GeriEkonomi Sabancı: Batık bankalar Las Vegas gibi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sabancı: Batık bankalar Las Vegas gibi

İşadamı Sakıp Sabancı Türk Amerikan Öğrenci Birliği'nin ABD'de yaptığı toplantıda Türkiye'deki batık bankalar için "Las Vegas" benzetmesi yaparak "Sen ütül ütül devlet ödesin. Kazanırsan senin olsun" dedi.

İşadamı Sakıp Sabancı, Türkiye'de banka sorununun çözümü için, devletin bankalara denetim getirmesi gerektiğini söyledi.

ABD'de bulunan Sabancı, Türk-Amerikan Öğrenci Birliği'nin davetlisi olarak Washington'da katıldığı bir toplantıda, Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) yardımına teşekkür ederken, zordaki bankalar meselesini Las Vegas'ta kumar oynamaya benzetti.

Yaklaşık 100 kadar ABD'de okuyan öğrencilerin oluşturduğu topluluğa konuşan Sabancı, "batık bankalar, Türkiye'nin en büyük kamburu. Bankaya sınırsız devlet garantisi dünyanın hiçbir yerinde yok. Aynen Las Vegas gibi. Sen ütül, ütül devlet ödesin ama kazanırsan senin olacak. Maliye Bakanlığı'nın çıkıp, bankaları denetleyeceğini söylemesi lazım. Kamu bankalarının da hemen özelleştirilmesi gerekiyor" değerlendirmesinde bulundu.

Af ve sistem

Sabancı, gündemdeki af meselesine ilişkin bir soruya karşılık, konunun "gecekondu affı" gözüyle değerlendirilmesi halinde, siyasi partilerin, affı seçim yolu yapmalarının söz konusu olabileceğinisöyledi. Af konusuna bu şekilde yaklaşmanın, şehirleşmenin önünü keseceğini ve büyük dert olacağını söyleyen Sabancı, "mesela vergi affı çıkarırsan bu sefer vergi toplayamazsın. Vergisini veren enayi olur. Bu iş aceleye getirilmemeli" dedi.

Türkiye'nin önemli meselelerinden birinin siyasi sistem olduğunu savunan Sabancı, "Türkiye'de beş lider var. Anlaşıp sistemi, siyasi parti kanununu düzenleyip, başkalarının önünü açmıyorlar. Ne kuvvetli iktidar, ne kuvvetli muhalefet. Sistemin düzeldiği rüyasını ne yazık ki göremedik" dedi.

İşadamı Cem Boyner'in siyasete girme çabalarını sevinçle karşıladığını ancak Boyner'in, sisteme girmesine izin verilmediği için başarılı olamadığını savunan Sabancı, "Çünkü sistem bozuk. Tepeden tırnağa düzelmeli. Özel sektör, devlet mekanizmasında, sistem yüzünden başarılı olamıyor" diye konuştu.

Avrupa Birliği (AB) konusunda da 40 yıldır "bir arpa boyu" yol alınamadığını savunan Sakıp Sabancı, "Sanki AB bize yalvarıyor, alalım diye. Bizim uğraşmamız lazım ama lafta kalıyor. Dünyayla beraber yaşayacağız, kendi kendimize olamayız" dedi.

Geleceğin sektörleri

Sakıp Sabancı, kendisinden, geleceğin sektörlerine ilişkin tavsiye isteyen gençlere, telekomünikasyon, enerji ve internet alanlarını önerdi.

Sabancı, "Aş ve iş vermede dengeli olmak önemli. Sihirli kelime, adil bölüşüm. Kaliteli, bol üretim, dengeli bölüşmeyle uçurumlar kapatılmalı. Ayrıca doğuya gitme trenini kaçırmamalıyız" diye konuştu.

İşadamı Sabancı, Türkiye'nin başka ülkelere göre en büyük şansının, nüfusunun büyük bölümünün gençlerden oluşması olduğunu belirterek, 25 milyon gençten oluşan insan kaynağının, Türkiye'nin şansı olduğunu kaydetti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle