GeriEkonomi Sabancı: Dünya beyaz çimento lideri olduk
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sabancı: Dünya beyaz çimento lideri olduk

SABANCI Holding'e bağlı Çimsa'nın Mersin'deki fabrikasında 60 milyon dolarlık yatırımla kurulan Hacı Sabancı Beyaz Çimento Üretim Tesisi, dün törenle açıldı. Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sakıp Sabancı, ‘‘1 milyon ton kapasiteyle dünya beyaz çimento lideri olduk’’ dedi.

SABANCI, dünyanın en büyük beyaz çimento üreticisi oldu. Türkiye'yi beyaz çimento üretiminde dünya birinciliğine getirecek olan Hacı Sabancı Beyaz Çimento Tesisi dün törenle hizmete açıldı. Mersin'deki Çimsa fabrikasında 60 milyon dolarlık yatırımla kurulan 500 bin ton kapasiteli Hacı Sabancı Beyaz Çimento Üretim Tesisi ile Sabancı Topluluğu, 1 milyon ton yıllık kapasiteyle dünyanın en büyük beyaz çimento üreticisi oldu.

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sakıp Sabancı, ‘‘Dünya lideri olmak lakırdıyla olmaz, bir Türk firması rakamlarla beyaz çimentoda dünya lideri oldu. Dünyanın en iyi en kaliteli hammaddesi bizde. Viskinin en iyi hammaddesi İskoçya'da olduğu için en iyi viskiyi onlar yapıyor, bunun gibi... En iyi hammadde bizde olduğu için en iyi çimentoyu da biz yapıyoruz’’ diye konuştu.

Sabancı, tesisin açılışında yaptığı konuşmada, ‘Başka konularda da keşke dünya lideri olsak’ dileğinde bulundu ve ufukta bunu gördüğünü söyledi.

Yıllarca çimentonun Türkiye'de karaborsa olduğunu belirten Sabancı, yıllarca devlet üretsin diye beklediklerini ve Menderes'in şaltere basmasıyla özel sektörün çimento üretiminde yerini aldığını söyledi.

Çimsa'nın dünya lideri olmasını devamlılık ve bunun getirdiği verimliliğe bağlayan Sabancı, Sabancı Holding Çimento Grubu Başkanı Ayduk Çelenk'in 40 yıldır grupta görev aldığını söyledi. ‘‘Aydın Bey kamuda olsaydı, her bakan değiştiğinde görevi de değişirdi ve başarı olmazdı’’ diyen Sabancı, Erol Sabancı'nın 40 yıldır Akbank'ta çalıştığını, Naim Talu'nun da 22 yıl Akbank'ta çalıştığını söyledi. Sabancı, ‘‘Akbank şu anda dünyada çok iyi bir yerde’’ dedi.

Hacı Sabancı Beyaz Çimento Grubu Başkanı Ayduk Çelenk, Hacı Sabancı Beyaz Çimento Tesisleri'nin 15 ayda tamamlandığını ve 500 bin tonluk ilave kapasiteyle beyaz çimentoda yıllık 1 milyon ton kapasiteye ulaştıklarını söyledi. Türkiye'nin gri çimentoda Avrupa birincisi ve dünya 7'inci olduğunu belirten Çelenk, 1 milyon tonla beyaz çimentoda Sabancı Gurubu'nun lider olduğunu söyledi. İlk 6 ayda 150 bin ton ihracat hedeflediklerini belirten Çelenk, iki yıl içinde yılda 500 bin ton, 5 yıl için de yılda 750 bin ton çimento ihracatıyla, Türkiye'ye 50 milyon dolarlık döviz girdisi sağlayacaklarını söyledi.

7 TESİS

Çelenk, Sabancı Topluluğu'nun 7 üretim tesisi, yılda 5.3 milyon ton gri ve 1 milyon ton beyaz çimento klinkeri ve 11 milyon ton çimento öğütme kapasitesi ile çimento sektöründe lider olduğunu söyledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle