GeriEkonomi ‘Sabit’ ayrımı bitecek, 3G mobil interneti iki katına çıkaracak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Sabit’ ayrımı bitecek, 3G mobil interneti iki katına çıkaracak

‘Sabit’ ayrımı bitecek, 3G mobil interneti iki katına çıkaracak
refid:12159086 ilişkili resim dosyası

Vodafone Türkiye CEO’su Serpil Timuray, 30 Temmuz’dan itibaren devreye girecek 3G (üçüncü nesil) teknolojisinin internette, ‘sabit-mobil’ ayrımını ortadan kaldıracağını belirterek, “81 ilimizde 30 Temmuz’da 3G teknolojimiz devreye girecek. Hedefimiz istenilen her yerde, her an iletişimin kurulmasını sağlamak. Bunun için çalışıyoruz” dedi.

Pazarı büyütecek

3G’nin pazarı büyüteceğini ve halihazırda mobil interneti kullanan abone sayısını 2 katına çıkaracağını belirten Serpil Timuray, şunları söyledi: “Görüntülü konuşma şimdilik sesli görüşme ile aynı düzeyde ücretlendirilecek. 1.3 milyar liralık yatırım bütçemizden 2G’ye 200 milyon TL ayırdık. Halen önemli bir yere
sahip olan 2G hizmeti de kullanılmaya devam edecek. Vodafone, 3G’deki deneyimini Türkiye’ye de aynen aktaracak.”

Birden fazla hat

Türkiye’deki cep telefonu abonelerinin yüzde 30’unun birden fazla hat kullandığına dikkat çeken Timuray, şöyle konuştu: “Krizle birlikte çift hat kullanımında azalma görüldü. Rekabetçi tarifelerin de buna etkisi olduğu. Artık sabit ya da mobil diye ayrım yapılmıyor. O nedenle sektörde bazı hizmetler konusunda ortaklıkların olması muhtemel. Ayrıca mobil internet uzun vadede ADSL kullanımının gelişiminden daha hızlı yayılacak.”

13 bin baz istasyonu

Bu yılın ilk çeyreğinde markayı güçlendirme yatırımları yaptıklarını ifade eden Serpil Timuray, şunları dile getirdi: “Hedefimiz sektörü büyütüp, o şekilde kazanmak. Markayı güçlendirme yatırımlarımızın yanı sıra rekabetçi tarifeler ve yeni paketler oluşturduk. Dağıtım kanallarımızı genişlettik, şebeke kalitemizi artırdık. Baz istasyonu sayımızı 5 bin 500’den 13 bine çıkardık ve kapsama alanımız yüzde 98’e çıktı.”

335 bin net abone

Cep telefonunda numara taşınmasının başlangıcından buyana 4 milyon abonenin numarasını taşıdığını kaydeden Timuray, şu bilgileri verdi: “Numara taşıma trafiği içinde 1.4 milyon kişi Vodafone’a geçti. Nisan-23 Temmuz döneminde 335 bin net abone kazandık. Ciromuz 637 milyon lirayla geçen yılın aynı döneminden yüzde 11 ayağıda kaldı.”

Dünya CEO’su cepten görüntülü bağlandı Türkiye’yi övdü

VODAFONE Group CEO’su Vittorio Colao, Vodafone Türkiye CEO’su Serpil Timuray’ın düzenlediği toplantıya 3G teknolojisini kullanarak görüntülü bağlandı. Colao, şu mesajları verdi: “Türkiye, 3G’yi kullanan 17’nci ülke oldu. 3G’yi Türkiye’de kullanamayacağımızı düşünenlere güzel bir yanıt veriyoruz. Türkiye çok büyük bir ülke ve biz Türkiye’ye bağlıyız. Yeniliklerimizle bu ülkede var olmaya devam edeceğiz. Türkiye’nin yeni sistemleri tanıtmak açısından da önemli pazarlardan biri.”


Vodafone’daki İş Fırsatları http://www.yenibiris.com/IsIlanlari/Ilanlar.aspx?CustomerID=32631

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle