Sabah-ATV’den 50.6 milyon dolar aldık, ana paraya henüz geçmedik

Hürriyet Haber
03.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

Halk Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, Çalık Grubu’na Sabah ve ATV’yi satın alması sırasında kullandırılan ve 375 milyon doları Halkbank tarafından karşılanan kredinin geri ödemesi konusunda bir sorun olmadığını, şimdiye kadar komisyon ve anapara olarak 50.6 milyon dolar tahsilat yapıldığını söyledi.

Tartışma konusu oldu
TBMM KİT Komisyonu’nda dün Halk Bankası’nın 2007 yılı hesapları genel görüşe sunulurken, bankanın Vakıfbank ile birlikte Çalık Grubu’na Sabah ve ATV’nin satışı sırasında kullandırdığı kredi tartışma konusu oldu. İlk 3 yılı ana para ödemesiz 10 yıl vadeli kredinin kullandırılması sırasında hisse rehni, hesap rehni, işletme rehni yanında kefalet de uygulandığını belirten Aydın, vadesi  gelen 2 faiz taksiti kapsamında gruptan, komisyon dahil 50.6 milyon doların tahsil edildiğini bildirdi.
Nakit akışı yapıyor
Grubun, nakit akışını krediyi kullandıran iki banka olan Vakıfbank ve Halkbank üzerinden geçirdiğini, böylece nakit yaratabilme kapasitesinin kontrol edilebildiğini anlatan Aydın, grubun ödemelerini vadesinden 1 ay önce yaptığını, 2 aylık dönemde 2 banka üzerineden 1.5 milyar TL nakit akışı gerçekleştirdiğini bildirdi. Aydın, “Ödemelerde herhangi bir aksama yok. Firma ile olumlu ilişkiler devam ediyor. Bu ticari bir olay olarak ele alınmıştır. Genelde bu tür işlemlerde  hisse rehni veya hesap rehni alırdık. Burada hisse rehni, hesap rehni, işletme rehni ve kefalet de alındı. Bankacılık kanunlarına uygundur” dedi.
Teftiş tamamlandı
Aydın, Sabah ve ATV’nin satışı konusunda Başbakanlık Teftiş Kurulu tarafından başlatılan incelemenin de tamamlandığını, ancak kendisinin sonuçları açıklamaya yetkili olmadığını söyledi. Bunun üzerine söz verilen BDDK temsilcisi, TMSF’nin Sabah ve ATV’yi satışı konusunda, bir avukat ve bir milletvekilinin ihbarı üzerine, “TMSF’nin satışının, ihale usulüne uygun olmadığı, Rekabet Kanunu, RTÜK Kanunu’na aykırı olduğu” gerekçesi ile Başbakanlık Teftiş Kurulu’nun bir inceleme başlattığını, inceleme komisyonunda YDK’dan 1, Bankalar Yeminli Murakıpları’ndan 2, Maliye  Bakanlığı’ndan 1, Başbakanlık Teftiş Kurulu’ndan 2 kişinin görev aldığını söyledi. İncelemeye ilişkin raporun tamamlanarak Başbakanlık’a sunulduğunu bildiren temsilci, kredi kullandırma işlemi açısından yapılan incelemede, “kredinin, o dönemde kullandırılan diğer krediler ile karşılaştırıldığında en  yüksek getiri sağlayacak şekilde kullandırılığı, banka açısından karlı bir işlem olduğu ve herhangi bir usulsüzlük bulunmadığının” belirlendiğini açıkladı.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı