GeriEkonomi Sabırlı olan yatırımcı Türkiye’de iyi kazanır
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sabırlı olan yatırımcı Türkiye’de iyi kazanır

Financial Times Gazetesi, Türkiye’nin yatırımcılara, ‘riskli, ancak potansiyel olarak aşırı kárlı olanak sunduğunu’ yazdı. Gazete, ‘Sabırlı yatırımcı için Türkiye’de büyük ödüller söz konusu’ yorumu yaptı.

FINANCIAL Times Gazeseti, önümüzdeki birkaç hafta içinde Avrupa Birliği’ne (AB) üyelik çabalarında kritik test yaşayacak Türkiye’yi, ‘riskli ancak potansiyel olarak aşırı kárlı yatırım alanı’ olarak gösterdi. Financial Times gazetesi, kısa vadedeki belirsizliğe karşın uzun vadede ‘sabırlı yatırımcı’ için Türkiye’de büyük ödüllerin söz konusu olduğunu savunurken ‘Türkiye’yi yakından izleyen birçok gözlemci, ülkenin AB’ye girişini, birçok yıl alsa bile, kaçınılmaz görüyor’ yorumu yaptı.

Financial Times, Türkiye piyasalarına ilişkin değerlendirmesinde, yatırım yapanlar için ‘sıkıcı’ bir an bile olmayan Türkiye piyasasının, ülkenin AB üyeliği çabasının kritik bir testle karşı karşıya bulunduğu için özellikle önümüzdeki haftalarda değişken geçmesinin beklendiğini yazdı. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nın (İMKB), son bir yılda büyük ölçüde AB’nin Türkiye ile üyelik müzakerelerini başlatma kararı verme olasılığı nedeniyle önemli ölçüde yükseldiğine dikkat çeken gazete, 24 Nisan’da Kıbrıs Planı’nın kabul edilmesi halinde de önemli yükselme yaşanabileceği görüşüne yer verdi. Financial Times, Türkiye’nin ‘riskli ancak potansiyel olarak aşırı kárlı’ yatırım olanakları sunduğunu, kısa vadedeki belirsizliğe karşın uzun vadede ‘sabırlı yatırımcı’ için büyük ödüllerin söz konusu olduğunu savundu.

PİYASA HÁLÁ UCUZ

Julius Baer International Equity fon yöneticisi Rudolph Riad-Younes, Türk hisselerinin bir yılda yüzde 80 değer kazanmasına karşın piyasanın hálá ucuz olduğunu, diğer yükselen piyasaların altında bulunduğunu belirtti. Türkiye’ye yatırım görünümü açısından ‘kilit’ unsurunun AB müzakereleri olduğunu belirten Riad-Younes, Türkiye’yi sağlam bir fırsat yapan başka faktörlerin de bulunduğunu belirterek ‘Türkiye, Irak’taki canlanmadan en çok yararlanan ülke olacak’ görüşünü savundu.

BEŞ YILLIK ÖYKÜ

Financial Times, Türkiye’nin AB’nin desteğini sağlamak için çok geniş kapsamlı yapısal reformları yapmayı üstlendiğini, bunlar arasında bankacılık sektörünün yeniden yapılandırılması ve enflasyonun düşürülmesinin de bulunduğunu belirterek Riad-Younes’nın ‘Bu büyük bir beş yıllık öyküdür’ sözlerine yer verdi. Gazete, Riad-Younes’ın Türkiye’nin Orta ve Doğu Avrupa ülkeleriyle birlikte ABD ve Çin piyasalarına alternatif sunan tek ülke olduğu değerlendirmesini de aktardı.

Financial Times, Türkiye’nin son dönemde Kıbrıs müzakerelerini yürütme tarzından dolayı diplomaside puanlar kazandığını belirtirken ‘Türkiye’yi yakından izleyen birçok gözlemci, ülkenin AB’ye girişini, birçok yıl alacak gibi ise bile, kaçınılmaz olarak görüyor’ diye yazdı.

AB sürecinin sonbaharda başlasa bile üyelik yolunun hem siyasi, hem de ekonomik olarak hiç de kolay olmayacağı görüşüne de yer veren gazete, Türk hisselerinin Avrupa’dan esen siyasi rüzgarlara karşı kırılgan olmaya devam ettiğini savunarak Fransız Dışişleri Bakanı Michel Barnier’in, Türkiye’nin AB için hazır olmadığı yolundaki sözlerinin ardından New York Borsası’nda işlem gören Türk Yatırım Fonunun yüzde 4.6 düştüğüne dikkat çekti.

Özelleştirmede çok gemi kaçırdık

MERKEZ
Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, Financial Times’a (FT) verdiği demeçte tek haneli enflasyonun oturması için en az 1 yıllık bir süre gerektiğini söyledi. FT, Serdengeçti’nin, Türiye’nin devlet kontrollü ekonomisi özelleştirmekte bazı fırsatları kaçırmış olabileceği uyarısına da yer verdi. Serdengeçti’nin ‘Pek çok sektörde bence gemiyi kaçırdık’ ifadesine yer veren FT, Türkiye’ye gelen yabancı yatırımcıların kısa vadeli ve portföy yatırımı olduğunu bildirdi. FT Serdengeçti’nin şu değerlendirlerine yer verdi: ‘İstikrarlı bir şekilde tek haneli enflasyon rakamını görmek için en az 1 yıla daha ihtiyacımız var. Yani henüz bunu kutlamıyoruz. Ancak sürdürülebilir büyüme konseptinin şu anda ulaşılabilirler arasında olduğuna inanıyorum. Bankacılık ve vergi sistemilerinde reform süreci sürdürülmez ise büyüme ve enflasyondaki görünüş tehlikeye girebilir. Enflasyon ve faiz oranlarındaki gerilemenin şu ana kadarki nedeni de reformlar.’

Özel sektörün ekonomiye güveni 108’e yükseldi

REEL
kesimin, hükümete ve ekonomik politikalara güveni mart ayında hızlı bir artış gösterdi. Merkez Bankası Reel Kesim Güven Endeksi (MBRKGE) mart ayında yüzde 4.5 oranında artarak 108’e yükseldi.

Merkez Bankası’nın özel imalat sanayii işyerlerinde yaptığı iktisadi yönelim anketinin bazı sorularına verilen yanıtları bir araya getirerek oluşturduğu Güven Endeksi ocak ve şubat aylarında önemli ölçüde gerilemişti. Güven Endeksi’nde bir yıl öncesine göre artış da yüzde 18.4 düzeyinde gerçekleşti. Endeks, Irak Savaşı’nın başladığı geçen yılın mart ayı sonunda 91.2’ye kadar düşmüştü. Geçen yıl en yüksek düzeye ise 108.6 ile mayıs ayında ulaşan endeks bir süre 106-108 oranları arasında dalgalandıktan sonra bu yıl başıyla birlikte yeniden düşüşe geçmiş, ocak sonunda 104.7, şubat sonunda da 103.3’e gerilemişti.

Endeksi oluşturan anket sorularına ait yayılma endekslerinden, iç pazara satılan mal hacmi eğilimi mart ayında yüzde 10.5’le en yüksek artışı kaydetti. Bu artışın, bir önceki ay mevsimsel etkilerle yaşanan hızlı düşüşten kaynaklandığı belirtildi. Genel gidişat kalemi de şubat ayına göre yüzde 7.5 arttı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle