GeriEkonomi Sabancı işçiye zam yaptı Çalışma Bakanı bozuldu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sabancı işçiye zam yaptı Çalışma Bakanı bozuldu

BAKANLAR Kurulu'nun dünkü toplantısında Çalışma Bakanı Yaşar Okuyan, işçilerine yüzde 60 dolayında zam yapan Sakıp Sabancı'ya sitemde bulundu. Okuyan, ‘‘Bu kadar zam yapılır mı?Bu enflasyon programı ile uyuşmuyor’ dedi.

BAKANLAR Kurulu'nda, işçilerine yüzde 60 dolayında zam yaptığı gerekçesi ile işadamı Sakıp Sabancı'ya sitemde bulunuldu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, ‘‘Sakıp Bey, güzel güzel konuşuyor; ama bu kadar zam olur mu?’’ diye sordu.

Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında gündem maddeleri ile ilgili görüşlerini açıklamak üzere söz alan Okuyan, bazı belediye başkanlarını da işçi ücretleri konusunda eleştirdi. Okuyan, şöyle konuştu:

‘‘Sayın Sabancı, enflasyonla mücadele konusunda güzel güzel konuşmalar yapıyor. Ama yanlış öğrenmediysem, işçisine yüzde 60 dolayında zam yaptı. Bunun enflasyonla mücadeleye hangi katkısı var? Bu mücadeleye destek veren bir zam oranı değil. Sayın Sabancı'nın bu tutumunu anlamak mümkün değil. Bu arada bazı belediye başkanları, sık sık Ankara'ya gelip para koparmak için her yolu deniyorlar. SSK'ya trilyonlarca lira borçları var, erteletmek için yapmadıkları kalmıyor. Ama geri döndüklerinde en az yüzde 50 zamla toplu iş sözleşmelerine imza koyuyorlar.’’

TAHKİME GİDEN AZ

Enerji Bakanı Cumhur Ersümer de toplantıda Tahkim Yasası'na yönelik eleştireleri gündeme getirerek, kurul üyelerine şu bilgileri verdi.

‘‘Biz bu yasadan sonra, tahkime gidebilecek 46 firma bazında çalışma yaptık. ‘Tahkime gider misiniz?' diye sorduk. 17 tanesi, özel hukuka tabi olduklarını belirterek, bu yola başvurmayacaklarını bildirdiler. 7 tanesi ise, herhangi bir durumda, tahkime gidebileceklerini ifade ettiler. Diğer firmalar cevap vermeye bile gerek görmediler. Yani, her olayda uluyslararası bir kuruma gidilecek diye birşey yok.’’

Baydur: İşçiye tavizde ölçüyü kaçırmayalım

TÜRKİYE İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Başkanı Refik Baydur, istikrar programını etkileyecek en önemli unsurun özel sektördeki toplu iş sözleşmeleri olduğunu belirterek, hükümeti endişelerini aktarmalarına rağmen bu konuda duyarsızlıkla suçladı. Sendikal dayatmanın çaresinin, grev ertelemesi olmadığını belirten Baydur, işverenlere birlik çağrısında bulundu. Türkiye'nin önde gelen sanayicilerinin yer aldığı TİSK'in en yüksek düzeydeki organı Danışma Konseyi, dün Sabancı Center'da toplandı. Başkan Baydur, hükümete eleştirilerde bulunduğu toplantının açılışında yaptığı konuşmada, işverenlere; ‘‘İşveren sendikaları çatısı altında birleşin, makul ölçüler dışında taviz vermeyin’’ dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle