GeriEkonomi Sabah'ın satışı yine karıştı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sabah'ın satışı yine karıştı

MEDYA Holding ve Sabah tarafından borsaya gönderilen bir açıklama kafaları karıştırdı. Grubun dünkü gazetelerinde Dinç Bilgin, ‘‘Ceketimi alıp çıkıyorum’’ derken, Borsa'ya gönderilen açıklamada bu şirketlerin ortaklık yapısında bir değişiklik olmadığı belirtildi. MTM'nin bir yetkilisi, ‘‘Biz sadece yönetimi devraldık’’ dedi.

DİNÇ Bilgin'in Sabah Gazetesi, ATV, Bir Numara Yayıncılık, Yeni Asır, Yeni Binyıl Gazetesi ve Kanal 6'daki hisselerini satışı yine kafaları karıştırdı. Dün, Dinç Bilgin'in medyadaki tüm mal varlığını Çukurova Grubu'nun patronu Mehmet Emin Karamehmet, MV Holding'in Başkanı ve Turkcell'in ortağı Murat Vargı ile Park Holding'in sahibi Turgay Ciner tarafından kurulan MTM adlı şirkete sattığı açıklanmıştı. Bu açıklama ile birlikte, Dinç Bilgin dünkü Sabah Gazetesi'nde yeralan veda yazısında, ‘‘Ceketimi alıp çıkıyorum’’ diyerek okurlarına veda etmişti. Ayrıda, dün Sabah Gazetesi'nin künyesi de değiştirilerek gazetenin sahibi olarak Murat Vargı'nın adı yer almıştı.

Tüm bu gelişmelerdan sonra, dün akşam saatlerinde Medya Holding, Bilgin Holding ve Medya Sabah Holding tarafından, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'na (İMKB) gönderilen bir açıklama, kafalarda soru işaretleri yarattı.

YENİ ORTAK YOK

Borsa'ya gönderilen açıklamada Medya Holding A.Ş, Bilgin Holding A.Ş ve Medya Sabah Holding A.Ş'de herhangi bir ortaklık ve yönetim değişikliğinin söz konusu olmadığı bildirildi. Sabah Pazarlama A.Ş ve Sabah Yayıncılık A.Ş'den Borsa'ya gönderilen açıklamalarda ise, her iki şirketin ortaklık yapısında da herhangi bir değişikliğin söz konusu olmadığı sadece bu şirketlerin yönetimlerinde değişiklik yapıldığı belirtildi.

Buna göre, Sabah Pazarlama A.Ş'nin yeni Yönetim Kurulu, Mehmet Bülent Ergin, İbrahim Başol, Naci Övünç, Süleyman Serdar Çaloğlu, Ali Tuğrul Tokgöz ve Mustafa Dinçer'den oluştu. Sabah Yayıncılık A.Ş'nin yeni üyeleri ise Mehmet Bülent Ergin, İbrahim Başol, Zafer Mutlu, Ertin Akgüç, Süleyman Serdar Çaloğlu, Bekir İrdem, Ali Tuğrul Tokgöz ve Ayhan Sami Çağatay olarak belirlendi.

Her iki şirketin yönetim kuruluna da giren Mehmet Bülent Ergin, Çukurova Grubu'na ait Akşam Gazetesi'nin künyesinde imtiyaz sahibi olarak yer alıyor.

Dinç Bilgin'in medya kuruluşlarındaki hisselerini satın alan MTM Haber yatırım şirketi yöneticilerinin bu gelişmeyi, ‘‘Biz şimdilik Dinç Bilgin'den sadece yönetimi devraldık’’ şeklinde açıkladıkları belirtiliyor.

CİNER'E SATIŞ

Sabah Gazetesi'nin Turgay Ciner'e satışında da bazı soru işaretleri ortaya çıkmıştı. Sabah Yayıncılık ve Sabah Pazarlama'nın yönetim kurullarını belirleyen A grubu hisselerin önce çoğunluğunun Ciner'e satıldığı açıklanmış, daha sonra ise Bilgin ve Ciner'in hisse dağılımı birbirine eşitlenmişti.

Satışta hukuki pürüz iddiası

SAHİBİ olduğu gazete, dergi ve televizyonları MTM adlı konsorsiyuma sattığını açıklayan Dinç Bilgin'in, malvarlığına Ankara Üçüncü Asliye Ticaret Mahkemesi tarafından konulan ‘‘ihtiyati tedbir kararı’’nın henüz kalkmadığı, bu nedenle hukuksal açıdan geçerlilik kazanamadığı iddia ediliyor. Ancak, bazı hukukçular ‘‘Üzerinde tedbir olan malı, şirketi alan taraf bu tedbiri biliyor ve kabul ediyorsa, satış gerçekleştirilebilir. Yani, satış tedbirle birlikte olur’’ dediler.

Hukuk çevrelerine göre, Bilgin'in sahip olduğu gazete, dergi ve televizyonları satabilmesi için Anakara'daki mahkemenin Bankacılık Üst Kurulu'nun başvurusu üzerine aldığı ihtiyati tedbir kararının kaldırılması gerekiyor.

Herşey adım adım çözülür

SABAH Grubu Gazeteleri'nin künyesine giren MTM Haber Yatırım yetkilileri, yapılan alışverişin önümüzdeki günlerde netleşebileceğini bildirdi. Yetkililer, ‘‘Bu iş bugünden yarına çözülebilecek bir iş değil. Tabii ki BDDK’ya da, diğer yetkili kurumlara da zamanı geldiğinde başvurular yapılır. Zaten Söz konusu şirketlerde Etibank üzerinden BDDK'ya bağlı Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun da payı var. Bu işi o kurumlardan bağımsız düşünmek mümkün değil’’ dediler.

Sabah Yayıncılık'ın yeni yönetim kurulu

Mehmet Bülent Ergin

İbrahim Başol

Zafer Mutlu

Ertin Akgüç

Süleyman Serdar Çaloğlu

Bekir İrdem

Ali Tuğrul Tokgöz

Ayhan Sami Çağatay

Sabah Pazarlama'nın yeni yönetim kurulu

Mehmet Bülent Ergin

İbrahim Başol

Naci Övünç

Süleyman Serdar Çaloğlu

Ali Tuğrul Tokgöz

Mustafa Dinçer


Yorumları Göster
Yorumları Gizle