GeriEkonomi Sabancı, Akzo Nobel'i mayısa kadar alacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sabancı, Akzo Nobel'i mayısa kadar alacak

Sabancı Holding'in Hollanda'nın dev grubu Akzo Nobel'in sınai elyaf biriminin yüzde 50'sini alması 1998 Mayıs'ına kadar tamamlanacak. Akzo Nobel'den yapılan açıklamada, ‘‘Niyet mektubunun süresi mayıs ayında bitiyor’’ denildi. Sabancı Grubu da, görüşmelerin sürdüğünü bildirdi.

SABANCI Grubu'nun yüzde 50 ortak olmayı planladığı Hollandalı kimya grubu Akzo Nobel'den ortaklık anlaşmasıyla ilgili sürpriz bir açıklama yapıldı. Grubun Finans Sorumlusu Jean Den Hoed, dün yaptığı basın toplantısında, sınai elyaf biriminin yarısının Sabancı Holding'e satışının 1998 Mayıs ayına kadar tamamlanmasını istediklerini, aksi taktirde işlemin iptal edebileceğini söyledi.

Jean Den Hoed, şöyle konuştu:

‘‘Nihai görüşmelerin, yani nihai anlaşmanın gelecek yıl mayıs ayında yürürlüğe girmesi gerektiği konusunda anlaştık. Eğer bu mayıs ayında gerçekleşmezse, niyet mektubunun temeli olan konu lağvedilecektir. Tabii ki, nihai anlaşmaya varılacağı kesin değildir. Fakat böyle bir anlaşmaya varmak her iki tarafında iyi niyetidir. Üzerinde ne kadar yoğun çalışmamıza ve ne ortaya çıkacağına bağlı olara anlaşmaya bu yıl sonundan önce varılabilir.’’

Bu açıklama üzerine Sabancı Holding Proje Daire Başkanı Ali Sabancı, Akzo Nobel ile ilişkilerin iyi niyet mektubu çerçevesinde devam ettiğini söyledi. Ortaklık programına göre anlaşmanın gelecek yıl mayıs ayına kadar sonuçlanması gerektiğini belirten Sabancı, prosedürden sapma olmadığını kaydetti. Sabancı Akzo Nobel tarafından yapılan açıklamayı ise şöyle değerlendirdi:

‘‘Akzo Nobel Finans Sorumlusu Jean Den Hoed işi gereğince rutin bir basın toplantısı yapmış. Ancak, zaten prosedüre göre işlemin mayıs ayına kadar tamamlanması gerekiyor. Akzo Nobel'le ortaklıkla ilgili herhangi bir problem yok. Hatta ekiplerimiz Hollanda'da çalışmalarını sürdürüyor.’’

900 MİLYON DOLAR

Akzo Nobel ve Sabancı Grubu, 6 Ekim tarihinde, Akzo'nun sinai elyaf biriminin yarısının Sabancı Holding'e satışı için iyi niyet mektubu imzaladıklarını açıklamışlardı. Anlaşma, Akzo'nun Hollanda, Almanya, ABD ve Brezilya'daki polyester, naylon, sinai elyaf ve kumaş üretimi faaliyetlerini içeriyor.

Sinai elyaf biriminin anlaşmadan sonra yıllık 900 milyon dolarlık cirosu ve 4 bin 500 çalışanıyla yüzde 50-50 Akzo-Sabancı ortaklığı olarak sürdürülmesi planlanıyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle