Sabah Grubu MTM Haber'in oldu

Hürriyet Haber
20.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

Dinç Bilgin'in geçen ay sonunda "Ceketimi alıp çıkıyorum" diyerek tüm medya kuruluşlarını devrettiği MTM Haber Yatırım ve Ticaret yayın gurubunun künyesine girdi.

Yayın kuruluşlarının imtiyaz sahipliğini, Sabah Yayıncılık'ı temsilen MTM Haber ve Yatırım adına Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Bülent Ergin üstlendi.

Turgay Ciner ve şirketleri Penye Lüx Tekstil, Park Marina, Park Savunma ile Erhan Aygün'ün Sabah Yayıncılık ve Sabah Pazarlama'daki hisseleri de, Mehmet Emin Karamehmet, Turgay Ciner ve Murat Vargı'nın isimlerinin baş harflerinden oluşan MTM Haber Yatırım ve Ticaret'e devredildi.

Son değişikliklerle birlikte, Bilgin'in Etibank'ın Fon'a devredilmesi sonrası borçlarını ödeyebilmek için medya alanındaki bütün şirketlerini MTM Haber'e satış operasyonu realize edilmiş oldu.

Satışın öyküsü

Bilgin'in devretme operasyonu, 30 Kasım'da Sabah gazetesinde "Dinç Bilgin'den kamuoyuna" başlığıyla kamuoyuna duyuruldu.

Etibank'ın Fon'a devredilmesi sonrası borçlarını ödeyebilmek için, medya alanındaki bütün şirketlerini, Sabah dahil bütün gazetelerini, ATV dahil televizyonlarını ve Aktüel dahil tüm dergilerin yönetimini Türkiye'nin en güçlü mali kuruluşlarının oluşturduğu konsorsiyuma bıraktığını belirten Bilgin, "Sabah, ATV'yi ve öbür yayınları emin ellere teslim ettiğimi bilerek ceketimi alıp çıkıyorum" dedi.

Medya şirketlerinin yeni sahipleri Çukurova Gurubu'nun patronu Mehmet Emin Karamehmet, MV Holding'in patronu ve Karamehmet'in Turkcell'deki ortağı Murat Vargı ve Park Gurubu'nun sahibi Turgay Ciner olurken, Bilgin'in malları üzerinde ihtiyati tedbir kararı olduğu için satış bu 3 ortağın isimlerinin baş harflerinden oluşan MTM Haber Yatırım ve Ticaret'e yapıldı.

Duyurunun ardından künyeden Dinç Bilgin'in adı çıktı, yerini Sabah Yayıncılık adına Murat Vargı aldı.

1 Kasım'da grubun yayın imtiyazı Bilgin Yayıncılık'tan Sabah Yayıncılık'a geçti. 30 Kasım'da Sabah Pazarlama ve Sabah Yayıncılık yönetim kurulları yeniden teşkil edildi.

Sabah Pazarlama'nın yeni Yönetim Kurulu Mehmet Bülent Ergin, İbrahim Başol, Naci Övünç, Süleyman Serdar Çaloğlu, Ali Tuğrul Tokgöz ve Mustafa Dinçer'den oluştu.

Sabah Yayıncılık'ın yeni Yönetim Kurulu üyeleri ise Mehmet Bülent Ergin, İbrahim Başol, Zafer Mutlu, Ertin Akgüç, Süleyman Serdar Çaloğlu, Bekir İrdem, Ali Tuğrul Tokgöz ve Ayhan Sami Çağatay olarak belirlendi. (AA)

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı