GeriEkonomi Saç telinin 100’de 1 inceliğinde! Gaziantep'ten dünyaya yayılıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Saç telinin 100’de 1 inceliğinde! Gaziantep'ten dünyaya yayılıyor

Saç telinin 100’de 1 inceliğinde! Gaziantep'ten dünyaya yayılıyor

4 kıtada 56 ülkeye 65 milyon dolar ihracat gerçekleştiren Mogul, dünyada patentli mikroflament üretimi yapabilen iki tesisten birini Lüleburgaz’da açtı

Mogul Gaziantep’te bundan 20 yıl önce doğan ve gerçekleştirdiği inovasyonla yüksek teknolojili kumaşlar üreten bir şirket. Hybrid teknolojiye dayalı yenilikçi, performans odaklı kumaşlarla farklı sektörlerde atılım içinde olan Mogul, yeni yatırımını da Lüleburgaz’da yaptı. Saç telinin 100’de 1 inceliğinde Gaziantepten dünyaya yayılıyor

Mogul Yönetim Kurulu Başkan Vekili C. Enver Kayalı, yüksek teknoloji içeren patentli üretimlerimleriyle moda endüstrisinden ev tekstiline, medikalden otomotive, temizlikten ambalaj sektörüne dek hayatın pek çok alanında önemli değişimlere kapı açacaklarını anlattı.

75 MİLYON DOLARLIK YATIRIM

Saç telinin 100’de 1 inceliğinde Gaziantepten dünyaya yayılıyor

1997’te Gaziantep’te kurulan aile şirketi Mogul zaman içinde kompozit ve dokusuz kumaş üretiminde uzmanlaştı. Gaziantep’teki üretim tesislerine ek tesisi 75 milyon dolarlık yatırımla Lüleburgaz’da yapan Mogul’un  ABD’nin Güney Carolina eyaletinde de 7 farklı nonwoven teknolojisi ile kumaş üreten tesisi var.

Mogul Yönetim Kurulu Başkan Vekili Enver Kayalı, “Bugün 75 milyon dolarlık yatırımla hybrid teknolojisi kullanarak üretim yapan Türkiye’de tek, dünyada ise iki şirketten biri olmayı başardık. Gerçek manada küresel oyuncu olduk. Yüksek teknolojiye dayalı alt yapımız ve geniş ürün yelpazemiz ile teknik tekstilde devrim niteliğinde yeniliklere imza attık. Teknolojiyi geliştirirken önceliğimizi insan sağlığına verdik. Uzun dayanımlı mikrofilament kumaşlarımızı bağlayıcı kimyasallar ya da PVC kullanmadan üretiyoruz. Bu da karbon ayak izinin ve çevresel kirliliğin azaltılmasına büyük katkı sunuyor” dedi.

Mogul, Madaline markası altında geliştirdiği yeni mikrofilament kumaşlarla çok iyi bir bariyer ve filtreleme imkanı sunuyor. Saç telinin 100’de 1’i inceliğindeki mikrofilamentler çok emici olmalarının yanı sıra nefes alma ve ter atma avantajına sahip. Bu kumaşlar konvansiyonel kumaşlardan daha hafif olması ve daha hızlı kuruması sayesinde önemli miktarda su, enerji ve deterjan tasarrufu sağlıyor. Çok iyi ısı yalıtımı, rüzgar direnci ve UV koruma özelliğine sahip olması, moda endüstrisinden, askeri üniforma üretimine dek klasik veya bilinen nonwoven kumaşlardan elde edilemeyen devrim niteliğinde avantajlar sunuyor. Bu kumaşlara eklenen antibakteriyel özelliklerle de bu kumaşların tıp dünyasında da kullanımı sağlanıyor.

2017’Yİ 121 MİLYON DOLAR CİRO İLE KAPATACAĞIZ

Kayalı, 2017’yi 121 milyon dolar ciroyla kapatmayı hedeflediklerini ve 4 yıl içinde 200 milyon dolar ciro hedeflediklerini de söyledi. Mogul olarak üretimlerinin yüzde 55’ini ihraç ettiklerini bildiren Kayalı, “Başta Avrupa ve Kuzey Amerika olmak üzere 4 kıtada 56 ülkeye ihracat yapıyor ve Türkiye’mize bu yıl 65 milyon dolar döviz kazandırıyoruz” dedi. Saç telinin 100’de 1 inceliğinde Gaziantepten dünyaya yayılıyor

Mogul CEO’su Serkan Göğüş de üretim teknolojileri hakkında bilgi verdi. “Endüstri 4.0” konseptine uygun hammadde girişinden kumaş çıkışına kadar olan sürecin hattın ilk çalışması dışında hiç el değmeden kesintisiz gerçekleştiğini söylerken, “Türkiye dünyanın üçüncü pamuk ithalatçısı konumunda bulunuyor. Yıllık 1,4 milyon ton pamuk ihtiyacı olduğu halde 750 – 800 bin ton kadar üretimimiz var. Aradaki farkı yurt dışından karşılıyoruz ve pamuk ithalatı için 2,5 milyar dolara yakın döviz harcıyoruz.  Ülkemizin stratejik öneme sahip sektörleri olan hazır giyim ve tekstil için pamuğa alternatif çözümler bulmak zorundayız. Nonwowen kumaş işte tam da bu noktada insan sağlığına uygun yapısı, maliyet avantajı, tedarik ve uygulama kolaylığı ile girişimcilerimize önemli bir fırsat sunuyor” dedi.

 

MOGUL ARZU KAPROL DE İŞBİRLİĞİ YAPTI

MOGUL Moda tasarımcısı Arzu Kaprol ile de işbirliği yaptı. Yüksek teknolojili kumaşları tasarımlarında kullanan Kaprol, “nonwowen” kumaşın yeni bir teknolojik malzeme, hem de uygulama kolaylığı ile hazır giyim ve tekstil üretiminde çok önemli bir alternatif olduğunu söyledi.  Kaprol, “Türkiye, tasarım ve teknoloji alanında önemli bir oyuncu olmaya aday. Bu anlamda Mogul’un geliştirdiği patentli mikroflament kumaşı Madaline, moda üretiminde önemli bir yenilik. Mogul için hazırladığımız Madaline Koleksiyonu teknolojinin elyaf ve üretim boyutunda da ne kadar heyecan verici olabileceğini gösteriyor” dedi.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle