GeriEkonomi Sabancı'dan banka patronluğu uyarısı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sabancı'dan banka patronluğu uyarısı

Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Erol Sabancı, ‘‘Banka bankacılık yapmalıdır, hissedarları da banka sahibi olma vasıflarını taşımalıdır’’ dedi.

54'üncü yılını kutlayan Akbank'ın, gerekli şartları taşıdığını vurgulayan Sabancı, 2001'de istikrarlı büyümeyi sürdürdüğünü söyledi.

AKBANK'IN 54'üncü kuruluş yıldönümü nedeniyle bir açıklama yapan Yönetim Kurulu Başkanı Erol Sabancı, zorluklarına rağmen 2001 yılında önemli başarılar elde ettiklerini kaydetti. Adana'da yerel bir bankadan uluslarararası bir finans kuruluşuna uzanan 54 yıllık Akbank tarihinin gurur verici olduğunu vurgulayan Sabancı, ‘‘Bugün geldiğimiz noktada yönetiminin doğru ve yerinde kararları, personelimizin üstün gayretleri ve müşterilerimizin desteği ile Akbank'ın büyüklüğü ve farklılığı bir kez daha çok net bir biçimde ortaya çıkmıştır’’ dedi.

BANKACILIĞIN KURALLARI

Bankanın, ekonomik konjonktürdeki olumsuzluk ve belirsizliklere, yaşanan ağır sarsıntılara rağmen 2001 yılında da istikrarlı büyümesini sürdürdüğünü, istihdam yarattığını ve kárlılığını koruduğunu vurgulayan Sabancı, başarının altında yatan temel faktörleri ise şöyle sıraladı:

Öncelikle, bankayı kontrol eden ortakların Batı standartlarında ‘‘banka sahibi’’ olma vasıflarına haiz olması gerekmektedir. Akbank ana hissedarları bu vasıflara sahiptir.

Bankalarda yeterli sermaye bulunmalıdır. Uluslarararası standartlarda sermaye yeterliliği için aranan oran yüzre 8'dir. Akbank'ta denetlenmiş muhasebe kayıtlarına göre 30 Eylül 2001 itibariyle bu rasyo yüzde 18'dir.

Bankanın kaliteli, uyumlu ve istikrarlı kadrosu olmalıdır. Akbank böyle bir kadroya sahiptir.

Banka bankacılık yapmalıdır. Sinai şirketlere ortak olmamalıdır. Akbank son 5 yılda sanayi ortaklıklarını elden çıkarmıştır. Akbank sadece bankacılık yapmaktadır.

Bankanın problemli kredileri çok az olmalıdır. 30 Eylül 2001 tarihi itibariyle sektörde problemli krediler, toplam kredilerin yüzde 18'idir. Akbank'ta aynı tarih itibariyle problemli krediler toplam kredilerin sadece 1.7'sidir.

Banka uluslararası rating şirketlerinden iyi not alabilmelidir. Akbank Türkiye'de en yüksek rating notlarına sahiptir. Bazı durumlarda Akbank'ın notu ülke notunun dahi üstündedir.

Banka özkaynaklarını güçlü kılabilmek için her zaman kárlı olabilmelidir. Son 25 yılda Akbank sadece bankalar arasında değil, bütün Türk şirketleri arasında en yüksek kár yapan kuruluştur.


Akbank 54 yaşında


Aralarında Hacı Ömer Sabancı, Bekir ve Ahmet Sapmaz, Nuri Has, Nuh Naci Yazgan, Mustafa Özgür ve İbrahim Tekin gibi isimlerin de yer aldığı Adanalı ve Kayserili 83 kişinin biraraya gelerek kurduğu Akbank, 54'üncü yılını kutluyor. 30 Ocak 1948 yılında, 5 milyon 700 bin lira sermaye ile Adana'da kurulan Akbank. ilk sıçramasını 1954 yılında genel müdürlüğünü İstanbul'a taşıyarak yaptı. İkinci Dünya Savaşı sonrası Avrupa saralarını sararken, Türkiye çok partili demokrasiye henüz yeni adım atmışken, ekonomide özel girişimciliğin öncülerinden biri olarak faaliyetlerine başlayan Akbank, bugün dünyanın sayılı kuruluşları arasında yer alıyor.


2002 daha iyi olabilir


2002 yılının Türk bankacılık sektörü açısından çok önemli bir yıl olacağını da belirten Erol Sabancı, getirilecek yeni düzenlemelerle daha sağlıklı bir ortam yaratılacağına olan inancını da kaydetti. Sabancı, ‘‘Gerçek bankacılığın yapıldığı, haksız rekabetin olmadığı, şeffaflığın sağlandığı, etkin denetimlerin olduğu, usulsüzlüklere karşı gereken yaptırımların istisnasız uygulandığı bir ortam Akbank için avantaj olacaktır’’ dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle