundayız. Avrupa'ya kendimizi ancak, kalitemiz ve özel modellerimizle kabul ettirebiliriz’’ diyor. Avrupa pazarında yer edinmek ve uzun vadede kazanmak için teklifleri değerlendirdiklerini belirten Akay, diğer şirketlere de müşteri bularak sektöre hizmet ediyor. Kendi bünyesinde çalışan personele stilistlik, modelistlik ve İngilizce dersleri uygulayacağını belirten Akay, firmalarının bir okul niteliğinde olmasını hedefliyor.

Avrupalılar'ın ilk yıllarda istedikleri modellerle dikime geldiklerini ve bu durumun kendilerini üzdüğünü söyleyen Akay, bugün ise artık müşterilerin kendi kataloglarından özgün modellerin dikim hakkını istediklerini belirtiyor. Gelinliğin Anadolu kültüründen gelen bir yansımanın ürünü olması gerektiğini belirten Sezanur Akay, piyasaya yeni stilistler ve modeller kazandırmak amacıyla bir yarışma düzenlediklerini söylüyor. Bu yıl birincisi yapılacak olan yarışma için mayıs sonuna kadar başvurular kabul ediliyor ve haziran ayında sonuçlanıyor. Dereceye girenlere para ödülleri verilirken, derece alan çizimler Akay'ın kataloğunda yer alacak.

Bu yaz evlenecek

Uzun süredir birlikte olduğu sevgilisi Sefa Tiryaki ile bu yaz nikah masasına oturacak olan Yeşim Palandüz, gelinlikler içinde güzelliğinin doruğundaydı.

Damat adayı futbolcu

İstanbulsporlu Emre ile birlikte olan ve evlenmeyi düşündüklerini belirten manken Aysun Kayacı, ‘‘Emre beni bu gelinlikler içinde görse nikah tarihini hemen öne alır’’ dedi.Yorumları Göster
Yorumları Gizle