GeriEkonomi Sabancı: Ayrıcalıklı ortaklık kabul edilemez
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sabancı: Ayrıcalıklı ortaklık kabul edilemez

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sabancı, Türkiye’nin tam üyelik perspektifinde ısrar etme konusunda hükümeti desteklediklerini açıklarken, "Kırmızı çizginin ayrıcalıklı ortaklık seçeneğinin reddedilmesinde yattığının altını çizmek istiyorum" dedi.

TÜSİAD YİK toplantısında konuşan Ömer Sabancı, 3 Ekim yaklaştıkça pazarlıkların hız kazandığını, tarafların her an yeni bir taktikle sahneye çıktıklarını söyledi. Son dakikaya kadar manzaranın sürekli değişecek gibi göründüğünü ifade eden Sabancı, her şeyden önce Türkiye’nin tam üyelik talebinin haklı olduğunun altını çizmek gerektiğini belirtti.

Sabancı, Türkiye’nin bu talebi yapmak için, gerekli koşulları yerine getirdiğinin AB tarafında da sıklıkla dile getirildiğini vurguladı ve "Bugün AB’nin kurumsallaşma hatalarından kaynaklanan bazı sorunlarla karşı karşıyayız. Ancak bunun bedelini tam üyelik perspektifinden uzaklaşmakla biz ödememeliyiz. AB geleceğini iyi göremiyorsa, kurumsal yapısı ve bütçesi açısından stratejik bir vizyon eksikliğine düştüyse bunun sorumlusu Türkiye değildir" dedi.

"KIRMIZI ÇİZGİ AYRICALIKLI ORTAKLIK"

Yeni formüller üretmek ve oyunun ortasında yeni kurallar koymaya çalışmanın siyasi etikle bağdaşmadığını savunan Sabancı, AB’ye tam üyelik hedefiyle yola çıkmayan, karar sürecinde yeri olmayan, alınan kararlara ortak olmayan bir Türkiye’nin AB’ye uyum sürecini bütünüyle üstlenmesi ve yerine getirmesinin söz konusu olamayacağının da altını çizdi.

Sabancı, "Ayrıcalıklı ortaklık kavramı ile dile getirilmeye çalışılan seçeneği savunan AB’li politikacıların zihniyet olarak 19’uncu yüzyılda kaldıklarını ve aslında AB’nin demokrasi, refah ve barış ilkelerini de çok iyi anlamış ve sindirmiş olmadıklarını söylemekte bir sakınca görmüyorum" dedi.

Bu seçeneği külliyen reddetme ve Türkiye’nin tam üyelik perspektifinde ısrar etme konusunda hükümeti kuvvetle desteklediklerini ve kırmızı çizginin ayrıcalıklı ortaklık seçeneğinin reddedilmesinde yattığına dikkat çeken Sabancı, "Zaten AB’de aklıselim sahibi politikacılar da bunun siyasi etiğe sığmadığını ve AB’nin kendi ilkelerini çiğnediğini dillendiriyorlar" değerlendirmesi yaptı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle