GeriEkonomi Sabancı ‘pahalı’ diye diye 175.5 milyon dolar verdi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sabancı ‘pahalı’ diye diye 175.5 milyon dolar verdi

Sabancı ‘pahalı’ diye diye 175.5 milyon dolar verdi
refid:3365190 ilişkili resim dosyası

Önceki gün Lalapaşa Çimento için verilen 166.5 milyon dolarlık fiyatı yüksek bulan Sabancı Grubu, dün ihalesi yapılan Standart Çimento’ya 175.5 milyon dolar verdi. İhaleye iki şirketiyle birlikte katılan Sabancı, Çimsa ile en yüksek fiyatı vererek 62 milyon dolarlık muhammen bedelin yüzde 183 üzerine çıkmış oldu.

TASARRUF Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Rumeli Çimento şirketlerinin satışına dün Standart Çimento (Eskişehir) ile devam etti. Sabancı Holding Çimento Grubu Başkanı Erhan Kamışlı, önceki gün Lalapaşa fabrikasında muhammen bedelin yüzde 173 üzerine çıkan fiyatı yüksek bulurken, Sabancı Grubu’nun iki şirketi ile katıldığı Standart ihalesinde muhammen bedelin yüzde 183 üzerine çıkıldı. Rumeli Çimento’nun en yüksek kapasitesine sahip Standart Çimento için, Sabancı Grubu’nun Akçansa’sı ile Çimsa’sı açık artırmaya kalan 5 şirket arasına girdi. Çimsa, 175 milyon 500 bin dolar teklifle ipi göğüsledi.

1.5 FABRİKAYA 22 TEKLİF GELDİ:

Yanında bir de öğütme tesisi (Lalahan) bulunması nedeniyle ‘1.5 fabrika’ olarak adlandırılan Standart Çimento, aynı zamanda 22 katılımcı ile en çok talebin gösterildiği işletme oldu. Sepetçiler Kasrı’nda toplam 62 milyon dolar muhammen bedelle satışa sunulan bu fabrika için şu firmalar teklif sundu: ‘Özkar İnşaat, Çimentaş, Çimka, Sanko, Çimko, Bursa Çimento, K-L Çimento, Limak, Nuh Çimento, Batıçim, Birçim, Uni Çimento, Isısan, Tümad Maden, Çimsa Çimento, Akçansa, Modern Çimento, Agretaş İnşaat, Konya Çimento, Met Teknik, Erko Mühendislik ve Türkerler İnşaat.’

135.5 MİLYON DOLARDAN BAŞLADI:

Kapalı zarfların toplandığı kutunun testere ile kesilmesinin ardından açıklanan tekliflere göre en yüksek teklif 135
/images/100/0x0/55eaff9ef018fbb8f8a45ced
milyon 500 bin dolarla Sabancı Alman HeidelbergCement ortaklığı olan Akçansa’dan geldi. Bu fiyat üzerinden 250 bin dolarlık artırım aralığı ile başlayan açık artırımda bir diğer Sabancı şirketi Çimsa da yer aldı. Set Grup (İtalcementi) Met Teknik şirketi ile İtalyan Cementir Grubu ise Çimentaş olarak açık artırmaya hak kazanan 5 şirket arasında yerini aldı. Dünkü ihalenin sürpriz ismi ise Eros markalı iç çamaşırları ve Lacoste’un üreticisi olarak bilinen Eren Holding oldu. Denizli Çimento ve Modern Beton’un sahibi olan Eren Holding, ihaleye Modern Çimento olarak katıldı.

AKÇANSA DURDU, ÇİMSA ARTIRDI:

Sabancı Grubu’nun Akçansa ve Çimsa ile katıldığı açık artırmanın ilk bölümünde, Çimentaş dışındaki 4 firma da 250 bin dolarlık artırımlarda bulundu. Met Teknik, 145 milyon dolarlık son teklifiyle yarıştan ilk çekilen taraf oldu. İhalenin büyük bölümünde Akçansa ile çekişen Modern Çimento, rakam 155 milyon dolara ulaştığında 5 dakikalık mola istedi. Önceki günkü ihalenin galibi Çimentaş ise, fiyat 165 milyon dolar seviyesine gelene kadar açık artırmaya hiç katılmadı. Çimentaş ilk kez fiyatı 165 milyon 250 bin dolara çıkarmak için tabela kaldırdığında salonda büyük bir uğultu koptu. Ancak şirket temsilcileri fiyatı 165 milyon 750 bin ve 166 milyon 250 bin dolara çıkardıktan sonra tekrar sessizliğe gömüldü. Akçansa ve Modern Çimento’nun teklifleriyle devam eden açık artırmada, rakam 171 milyon dolara ulaştığında Akçansa çekilirken, Sabancı Grubu’nun diğer şirketi Çimsa devreye girdi. Açık artırmada son olarak Çimsa’nın sunduğu 175.5 milyon dolarlık teklifin üzerine çıkan olmadı. Bu teklif, 62 milyon dolarlık muhammen bedelin yüzde 183 fazlasını oluşturdu.

Sabancı’nın pazar payı yüzde 18’e yükselecek

İÇ Anadolu Bölgesi Türkiye’nin klinker kapasitesinin yüzde 16’sını, çimento kapasitesinin yüzde 17’sini, çimento tüketiminin ise yüzde 21’ini karşılıyor. Bölgede üç yabancı ortaklık (Vicat-Bastaş, İtalcementi ve Lafarge-Yibitaş) pazarın yüzde 67’sine hakim durumda. Oyak ile ortak olduğu Oysa Çimento ve Çimsa Kayseri öğütme tesisi ile pazarda yüzde 10 payı bulunan Sabancı Grubu’nun Eskişehir ve Lalahan’ı almasıyla birlikte payı yüzde 18’e yükseliyor. Mersin’de kurduğu fabrikasında 1975 yılında üretime başlayan Çimsa, Kayseri’deki fabrikasının yanına üçüncü olarak Standart Çimento’yu da ekleyince pazardaki yerini daha da büyütecek.

Türkiye sevdalısı olarak araziye uyduk

SABANCI
Holding Çimento Grup Başkanı Erhan Kamışlı, Çimsa’nın verdiği 175.5 milyon dolarlık teklif için
/images/100/0x0/55eaff9ef018fbb8f8a45cef
‘Normal bulduğunu söylemem’ dedi. İhalede Akçansa Çimento’nun masasında oturan Kamışlı, ‘Fiyatı normal bulduğumu söyleyemem. Oldukça iyi bir fiyat. Biz de Türkiye sevdalısı olarak araziye uymak durumundayız ’ diye konuştu.

İki fabrikada rakam 342 milyon doları buldu

TMSF
’nin toplam 433 milyon dolar muhammen bedelle ihaleye çıkardığı 9 çimento şirketinde toplam satışın 600 milyon doları bulması beklenirken, daha iki ihalede gelen teklif 342 milyon dolar oldu. Böylece kalan 7 ihalede 310 milyon dolarlık muhammen bedel aşılmasa bile rakam şimdiden 652 milyon dolara ulaştı.

Çimsa: Bu fiyatı hak etti, peşin ödeyeceğiz

ÇİMSA
Çimento Genel Müdürü Yılmaz Külcü, 75.5 milyon dolarlık rakamın fabrikanın hak ettiği değer olduğunu belirterek, fiyatı peşin ödeyeceklerini açıkladı. Bugünkü arz-talep dengesinde bu fiyatın normal olduğunu kaydetti. Çimento fiyatlarının bu ihalelerden sonra nasıl olacağına ilişkin bir soru üzerine Külcü, ‘Farklı bölgelerde, farklı şekilde gelişebilir. İhracatın yoğun olduğu bölgelerde kapasitenin yüksek olduğu bölgelerde düşer. Diğer belgelerde bundan daha fazla artacağı kanaatinde değilim’ diye konuştu. Bundan sonra 4 ihalede daha yer alacaklarını ve hepsinde iddialı olacaklarını vurgulayan Külcü, Akçansa’nın Heidelberg Cement’in yabancı ortaklı ayrı bir firma olduğuna dikkat çekti. Külcü, ‘Biz yüzde 100 Sabancı sermayeli bir şirketiz. Ortaklar farklı olduğu için ayrı ayrı girdik’ dedi.

Standart Çimento: Fiyat normal

STANDART
Çimento Genel Müdürü Erol Akın, 175.5 milyon dolarlık fiyatın normal olduğunu söyledi. Yılın ilk 9 ayında 42 trilyon lira ciro yapan Standart Çimento’nun 700 bin ton çimento ve 500 bin ton klinker üretim kapasitesine
/images/100/0x0/55eaff9ef018fbb8f8a45cf1
sahip olduğunu hatırlatan Akın şöyle konuştu: ‘Standart Çimento kuruluş yeri çok iyi olan, demiryolu bulunan, bütün pazarlara hakim konumda bir tesis. Geleceği oldukça açık olan bu tesisi alanlar kapasitesini de artırabilir. Bu yüzden ortaya çıkan fiyat normal bir fiyattır.’

Nuh Çimento: Bu çılgınlığa katılmadık

STANDART
Çimento için 110 milyon dolarlık kapalı zarf teklifi veren ve açık artırmaya kalamayan Nuh Çimento’nun Yönetim Kurulu Başkanı Atalay Şahinoğlu, 175.5 milyon dolarlık satış fiyatını ‘çılgınlık’ olarak değerlendirdi. Şahinoğlu, neden daha yüksek bir teklif vermedikleri şeklindeki soruya, ‘Biz bu çılgınlığa katılmadık’ diye yanıt verdi.

Sandığı testereyle kestiler

Uzan Grubu şirketlerinden Standart Çimento’nun dün yapılan ihalesine teklifler büyük bir sandık içinde getirildi. İhale Komisyonu, teklifleri açabilmek şeffaf sandığı bir testereyle kesti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle