Sabancı: Çimentoya 600 milyon dolar daha yatırım yapacağız

Hürriyet Haber
26.10.2005 - 00:00 | Son Güncelleme:

TMSF’den Uzan Grubu’nun iki çimento fabrikasını alan Sabancı Holding’in Çimento Grubu Başkanı Erhan Kamışlı, ‘Onlara ödeyeceğimiz 316 milyon doların yanısıra fabrikalara 45-50 milyon dolar yatırım yapacağız. 2008’e kadar çimentoya yapacağımız yatırım toplam 600 milyon doları bulacak’ dedi.

TASARRUF Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından satışa çıkarılan Uzan Grubu’na ait iki fabrikayı 316 milyon dolara satın alan Sabancı Holding’in Çimento Grup Başkanı Erhan Kamışlı, ‘Bu fabrikaları bizim standartlarımıza getirebilmek için 45-50 milyon dolarlık yatırım yapacağız’ dedi. İhalelerde iki tesise verdikleri bedelin, Türkiye’ye ve sektöre olan güvenlerinin bir göstergesi olduğunu vurgulayan Kamışlı, 2005-2008 yıllarında bu alımlar dahil sektöre yapacakları yatırım tutarının 600 milyon doları bulacağını söyledi.

1.5 MİLYAR DOLAR:

Kamışlı, Akçansa Genel Müdürü Mehmet Göçmen ve Çimsa Genel Müdürü Yılmaz Külcü ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, 3 bine yakın çalışanı ve 1.5 milyar doları aşan piyasa değeriyle çimentoda sektörün lider grubu olduklarını belirtti. Kamışlı, ‘TMSF’den bu fabrikaların alımı ve ödenen bedellerle, çimento fiyatı arısında hiçbir ilişki olamaz’ dedi.

PAZAR PAYIMIZ ARTTI:

Kamışlı, TMSF ihalelerinde yeni aldıkları fabrikalarla grubun Türkiye’deki pazar payının yüzde 19-21 arasında olacağını, aldıkları fabrikaların pazar paylarına 3-4 puan getireceğini bildirdi. Kamışlı, geçen yılın sonunda 533 milyon dolar olan kombine cironun bu yıl 620 milyon dolara ulaşacağını tahmin ettiklerini, 2006 için rakamların henüz çıkmadığını, ancak, mevcut tesislerle birlikte bu rakamın 700 milyon dolar olacağını kaydetti.

YATIRIMLAR HIZLANACAK:

TMSF ihalelerinde 316 milyon dolarlık bir alım gerçekleştirdiklerini hatırlatan Kamışlı, şöyle devam etti: ‘Grup şirketlerimiz Çimsa ve Akçansa, en yüksek teklifi vererek Eskişehir, Lalahan ve Ladik tesislerini Rekabet Kurumu ve İhale Komisyonu’dan gerekli onayların alınması koşuluyla devralmaya hak kazandı. Tesciller yapıldıktan sonra 316 milyon doların üstüne ayrıca bu fabrikalara önemli yatırımlar gerçekleştireceğiz. Bununla birlikte Akçansa’da önümüzdeki yıl yeni bir fabrikanın temelini atıyoruz. 135 milyon dolarlık bir yatırım olacak. Çimsa’nın 50 milyon dolarlık yatırımları olacak. Çimento grubu olarak 2005, 2006, 2007 ve 2008’de, 4 yılda toplam 600 milyon dolarlık bir yatırım gerçekleştirmiş olacağız.’

KENDİMİZİ KONUMLANDIRDIK:

Sektöre inançlarının hızla artacağını vurgulayan Kamışlı, ‘2003’te İspanya’da bin 100 kilo olan kişi başına çimento tüketimi bu yıl 1200 kiloya çıktı. 2003’te kişi başına çimento tüketimi Portekiz’de 886 kilo, Yunanistan’da bin kilo ve Türkiye’de 425 kilo oldu’ diye konuştu. Kamışlı, ‘Kendimizi Avrupa’nın 60 milyon ton çimento tüketen bir ülkesi ve bu ülkenin içinde de en büyük üretici ve oyuncu olarak belli bir yere konumlandırmamız gerekiyordu’ dedi. Türkiye’de 1980’de 12 milyon ton olan çimento tüketiminin 10 yılda iki katına ulaştığını, 2000’de 31 milyon tona çıktığını belirten Kamışlı, bu yıl 34.5-35 milyon ton tüketim beklendiğini, 2010’daki beklentilerinin 46 milyon ton olduğunu, 2015’te 60 milyon ton rakamının hayal olmayacağını ve Türkiye’de kişi başına çimento tüketimin 750 kiloya çıkacağını savundu.

PAYIMIZ ARTACAK:

Bugüne kadar Karadeniz Bölgesi’nde çok az yer aldıklarını belirterek, şunları söyledi: ‘Karadeniz’de Ladik Çimento’yu almak suretiyle yüzde 9-10 ilave bir pazar payı elde etmiş olacağız. Yüzde 3-4’lerden Karadeniz’de yüzde 13-15’e çıkacağız. Orta Anadolu’da Standart Çimento’yu aldık. Bu bizi yüzde 10-11 seviyelerinde bir pazar getirecek. Standart Çimento’nun Ankara’da da tesisi var. Böylece iki pazara birden girmiş oluyoruz. İç ve Orta Anadolu’da yüzde 12-14 olan toplam pazar payımız ise yüzde 23-25 seviyelerine gelmiş oldu.’

İhracatta hedef 150 milyon dolar

ERHAN Kamışlı, 100-110 milyon dolarlık ihracat rakamlarının iç pazara ve Irak’a yönelmelerinden dolayı azaldığını vurgulayarak, yeni alımlarla, ihracatlarını 150 milyon dolara çıkarmayı planladıklarını, ABD, Fransa, İtalya, İspanya ve bütün Avrupa ülkelerine sürekli ihracat yapmaları gerektiğini söyledi. Irak ve Suriye pazarlarından kaynaklanan ihracatta yaşanan canlılık özellikle bu bölgeye yakın fabrikaların ihalelerinde etkili olduğunu belirten Kamışlı, ‘Satın aldığımız fabrikaların son dönemde iç talep nedeniyle azalan ihracatımızı tekrar eski seviyelerine çıkarmasını bekliyoruz’ dedi.

Mortgage, çimentoyu olumlu etkileyecek

3 EKİM
’de AB ile müzakere sürecinin başlaması ile aynı zamana rastlayan TMSF’nin düzenlediği çimento ihaleleri de bizim için farklı bir derinlik kazandırdığını söyleyen Erhan Kamışlı, ‘Bundan sonra planlarımızı yaparken kendi yakın tarihimiz değil, aynı rotayı izlemiş ya da izlemekte olan ülkeler bize daha fazla ilham vermeli’ dedi. Kamışlı, şöyle devam etti: ‘Örneğin, bir nesil boyu görmediğimiz ölçüde düşük seyreden enflasyon nedeniyle, faizlerde meydana gelen olumlu gelişmeler neticesinde konut sektörü yıllardan beri içinde bulunduğu olumsuz havayı üzerinden atmıştır. Bunun Mortgage sisteminin oturmasıyla hızlanarak devam edeceğini bekliyoruz. Mortgage’de 1999 ve 2001 yılları arasında İspanya, Portekiz, İrlanda ve Yunanistan yüzde 78’lik bir büyüme gerçekleştirdi. Bu sistem kısmen Türkiye’de de başladı. Türkiye’de kişi başına milli gelir artışı ekonomideki canlanmayla birlikte kişi başına çimento tüketimini de artıracak. Mortgage’le birlikte, önümüzdeki on yılda ülkemizde kişi başı çimento tüketiminin 450 kg seviyesinden 750 kg seviyelerine gelmesi artık mümkün gözüküyor.’
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı